|2017-11-21|
GIS, Firma, Software
Geoinformatyczne innowacje - HxGN Local Poland 2017
W dniach 16-17 listopada w warszawskim hotelu Westin odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez firmę Intergraph Polska. W trakcie wydarzenia poruszono zagadnienia związane z wykorzystaniem narzędzi geoinformatycznych w różnych branżach i działaniach. Zaprezentowano także najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie.
Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów z oprogramowaniem Smart M.app, po których nastąpiło oficjalne otwarcie. Gościem specjalnym konferencji był Robert Makłowicz, który m.in. mówił o zawiłościach w ustaleniu kulinarnych granic pomiędzy różnymi regionami Europy. Kolejni prelegenci naświetlili problemy samorządów w zakresie zagospodarowania przestrzenią oraz opowiadali o udziale mieszkańców w kształcie i zakresie planowanych zmian. Interesujący był także wykład o zastosowaniu grywalizacji w marketingu i turystyce.
Przedstawiciele fimy Hexagon zaprezentowali pokrótce nowości w swoim portfolio. Spośród nich warto wymienić nowe algorytmy zaimplementowane w ERDAS Imagine, narzędzie Spatial Modeler w GeoMediach czy usprawnienia w wyświetlaniu większej ilości danych wektorowych w webowej wersji tej aplikacji. Również Microsoft pochwalił się możliwościami swojego nowego oprogramowania – Power BI.
Na HxGN Local Poland obecni byli także goście spoza Polski. Reprezentant firmy IDS przedstawił profil działalności swojego przedsiębiorstwa w dziedzinie zarządzania lotniskami i kolejami, natomiast delegat z COWI prezentował najnowsze rozwiązania w tworzeniu ortofotomap i NMT. Panel referatowy zakończył się kolejnym ciekawym zagadnieniem – wprowadzeniem geodetów i geoinformatyków od wchodzącego w życie w przyszłym roku nowego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ws. ochrony danych osobowych.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od kolejnej dawki warsztatów z oprogramowaniem Hexagonu. Można było przetestować w praktyce ERDAS Apollo, Imagine oraz GeoMedia. Pracownicy firmy Cyber Security Group przeprowadzili także zajęcia z analizowana plików pod kątem wyszukiwania wrażliwych danych.
Jeszcze w trakcie trwania warsztatów rozpoczęły się tematyczne bloki referatowe. Pierwszy z nich dotyczył głównie projektowania i zarządzania infrastrukturą techniczną z wykorzystaniem narzędzi Hexagonu. Drugi, prowadzony równolegle, skupiał się na inteligentnym zarządzaniu miastami i administracją publiczną. W jego trakcie Szymon Ciupa, ekspert w dziedzinie Smart City, zaprezentował podstawy tej problematyki. Warto też wspomnieć o prelekcji dr hab. Katarzyny Osińskiej-Skotak z Politechniki Warszawskiej o wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w instytucjach publicznych.
Podczas kolejnego bloku tematycznego poruszono tematy związane z innowacjami w zarządzaniu transportem i budowie dróg oraz zaprezentowano wyzwania, z którymi mierzą się zarządy melioracji i urządzeń wodnych. Niezwykle interesujący był także blok dotyczący bezpieczeństwa publicznego i ochrony danych. Grzegorz Piotrowski i Dariusz Kłos z CSG pokazali na przykładach, jak łatwo wykraść dane z prywatnego telefonu i zdobyć bardzo cenne informacje. Obecni byli również przedstawiciele Wydziału Kryminalnego Policji z Gdańska, którzy opowiedzieli o stosowaniu przez nich grafowych baz danych w przeprowadzaniu dochodzeń. Zaprezentowano także projekt, w ramach którego firma Intergraph współpracując z miastem Opole, przeprowadziła kompleksowy test aplikacji Planning & Response pomagającej koordynować pracę różnych służb w sytuacjach kryzysowych czy przy organizacji wydarzeń masowych.
Podczas konferencji zaprezentowano łącznie 34 referaty i przeprowadzono 4 warsztaty, w których wzięło udział ponad 160 osób.
Bartłomiej Majerski, Stowarzyszenie GEOIDA
|