Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-23| Geodezja, GIS, Prawo

INSPIRE: dane dla załącznika I powinny być już gotowe

Dziś (23 listopada) mija termin, jaki dyrektywa INSPIRE daje na przygotowanie zharmonizowanych zbiorów danych przestrzennych z załącznika I wraz z opisującymi te zbiory metadanymi, a także usługami sieciowymi.


INSPIRE: dane dla załącznika I powinny być już gotowe <br />
Wskaźnik zgodności danych z zał. I za rok 2016 (fot. EEA)
Wskaźnik zgodności danych z zał. I za rok 2016 (fot. EEA)

Przypomnijmy, że w załączniku I INSPIRE wymieniono następujące tematy danych przestrzennych:
• systemy odniesienia,
• systemy siatek geograficznych,
• nazwy geograficzne,
• jednostki administracyjne,
• adresy,
• działki katastralne,
• sieci transportowe,
• hydrografia,
• obszary chronione.

Na ile wspomniany termin został dotrzymany w całej Europie, na razie trudno powiedzieć. Poszczególne kraje mają zdać raport ze stanu implementacji INSPIRE za ten rok do połowy maja przyszłego roku. Natomiast z danych za rok 2016 wynika, że sporo państw było jeszcze w lesie z realizacją tego wymogu. W wielu krajach wskaźnik zgodności danych z zał. I nie przekraczał bowiem 0,5 (gdzie 1,0 oznacza pełną zgodność). Polska może się natomiast pochwalić jednym z wyższych wskaźników w UE (0,76).

Kolejny kluczowy termin we wdrażaniu INSPIRE to 21 października 2020 roku. Do tego czasu wszystkie kraje członkowskie muszą dostosować do unijnych rozporządzeń dane dla tematów wymienionych w dwóch pozostałych załącznikach.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS