Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-16| Geodezja, Prawo

PTG o domniemaniu niewinności przy weryfikacji prac

Podobnie jak inne organizacje zawodowe Polskie Towarzystwo Geodezje postuluje, by przy okazji wprowadzania tzw. ustawy inwestycyjnej zmienić zasady weryfikacji prac geodezyjnych.


PTG o domniemaniu niewinności przy weryfikacji prac

Organizacja uważa, że dotychczasowe przepisy w tym zakresie opierają się na zasadzie „domniemania winy” wykonawcy pracy geodezyjnej. Wychodzi się bowiem z założenia, że dokumenty przekazywane do PZGiK są sporządzone nieprawidłowo. W ocenie PTG należy natomiast przyjąć zasadę „domniemania niewinności”. Organizacja proponuje więc, by dokumenty sporządzone zgodnie z obowiązującym prawem były włączane do PZGiK maksymalnie po 7 dniach roboczych, co formalnie zwalnia organy prowadzące państwowy zasób z czynności sporządzania pozytywnego protokołu weryfikacji.

Dodatkowo PTG proponuje wprowadzenie bezpośredniej odpowiedzialność kierownika pracy geodezyjnej za wyniki przekazane do zasobu. W ocenie organizacji przyjęcie przepisów w proponowanym przez nią brzmieniu ograniczy stosowanie lokalnych interpretacji i jednocześnie pozwoli przyspieszyć procesy inwestycyjne.

PTG jest ponadto przeciwne propozycji, by obowiązkowi zgłaszania nie podlegała „aktualizacja mapy do celów projektowych w oparciu o dane pozyskane z PZGiK w przypadku, gdy aktualizacja ta nie wymaga wykonania geodezyjnego pomiaru terenowego”. Jak argumentuje organizacja, proponowany zapis prowadzi do wniosku, że „aktualizacja mapy do celów projektowych” będzie mogła być dokonywana także przez osoby nie posiadające żadnych uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Może to doprowadzić do błędnych, niespełniających formalnych wymogów „aktualizacji” i strat inwestora.

W zamian Towarzystwo zgłosiło propozycję dodania zapisu, zgodnie z którym obowiązkowemu przekazywaniu wyników nie będą podlegały prace, w efekcie których nie powstały nowe lub zmodyfikowane dane. Ma to – w ocenie organizacji – przyspieszyć wykonywanie map co celów projektowych.

Podobnie jak Lokalne Stowarzyszenia Geodezyjne PTG postuluje wprowadzenie tylko jednego ryczałtu za materiały z PZGiK w wysokości 95 zł, co ma ujednolicić naliczanie opłat w skali całego kraju.

PTG odnosi się również do propozycji, by w przypadku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej sieci uzbrojenia terenu podlegającej zakryciu geodeta mógł zgłosić pracę nawet 3 dni po jej rozpoczęciu. Organizacja zauważa, że w projekcie ustawy inwestycyjnej nie określono takiego celu lub zakładanego wyniku pracy. Pozostawienie przepisów w proponowanej formie spowoduje konieczność dokonywania dwóch odrębnych zgłoszeń o celu geodezyjna inwentaryzacja obiektów budowlanych (jedno dotyczące sieci, drugie np. budowli i budynków), co z kolei doprowadzi do wydłużenia czasu wykonywania prac geodezyjnych. Zasadnym jest więc dopuszczenie możliwości rozpoczęcia wykonania wszystkich prac geodezyjnych przed ich zgłoszeniem do PZGiK. Z jednej strony ujednolici to zasady zgłaszania, a z drugiej ukróci powiatowe interpretacje.

Pełna treść uwag PTG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS