Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-21| GIS, Firma, Software

Geoinformatyczne innowacje - HxGN Local Poland 2017

W dniach 16-17 listopada w warszawskim hotelu Westin odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez firmę Intergraph Polska. W trakcie wydarzenia poruszono zagadnienia związane z wykorzystaniem narzędzi geoinformatycznych w różnych branżach i działaniach. Zaprezentowano także najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie.


Geoinformatyczne innowacje - HxGN Local Poland 2017

Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów z oprogramowaniem Smart M.app, po których nastąpiło oficjalne otwarcie. Gościem specjalnym konferencji był Robert Makłowicz, który m.in. mówił o zawiłościach w ustaleniu kulinarnych granic pomiędzy różnymi regionami Europy. Kolejni prelegenci naświetlili problemy samorządów w zakresie zagospodarowania przestrzenią oraz opowiadali o udziale mieszkańców w kształcie i zakresie planowanych zmian. Interesujący był także wykład o zastosowaniu grywalizacji w marketingu i turystyce.

Przedstawiciele fimy Hexagon zaprezentowali pokrótce nowości w swoim portfolio. Spośród nich warto wymienić nowe algorytmy zaimplementowane w ERDAS Imagine, narzędzie Spatial Modeler w GeoMediach czy usprawnienia w wyświetlaniu większej ilości danych wektorowych w webowej wersji tej aplikacji. Również Microsoft pochwalił się możliwościami swojego nowego oprogramowania – Power BI.

Na HxGN Local Poland obecni byli także goście spoza Polski. Reprezentant firmy IDS przedstawił profil działalności swojego przedsiębiorstwa w dziedzinie zarządzania lotniskami i kolejami, natomiast delegat z COWI prezentował najnowsze rozwiązania w tworzeniu ortofotomap i NMT. Panel referatowy zakończył się kolejnym ciekawym zagadnieniem – wprowadzeniem geodetów i geoinformatyków od wchodzącego w życie w przyszłym roku nowego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ws. ochrony danych osobowych.

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od kolejnej dawki warsztatów z oprogramowaniem Hexagonu. Można było przetestować w praktyce ERDAS Apollo, Imagine oraz GeoMedia. Pracownicy firmy Cyber Security Group przeprowadzili także zajęcia z analizowana plików pod kątem wyszukiwania wrażliwych danych.

Jeszcze w trakcie trwania warsztatów rozpoczęły się tematyczne bloki referatowe. Pierwszy z nich dotyczył głównie projektowania i zarządzania infrastrukturą techniczną z wykorzystaniem narzędzi Hexagonu. Drugi, prowadzony równolegle, skupiał się na inteligentnym zarządzaniu miastami i administracją publiczną. W jego trakcie Szymon Ciupa, ekspert w dziedzinie Smart City, zaprezentował podstawy tej problematyki. Warto też wspomnieć o prelekcji dr hab. Katarzyny Osińskiej-Skotak z Politechniki Warszawskiej o wykorzystaniu zdjęć satelitarnych w instytucjach publicznych.

Podczas kolejnego bloku tematycznego poruszono tematy związane z innowacjami w zarządzaniu transportem i budowie dróg oraz zaprezentowano wyzwania, z którymi mierzą się zarządy melioracji i urządzeń wodnych. Niezwykle interesujący był także blok dotyczący bezpieczeństwa publicznego i ochrony danych. Grzegorz Piotrowski i Dariusz Kłos z CSG pokazali na przykładach, jak łatwo wykraść dane z prywatnego telefonu i zdobyć bardzo cenne informacje. Obecni byli również przedstawiciele Wydziału Kryminalnego Policji z Gdańska, którzy opowiedzieli o stosowaniu przez nich grafowych baz danych w przeprowadzaniu dochodzeń. Zaprezentowano także projekt, w ramach którego firma Intergraph współpracując z miastem Opole, przeprowadziła kompleksowy test aplikacji Planning & Response pomagającej koordynować pracę różnych służb w sytuacjach kryzysowych czy przy organizacji wydarzeń masowych.



Podczas konferencji zaprezentowano łącznie 34 referaty i przeprowadzono 4 warsztaty, w których wzięło udział ponad 160 osób.

Bartłomiej Majerski, Stowarzyszenie GEOIDA


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS