wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-09| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

INSPIRE to już za mało

Rozwiązania technologiczne i legislacyjne opracowane na potrzeby dyrektywy INSPIRE stają się coraz bardziej przestarzałe – podkreślali uczestnicy XXVII konferencji Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej (Warszawa, 8-9 listopada).


INSPIRE to już za mało

Między innymi z tego powodu Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje głęboką zmianę ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, która – przypomnijmy – została uchwalona już siedem lat temu. O założeniach nowelizacji mówił dyrektor Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w MC Radosław Wiśniewski (fot.). Nowe przepisy mają umocnić rolę resortu cyfryzacji jako koordynatora budowy krajowej IIP. Określą także zasady tworzenia urzędowych geoportali, szczególnie pod kątem ich wzajemnej interoperacyjności.

Przepisy, nad którymi pracuje MC, mają również regulować kwestie otwierania danych przestrzennych oraz ich bezpieczeństwa i archiwizacji. Celem prac legislacyjnym w tym resorcie jest ponadto określenie zasad wykorzystania infrastruktury informatycznej. Dziś jest bowiem tak – wyjaśniał Radosław Wiśniewski – że w niektórych instytucjach ta infrastruktura jest niewystarczająca, a w innych – nadmiernie rozbudowana. Wprowadzenie możliwości współdzielenia pozwoliłoby generować spore oszczędności. Niestety, na razie na przeszkodzie stoją zapisy Prawa zamówień publicznych.

W resorcie trwają także prace nad Rejestrem Punktów Adresowych, który miałby stanowić jednolity w skali kraju adresowy rejestr referencyjny. Jedną z analizowanych kwestii jest np. włączenie do RPA danych o lokalach. Według dyrektora DPG MC istnieje spore zapotrzebowanie na te dane, ale ich uwzględnienie w tej bazie rodzi sporo wyzwań.

Radosław Wiśniewski krótko przedstawił także stan prac nad krajową IIP. Na dziś priorytetem jest dostosowanie danych wymienionych w aneksie I (oraz związanych z nimi usług) do unijnych przepisów wykonawczych, na co dyrektywa INSPIRE daje czas do 23 listopada br. Jednym z większych wyzwań jest ponadto dostosowanie do zapisów tego aktu danych o zagospodarowaniu przestrzennym. Proces ten jest bowiem wciąż w lesie, a znaczenie tych danych bardzo duże. Ważnym zadaniem do wykonania jest oszacowanie kosztów i korzyści płynących z budowy krajowej IIP.

W ocenie prof. Jerzego Gaździckiego – prezesa PTIP, w ustawie o IIP warto także uregulować rolę samorządów, które są przecież dostawcami ważnych danych przestrzennych, a zostały w tym akcie pominięte. Przypomniał on także zeszłoroczny postulat siedmiu organizacji geodezyjnych dotyczący podporządkowania geodezji albo bezpośrednio premierowi, albo Ministerstwu Cyfryzacji. Jako że dziedzina ta ma charakter międzyresortowy, to – w ocenie prezesa PTIP – obecny podział tych kompetencji między GUGiK, MIB i MC jest sztuczny.

O tym, że regulacje zawarte w ustawie o IIP czy dyrektywie INSPIRE stają się coraz bardziej przestarzałe z technologicznego punktu widzenia, świadczyło wiele referatów wygłoszonych na konferencji PTIP. Wiceprezes OPEGIEKA Elbląg Adam Augustynowicz podkreślał, że geodezja stoi dziś wobec wyzwań IV rewolucji przemysłowej, która sprawia, że maszyny przejmują coraz więcej zadań wykonywanych dotychczas przez człowieka. Można się tym martwić, a można też – tak jak OPEGIEKA – inwestować w rozwiązania wpisujące się w ten trend. W ostatnich latach spółka wydała na badania i rozwój około 70 mln zł, przy czym wnioskowała o dofinansowanie na łączną kwotę aż 250 mln zł! W najnowszych projektach OPEGIEKA skupia się m.in. na technologiach machine learning i Big Data, badając ich przydatność np. w klasyfikowaniu chmur punktów ze skanowania laserowego, generowaniu ortofotomozaik czy nawet analizowaniu postów z Twittera!

Innym często przywoływanym hasłem było Linked Open Data. Wdrożeniem w tym zakresie chwalił się m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Dzięki opublikowaniu części geodanych w formacie RDF dostęp do nich mają nie tylko goście wojewódzkiego geoportalu, ale teoretycznie wszyscy użytkownicy wyszukiwarki Google (co kluczowe, dotyczy to nie tylko ludzi, ale i maszyn).

Przez konferencyjne wystąpienia przewijały się także tematy: modelowania informacji o budynkach (BIM), przetwarzania w chmurze czy rozwiązań blockchain. Nie brakowało też prezentacji, które sprowadzały słuchaczy na ziemię, przypominając, że te nowoczesne technologie na niewiele nam się zdadzą, jeśli nadal będziemy dysponować nieaktualnymi danymi o kiepskiej jakości, a innowacyjność będzie blokowana przez wadliwe prawo.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Materiały konferencyjne Czy można gdzieś znaleźć materiały z tej konferencji?
odpowiedz zgłoś
Szkodliwe pzp Zawsze wiedziałem, że prawo zamówień publicznych żadnych oszczędności w dłuższej perspektywie czasu nie przynosi. Nadyma tylko biurokrację i hamuje rozwój kraju. Jest to ustawa ze wszech miar szkodliwa (z każdą nowelizacją coraz większa), sprzyja tworzeniu chaosu we wszelkich przedsięwzięciach, napisana pod dyktando UE(nawet kwoty w ustawie są wyrażane w euro).
odpowiedz zgłoś
Inspire! Proponuje przebudzenie, oświecenie. Pora zabrać sie do normalnej roboty. Zawsze sie zastanawiałem dlaczego tak wielu dało sie nabrać na takie hasła...
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
patrzę na analizy grafowe kontaktów i poparć tweetów pewnej minister i zaśmiewam się z tego opisu konferencji do łez. Napisałbym też niektórym prelengentom o bezpieczeństwie, ale niestety adres ptolemeusa z egiptu nie wydaje mi się być prawidłowy w ich cudownie zabezpieczonych usługach. A jużstrona PTIP z optymalizacją na internet explorera w wersji 5 powaliła mnie kolana. Leżę i kwiczę. Ze śmiechu. I z obawy przed tą waszą nowoczesnością.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Łał... a jednak Polak potrafi. Co tam Inspire, co tam cały świat... wzmocnimy wzmocnimy rolę resortu i poszybujemy ponad tym szarym, zapóźnionym zaściankiem jakim jest Europa, Stany Zjednoczone czy Japonia. Dzięki wielu referatom wygłoszonym na konferencji pokażemy innym gdzie ich miejsce i dlaczego My jesteśmy najlepsi. Tylko żeby się to udało nie wolno nam wychodzić z tego świat konferencji i referatów bo grozi to obudzeniem się ze snu.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Jak można sie tym chwalic? Wnioskowała o ćwierć miliarda złotych a przebadała, wydała 70 baniek... nie wiem co wynaleziono i przebadano ale skuteczność w dojeniu mlekodajnej krowy bardzo duża.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS