wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-09| Geodezja, Prawo, Kataster

Zmieniają się wnioski ws. materiałów z PZGiK

Od dziś (9 listopada) obowiązują zmienione wzory wniosków ws. udostępniania materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego.


Zmieniają się wnioski ws. materiałów z PZGiK

Nowe wzory tych dokumentów określone są w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa z 13 września 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty. Ma ono przede wszystkim dostosować do nowych regulacji prawnych wzór wniosku „o wydanie wypisu/wypisu i wyrysu/wyrysu z ewidencji gruntów i budynków” poprzez dodanie pól: uproszczony wypis z rejestru gruntów, wypis z wykazu działek ewidencyjnych oraz wypis z wykazu podmiotów. Ponadto w celu ułatwienia zainteresowanym korzystania z wzoru wniosku w polu „Przypisy” zamieszczono skrótowe informacje o treści i przeznaczeniu poszczególnych wypisów z operatu ewidencyjnego oraz wyrysu z mapy ewidencyjnej. Nieznaczne modyfikacje wprowadzono również w innych wzorach wniosków załączonych do nowelizowanego rozporządzenia.

W akcie tym znalazł się ponadto zapis, że „licencję w postaci dokumentu elektronicznego, jeżeli nie jest wystawiana i generowana w sposób określony w art. 40c ust. 4 ustawy, uwierzytelnia się kwalifikowanym podpisem elektronicznym”.

Dziś wchodzi w życie również rozporządzenie MIB z 27 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Doprecyzowuje ono, że wypisy z rejestru gruntów o pełnej treści, przeznaczone do dokonywania wpisu w księdze wieczystej, zawierają informacje dotyczące wszystkich działek ewidencyjnych wchodzących w skład jednostki rejestrowej gruntów, która z reguły odpowiada nieruchomości gruntowej uwidocznionej w księdze wieczystej, oraz odpowiednio, że wypisy o pełnej treści z rejestru budynków lub z rejestru lokali zawierają odpowiednio informacje dotyczące wszystkich budynków wchodzących w skład jednostki rejestrowej budynków lub lokalu, który tworzy jednostkę rejestrową lokali.

Ponadto nowelizacja wprowadza przepisy, które mają:
• określać, w jakim przypadku wypisowi z rejestru gruntów nadaje się tytuł „Uproszczony wypis z rejestru gruntów” (tj. jeśli nie zawiera informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 7 [informacje o danych ewidencyjnych, które nie spełniają wymagań rozporządzenia lub obowiązujących standardów technicznych – red.], a także klauzuli, o której mowa w ust. 7 [„Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej” – red.]),
• doprecyzować, że wypis z rejestru gruntów może obejmować jedną lub wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład jednostki rejestrowej gruntów, albo też wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład wielu jednostek rejestrowych gruntów.

Oba powyższe rozporządzenia związane są z tzw. megaustawą telekomunikacyjną, która obowiązuje już od 1 lipca 2016 r. i wprowadziła kilka zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, w tym uproszczone wypisy z EGiB.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
druki "druki edytowalne druki .xls dostepne sa na stronie starostwa (np. grajewskiego)" są nieaktualne. Aktualne są na stronie GUGiK-u.
 1 
odpowiedz zgłoś
ciekawe czyli jeśli wypis nie zawiera danych ewidencyjnych, które spełniają wymagania rozporządzenia to jest wypisem uproszczonym? chyba coś źle zrozumiałem. A edytowalne wzory (w excelu) były nawet kiedyś na geoforum...
 1 
odpowiedz zgłoś
Sprawdzone Wniosków nie zaktualizowano na Epułapce, ktoś o czymś zapomniał :) I co teraz :)
 3 
odpowiedz zgłoś
Wersja xls Tu jest wersja w xls.
 9 
odpowiedz zgłoś
Wnioski a EPUAP? Ciekawe czy są zaktualizowane Wnioski na Platformie E-puap?
 1 
odpowiedz zgłoś
druki... no szkoda że te druki nie w autocadzie
 2 
odpowiedz zgłoś
druki edytowalne druki .xls dostepne sa na stronie starostwa (np. grajewskiego)
 1 
odpowiedz zgłoś
są edytowalne druki ma ktoś te druki np. w exelu?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Nowe wnioski Po zmianie jest stanowczo za mało miejsca w polach charakteryzujących wnioskodawcę, trzeba było edytować pola. W tabeli 9, we wniosku P można było dodać współczynnik 0,5 dla rzeczoznawców i tak tabela się mocno powiększyła... Reszta zmian na , pomijając kwestię ze te wnioski bardziej ludzi przerażają niż te ze skarbówki...
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS