wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-10| GIS

Co daje integracja usług?

W listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA Waldemar Izdebski i Zbigniew Malinowski opisują zbiorcze usługi WMS w serwisie Geoportal.gov.pl. Dostęp do aktualnych danych on-line pochodzących ze źródła wytworzenia może stanowić alternatywę dla idei pozyskiwania ich w ramach budowy centralnych hurtowni danych. Potwierdza to ogromne zainteresowanie nowymi usługami zbiorczymi włączonymi niedawno na rządowym Geoportalu.


Co daje integracja usług? <br />
Mapa powiatów, których usługa WMS jest dodana do usługi zintegrowanej
Mapa powiatów, których usługa WMS jest dodana do usługi zintegrowanej
28 września 2017 r. rządowy serwis Geoportal.gov.pl – będący głównym punktem dostępowym Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej – został wzbogacony o trzy nowe warstwy tematyczne:
1. Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów – obejmująca dane ewidencji gruntów i budynków z ponad 200 powiatów.
2. Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu – obejmująca dane o uzbrojeniu terenu z ponad 40 powiatów.
3. Krajowa Integracja Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego – obejmująca miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego w postaci wektorowej z ponad 120 gmin oraz w postaci rastrowej z ponad 600 gmin.

Nowe warstwy bazują na trzech zbiorczych usługach WMS zbudowanych przez firmę Geo-System Sp. z o.o. i udos­tępnionych pod adresami:
1. http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow
2. http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaUzbrojeniaTerenu
3. http://wms.epodgik.pl/cgi-bin/Krajo-waIntegracjaMiejscowychPlanowZagos­podarowaniaPrzestrzennego

Usługi zbiorcze wykorzystują usługi WMS udostępnione przez jednostki samorządowe odpowiedzialne za prowadzenie odpowiednich zbiorów danych na swoim terenie. W przypadku dwóch pierwszych usług są to powiaty, a w przypadku trzeciej – gminy. Zawartość usług zbiorczych jest na bieżąco aktualizowana w miarę pozyskiwania informacji o nowych usługach źródłowych. Prowadzony jest także monitoring funkcjonowania usług źródłowych i podejmowane są ewentualne działania techniczne rozwiązujące bieżące problemy.

(...) Aby ułatwić użytkownikom pozyskiwanie informacji o usłudze, przyjęto zasadę, że usługa wywołana bez żadnych parametrów uruchamia odpowiadającą jej stronę WWW o charakterze informacyjnym, na której oprócz mapy jednostek włączonych do usługi są również bieżące statystki jej wykorzystania i inne niezbędne informacje.

