Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-12-01| GIS, Mapy

Uczniowie zbudowali interaktywną mapę hipsometryczną

Członkowie Szkolnego Koła Naukowego Geodetów „Kompas”, zrzeszającego uczniów Technikum Zawodowego nr 1 w Szczecinie, własnymi siłami zbudowali Interaktywną Mapę Hipsometryczną.


Uczniowie zbudowali interaktywną mapę hipsometryczną

Inspiracją dla nich była instalacja, którą udostępniło zwiedzającym stołeczne Centrum Nauki Kopernik. To interaktywna piaskownica, w której można dowolnie usypywać piach, a rzutowane na nią kolory automatycznie dopasowywane są do form rzeźby, tworząc mapę hipsometryczną.

Uczniowie ze Szczecina postanowili samodzielnie zbudować podobną instalację. – Pracowało nad nią 6 osób, a budowa poszła stosunkowo szybko ze względu na nasze umiejętności programistyczne oraz budowlane – mówi Radosław Parzych z SKNG Kompas.

Na jakiej zasadzie działa Interaktywna Mapa Hipsometryczna (bo tak na razie nazywa się ta instalacja)? Zawieszony sensor typu kinect nieustannie transmituje do komputera dane o trójwymiarowej rzeźbie piaskownicy. Dalej program przetwarza dane, tworząc warstwice oraz nadając im odpowiednie barwy. Następnie mapa jest wyświetlana przez projektor zawieszony nad stołem z piaskiem.

Interaktywna Mapa Hipsometryczna

Członkowie koła naukowego Kompas nie chcą spoczywać na laurach i planują udoskonalić swój wynalazek. – Marzy mi się potężniejsza jednostka operacyjna oraz kilka nowych linijek w kodzie, co pozwoli rozbudować działanie programu, aby wrażenia użytkownika były jeszcze lepsze. Przyda nam się również projektor krótkoogniskowy. Obecnie, aby w pełni wykorzystać szerokokątny obiektyw kinecta, musielibyśmy podnieść dużo wyżej projektor. Super byłoby ponadto posiadać znacznie większą piaskownicę, powiedzmy o wymiarach 2 x 1,5 m – mówi Radosław Parzych.

Interaktywna Mapa Hipsometryczna

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama