|2017-11-16|
GIS, Mapy
Mapa akustyczna Gdańska w nowej odsłonie
Obecnie każdy budynek w mieście można obejrzeć jako trójwymiarowy model i zobaczyć, jaki jest poziom hałasu na jego elewacji – to tylko jedna z ciekawych opcji dostępnych w nowym wydaniu mapy akustycznej stolicy Pomorza.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami starosta jest zobligowany do wykonywania mapy akustycznej miasta w cyklach pięcioletnich. Obecna mapa Gdańska to już trzecie takie opracowanie. Obecnie na terenie tego miasta hałas monitoruje 40 stacji pomiarowych, a wyniki są ogólnodostępne na portalu stałego monitoringu hałasu komunikacyjnego.
W nowej mapie część opisowa wzbogacona została o część graficzną, w skład której wchodzi zestaw map obrazujących rozkład długookresowych średnich poziomów dźwięku dla pory dzienno-wieczorowo-nocnej (wskaźnik LDWN) oraz nocnej (wskaźnik LN). Każdy z tych wskaźników został obliczony dla czterech rodzajów źródeł hałasu: drogowego, kolejowego, tramwajowego, przemysłowego i lotniczego. Obecne wyniki zostały także porównane z oceną stanu akustycznego dokonaną w 2012 roku.
Opracowana Mapa akustyczna Gdańska jest składnikiem systemu informatycznego mapy akustycznej (SIMA-GD). System zawiera szereg warstw informacyjnych, m.in. Numeryczny Model Terenu (NMT), Trójwymiarowy Model Zabudowy (TMZ), sieć dróg i ulic, trasy kolejowe, dane wejściowe do obliczeń akustycznych (w szczególności dane o strukturze ilościowej i jakościowej ruchu samochodowego, kolejowego, tramwajowego, lotniczego, dane o przemysłowych źródłach hałasu). Wyniki tych obliczeń prezentowane są przede wszystkim w postaci przestrzennego rozkładu hałasu drogowego, kolejowego, tramwajowego, lotniczego i przemysłowego na terenie miasta w postaci tematycznych map akustycznych.
Mapa akustyczna stanowi diagnozę klimatu akustycznego danego obszaru. Na podstawie map akustycznych co pięć lat przygotowywany jest program naprawczy: „Program ochrony środowiska przed hałasem”. Jest on uchwalany przez Radę Miasta Gdańska i zawiera proponowane działania techniczne oraz organizacyjne, które mają służyć poprawie klimatu akustycznego miasta.
Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku, AW
|