Ponieważ zbiorcze usługi WMS są zbudowane na bazie powszechnie udos­tępnionych jednostkowych usług WMS (źród­łowych) z powiatów i gmin, więc także usługi zbiorcze przeznaczone są do powszechnego użytku w dowolnym celu pod warunkiem przestrzegania regulaminu korzystania z usług, który zabrania jedynie celowego i świadomego obciążania usług w celu obniżenia ich wydajności. W przypadku stwierdzenia takich działań użytkownik, który się tego dopuszcza, traci dostęp do usług na tydzień, a przy drugim przypadku naruszenia zasad – na miesiąc. Trzeci przypadek zaistnienia takiej sytuacji wyłącza użytkownika w sposób trwały, bez możliwości powrotu do korzys­tania z usług...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Więc panie Izdebski gdzie mogę znaleźć ten regulamin o którym pan powyżej mówi ?
odpowiedz zgłoś
jest na to sposób - należy zacząć w końcu zadawać pytania. Techniczne, o harmonogram, o wszystko co musi być wiadome. A nie tak jak teraz ojej bo się pani albo pan doktor/dyrektor/minister obrazi. Ojej zespół MIiB robi zmiany o których nie można mówić. A prasa i ludzie siedzą i kiwają głową. A na końcu zdziwienie że zmiany są absurdalne. Tyle że wtedy wyjdziesz na chama. Jak śmiałeś zadać panu Dyrektorowi pytanie czy harmonogram skończenia roboty za 6 miesięcy przy nierozstrzygniętym przetargu na EGiB jest realny do wykonania. To nie przecież nie wypada.
 1 
odpowiedz zgłoś
do oooo ostatnie zdanie nie dotyczy internetu a życia - wystarczy posłuchać tego pseudo bełkotu na jakiejkolwiek konferencji - co to my nie zrobimy za pieniądze unijne. A osoby pojęcia nie mają o czym czytają ze slajdów. I to jest smutne, bo robią za ekspertów. Od nowomowy.
 1 
odpowiedz zgłoś
zawsze pozostaje pytanie czy wolisz kulturalnego ignoranta np po Harvardzie, czy chamskiego fachowca którzy przynajmniej powie Ci jaka jest prawda. Internet to pochodna życia ludzie odbijają sobie te wszystkie ściemy polityków, pseudoinnowacyjne projekty czy kulturalnych panów którzy tak ładnie mówią a tak mało robią. Gdzieś muszą.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
do oooo Fakt, że są bardziej przyjazne pod tym względem miejsca, ale raczej w rzeczywistości niewirtualnej. Internet to zagłębie zepsucia. Może to kwestia anonimowości, ale w mojej ocenie to raczej kwestia wychowania i kultury osobistej. Internet jest jak alkohol, odbiera ludziom hamulce. A czasem nawet zdrowy rozsądek.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
masz alergię na narzekanie i wchodzisz na geoforum ? To masz też problem z masochizmem. :):)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
do ooooo wybacz, ale mam alergię ana narzekanie. Nie można mnie raczej posądzić o uwielbienie dla firmy G Pana I. Po prostu zwyczajnie czytać się tych wynurzeń nie da.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
na razie widzę dwa posty popieraczy w kilka minut
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
no wlasnie skąd nagle w niedziele zebrała się cała śmietanka narzekaczy? Może pora iść usiąść z rodziną przy obiedzie i zająć się czymś pożytecznym?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Brawo Panie Waldku! A ta całe czepianie się jest z tego, że wiele osób bardzo boli to co Pan zrobił, bo mogli jeszcze przez 10 lat się integrować, harmonizować, kupować serwery, oprogramowanie, powoływać komisje i komitety sterujące, tworzyć nowe stanowiska kierownicze. A to wszystko za publiczne pieniądze i bez żadnych efektów. Brawo!!!
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
Co to wszysto znaczy ? Państwowe dane diabli wiedzą na jakie podstawie udostępniane i regulamin ustalając zasądy napisane przez prywatna firmę - co to za bzdury ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
skoro prezes mówi o regulaminach a jest to usługa prywatna to tak, jestem bardzo zainteresowany przeczytaniem regulaminu. Skoro nie czytasz to nie czytaj. Ale miej świadomość że regulamin może zawierać informacje o opłatach. Jasne ?
 2 
odpowiedz zgłoś
:---D Czemu nie dziwi mnie, że nikt nie mówi o wydajności, a największym zainteresowaniem cieszy się regulamin. Jako praktyk ze smutkiem twierdzę, że ci co korzystają z tej usługi bardziej są ciekawi, kiedy będzie reszta gmin z planami, a nie jak wygląda regulamin. Oczywiście proszę mnie nie odżegnywać od czci i wiary, bo z usługi korzystam - zwłaszcza ta z planami to super sprawa, ale z jakiegoś dziwnego powodu nie pomyślałem o regulaminie. Mam wrażenie, że dążenie do istnienia pupo-chronów to już nasza urzędowa tradycja. I właśnie dlatego daję 1 dla firmy, że zrobiła to, co mogłoby robić nasze państwo.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
pardon to poniżej to była odpowiedź do @lex
 1 
odpowiedz zgłoś
@ko prawem art 4 ust 1 pkt 3b ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej. Regulamin chciałbym naprawdę obejrzeć żeby wiedzieć co tam jest napisane. Dożywotnie odłączanie od usługi będącej w IIP jest wątpliwe prawnie.
 1 
odpowiedz zgłoś
lex gorzej! Grandą jest to, że jakaś prywatna firma promuje działania państwowych instytucji! Nie ma na to zgody!
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
To jakaś granda jakim prawem państwowa instytucja promuje działania prywatnej firmy?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
gdzie mogę znaleźć regulamin tych usług ?
 1 
odpowiedz zgłoś
niby masz rację tylko geoportal jest teraz w zarządzaniu ministerstwa cyfryzacji.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
dobrze Wreszcie GUGiK zaczął wyciągać wnioski i doceniać to, co ktoś mu logicznie argumentując podaje na tacy. Dzięki temu buduje swój "dobry" wizerunek. Wreszcie.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Topór wojenny z GUGiKiem zakopali?
odpowiedz zgłoś
21 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS