|2017-11-09|
Geodezja, Prawo, Kataster
Zmieniają się wnioski ws. materiałów z PZGiK
Od dziś (9 listopada) obowiązują zmienione wzory wniosków ws. udostępniania materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego.
Nowe wzory tych dokumentów określone są w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa z 13 września 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty. Ma ono przede wszystkim dostosować do nowych regulacji prawnych wzór wniosku „o wydanie wypisu/wypisu i wyrysu/wyrysu z ewidencji gruntów i budynków” poprzez dodanie pól: uproszczony wypis z rejestru gruntów, wypis z wykazu działek ewidencyjnych oraz wypis z wykazu podmiotów. Ponadto w celu ułatwienia zainteresowanym korzystania z wzoru wniosku w polu „Przypisy” zamieszczono skrótowe informacje o treści i przeznaczeniu poszczególnych wypisów z operatu ewidencyjnego oraz wyrysu z mapy ewidencyjnej. Nieznaczne modyfikacje wprowadzono również w innych wzorach wniosków załączonych do nowelizowanego rozporządzenia.
W akcie tym znalazł się ponadto zapis, że „licencję w postaci dokumentu elektronicznego, jeżeli nie jest wystawiana i generowana w sposób określony w art. 40c ust. 4 ustawy, uwierzytelnia się kwalifikowanym podpisem elektronicznym”.
Dziś wchodzi w życie również rozporządzenie MIB z 27 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Doprecyzowuje ono, że wypisy z rejestru gruntów o pełnej treści, przeznaczone do dokonywania wpisu w księdze wieczystej, zawierają informacje dotyczące wszystkich działek ewidencyjnych wchodzących w skład jednostki rejestrowej gruntów, która z reguły odpowiada nieruchomości gruntowej uwidocznionej w księdze wieczystej, oraz odpowiednio, że wypisy o pełnej treści z rejestru budynków lub z rejestru lokali zawierają odpowiednio informacje dotyczące wszystkich budynków wchodzących w skład jednostki rejestrowej budynków lub lokalu, który tworzy jednostkę rejestrową lokali.
Ponadto nowelizacja wprowadza przepisy, które mają: • określać, w jakim przypadku wypisowi z rejestru gruntów nadaje się tytuł „Uproszczony wypis z rejestru gruntów” (tj. jeśli nie zawiera informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 7 [informacje o danych ewidencyjnych, które nie spełniają wymagań rozporządzenia lub obowiązujących standardów technicznych – red.], a także klauzuli, o której mowa w ust. 7 [„Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej” – red.]), • doprecyzować, że wypis z rejestru gruntów może obejmować jedną lub wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład jednostki rejestrowej gruntów, albo też wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład wielu jednostek rejestrowych gruntów.
Oba powyższe rozporządzenia związane są z tzw. megaustawą telekomunikacyjną, która obowiązuje już od 1 lipca 2016 r. i wprowadziła kilka zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, w tym uproszczone wypisy z EGiB.
JK
|