|2017-11-29|
GIS, Imprezy
IV Wrocławski Dzień GIS za nami
Blisko 600 osób wzięło udział w odbywającym się w dniach 15-16 listopada pod hasłem „GIS łączy ludzi” IV Wrocławskim Dniu GIS. Wydarzenie zorganizowane zostało przez trzy koła naukowe wrocławskich uczelni: KNS Geografii im. Juliana Czyżewskiego działające na Uniwersytecie Wrocławskim, Koło Naukowo-Badawcze GIS zrzeszające studentów Politechniki Wrocławskiej oraz SKN Geodetów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Tegorocznym gospodarzem wydarzenia była Politechnika Wrocławska.
Dzień Systemów Informacji Geograficznej obchodzony jest na całym świecie w ramach Tygodnia Świadomości Geograficznej. Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja geoinformatyki oraz ukazanie możliwości, które niesie ze sobą wykorzystanie systemów informacji geograficznej w administracji, szkolnictwie, przemyśle, usługach, a także życiu codziennym. Uczestnikami była młodzież szkół średnich (Wrocław, Dzierżoniów, Wałbrzych, Nysa, Sieradz), studenci wrocławskich uczelni, pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz przedstawiciele administracji publicznej, zakładów przemysłowych i firm komercyjnych. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział około 600 osób.
Obchody Wrocławskiego Dnia GIS rozpoczęły się 15 listopada warsztatami dla studentów. Na Uniwersytecie Wrocławskim dr Jacek Ślopek wprowadził młodzież do systemu GRASS, a kolejnej grupie przedstawił użycie GRASS i otwartego oprogramowania GIS do wstępnego przygotowania archiwalnych zdjęć lotniczych na potrzeby prezentacji stereoskopowej. W tym samym czasie odbywały się warsztaty z nowej platformy desktopowej ArcGIS Pro prowadzone przez Monikę Grodecką z Esri Polska. Jakub Łuczak z Politechniki Wrocławskiej wdrażał studentów w geowizualizację danych statystycznych, a na Uniwersytecie Przyrodniczym Jacek Koperdowski z WGiK Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego uczył podstaw ArcGIS przy aktualizacji BDOT10k z wykorzystaniem ortofotomapy.
Drugi dzień obchodów rozpoczął się konferencją, którą otworzył wykład Moniki Grodeckiej z Esri Polska. O wykorzystaniu systemów geoinformacji w życiu codziennym mówili: dr Jacek Ślopek, dr inż. Paweł Bogusławski, dr hab inż. Krzysztof Sośnica, przedstawiciele Wydziału Geodezji i Kartografii UMWD, GeoSolutions S.A.S. oraz Wrocławskiego Instytutu Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji. Na zakończenie odbyła się sesja studencka, podczas której młodzi naukowcy opowiedzieli o wykorzystaniu GIS w swoich pracach.
Równolegle dla uczniów szkół średnich odbywały się serie warsztatów prowadzonych przez organizatorów Dnia GIS. Dodatkowymi atrakcjami były gra terenowa (geocaching) oraz nasza wersja EscapeRoom, czyli GISroom. Rozstrzygnięto też konkurs na najlepsze StoryMaps o Wrocławiu i oficjalnie otwarto, trwający do 28 lutego 2018 roku, konkurs na warstwę tematyczną dotyczącą Dolnego Śląska. Zwycięska praca zostanie opublikowana w Geoportalu Dolnego Śląska. I oczywiście nie mogło zabraknąć tortu, który jest tradycją Wrocławskiego Dnia GIS (fot. na górze).
Uczestnikami wydarzenia była młodzież szkół średnich (Wrocław, Dzierżoniów, Wałbrzych, Nysa, Sieradz), studenci i pracownicy naukowo-dydaktyczni wrocławskich uczelni oraz przedstawiciele administracji publicznej, zakładów przemysłowych i firm komercyjnych.
Adam Nadolny (przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego)
|