Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-17| Geodezja, Edukacja, Ludzie

PW: Odsłonięcie tablic profesorów Piątkowskiego i Makowskiego

Wczoraj (16 listopada) w ramach obchodów Święta Politechniki Warszawskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających profesorów Felicjana Piątkowskiego oraz Andrzeja Makowskiego, zasłużonych dla poligrafii na PW. Zawisły one przy sali 315 (III piętro) w Gmachu Głównym PW.


PW: Odsłonięcie tablic profesorów Piątkowskiego i Makowskiego

Wydarzeniem tym zainaugurowano obchody Jubileuszu 50-lecia kształcenia inżynierów poligrafów na Politechnice Warszawskiej, który przypada w 2018 r. Idea upamiętnienia w ten sposób dwóch wybitnych profesorów zrodziła się w Stowarzyszeniu Absolwentów Instytutu Poligrafii PW.

W 1968 r. – w związku z intensywnym rozwojem technik reprodukcyjnych w Katedrze Kartografii Wydziału Geodezji i Kartografii PW – utworzono w ramach WGiK Oddział Poligrafii. Następnie został on przekształcony w Instytut Poligrafii z kierunkiem kształcenia chemia, później zmienionym na papiernictwo i poligrafia. Kierunek ten i instytut działały na WGiK do 2005 r., kiedy to zostały przeniesione na Wydział Inżynierii Produkcji PW.


Rektor PW prof. Jan Szmidt, dr Ewa Kołakowska (emerytowany pracownik Wydziału Chemii PW, młodsza córka prof. Piątkowskiego), dr Aniela Makowska (emerytowany pracownik WGiK PW, żona prof. Makowskiego), prorektor dr hab. Janusz Walo

Felicjan Piątkowski (1908-2004) otrzymał dyplom inżyniera geodety na Wydziale Geodezyjnym PW w 1933 r. Praktykę zawodową zdobywał w Wydziale Fotogrametrycznym Polskich Linii Lotniczych i w Biurze Planowania Ziem Górskich. W okresie okupacji brał udział w pracach specjalnej grupy opracowującej mapy dla Warszaw­skiego Zespołu Miejskiego.
W 1945 r. podjął pracę w Biurze Odbudowy Stolicy oraz objął funkcję dyrekto­ra Biura Kartograficznego Głównego Urzędu Pomiarów Kraju. Cztery lata później został naczelnym dyrektorem Pań­stwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii, a po jego podziale w 1951 r. przez rok był redaktorem naczelnym Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych, skąd przeszedł do pracy w Geodezyjnym Instytucie Naukowo-Badawczym oraz na Wydział Geodezyjny PW
Na Politechnice Warszawskiej pracował kolejno jako adiunkt, zastępca profeso­ra, docent i profesor nadzwyczajny (od 1964 r.) W latach 1953-1954 był prodziekanem, a następnie w latach 1954-1956 dziekanem Wydziału Geodezji i Kartografii. W 1967 r. podjął się organizowania kierunku studiów poligra­ficznych na Wydziale Geodezji i Kartografii. Był twórcą Instytutu Poligrafii i jego pierwszym dyrektorem (do 1975 r.).


Andrzej Makowski (1931-2013) ukończył na Wydziale Geodezji i Kar­tografii PW studia dwustopniowe: inżynierskie w zakresie pomiarów podstawowych (1954 r.) oraz magisterskie w za­kresie kartografii (1956 r.). Ponadto w latach 1958-1962 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Stopień doktora nauk technicznych na WGiK uzyskał w 1966 r., a stopień doktora habi­litowanego – po przedłożeniu rozprawy „Podstawa technologii barwy w kartografii” – w 1976 r. Tytuł profesora nauk technicznych otrzymał w 1991 r. Był zatrudniony najpierw w Zakładzie Reprodukcji Katedry Kartografii, a następnie w Zakładzie Kartografii Instytutu Fotogrametrii i Kartografii (IFiK). Pełnił wiele funkcji, był m.in. : prodzie­kanem (1978-1984) i dziekanem WGiK (1984-1985), dyrektorem IFiK PW i kierownikiem Zakładu Kartografii (1991-2002).
Od 1955 r. prowadził ćwiczenia, a od 1968 r. także wykłady z reprodukcji kartogra­ficznej (do 1985 r.), a następnie z technologii wydania mapy. Wykładał także reprodukcję kartograficzną na studiach geograficznych UW (1967-1973) oraz dla studentów specjalności kartografia na UMCS w Lublinie (1984-1988), a także przedmiot teoria barwy na studiach poligraficznych na PW.
Był autorem oryginalnych technologii sporządzania graficznej formy map ze zdjęć lotniczych lub satelitarnych oraz bezrastrowych reprodukcji obrazów tonalnych, a także autorem ponad 100 opublikowanych prac naukowych z zakresu kartografii.


W uroczystości wzięli udział m.in. rektor PW prof. Jan Szmidt, prorektor dr hab. Janusz Walo, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. Alina Maciejewska, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji prof. Andrzej Kolasa oraz rodziny profesorów Piątkowskiego i Makowskiego.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS