|2017-12-01|
GIS
Nowy standard OGC odpowiedzią na wyzwania Big Data
Zbiór standardów Open Geospatial Consortium (OGC) rozszerzył się o Discrete Global Grid System (DGGS). Ma on pomóc łączyć w jednym projekcie różne typu danych zapisane w różnych układach współrzędnych.
Celem DGGS jest umożliwienie szybkiej integracji danych zapisanych w różnych układach współrzędnych. Specyfikacja tego standardu definiuje model koncepcyjny i zbiór reguł do budowy wydajnej architektury przeznaczonej do przechowywania zbiorów danych przestrzennych oraz ich integracji i analizy.
– DGGS zrewolucjonizuje sposób, w jaki pracujemy z danymi przestrzennymi – mówi dr Matthew Purss, starszy doradca w Geoscience Australia oraz współprzewodniczący komisji OGC zajmującej się tym standardem. – DGGS to technologia, która umożliwia harmonizację danych rastrowych, wektorowych oraz chmur punktów. Pozwala to poradzić sobie z jednym z większych ograniczeń współczesnych systemów GIS, czyli podziału na dane rastrowe i wektorowe oraz z problemami wynikającymi z użycia różnych układów współrzędnych – wyjaśnia.
DGGS dzieli powierzchnię Ziemi na hierarchiczną sekwencję komórek o jednakowej powierzchni – mają one zasięg globalny i rosnącą rozdzielczość przestrzenną. Każdą obserwację ze względu na jej charakter i lokalizację można przypisać do takiej komórki. DGGS oferuje algorytmy, które umożliwiają szybką analizę dużej liczby takich komórek, w tym przetwarzanie równoległe danych w różnej rozdzielczości.
– Powoli dochodziliśmy do ściany w zakresie skutecznego przetwarzania Big Data. Teraz, dzięki DGGS będziemy mogli przeszukiwać, analizować i wyświetlać te zbiory znacznie szybciej. Ten standard oznacza zupełną zmianę podejścia do Big Data i umożliwi wykorzystanie pełnego potencjału tej technologii – mówi mówi dr Matthew Purss.
Źródło: OGC, JK
|