wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 3
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-11-09| Geodezja, Prawo, Kataster

Zmieniają się wnioski ws. materiałów z PZGiK

Od dziś (9 listopada) obowiązują zmienione wzory wniosków ws. udostępniania materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego.


Zmieniają się wnioski ws. materiałów z PZGiK

Nowe wzory tych dokumentów określone są w rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa z 13 września 2017 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty. Ma ono przede wszystkim dostosować do nowych regulacji prawnych wzór wniosku „o wydanie wypisu/wypisu i wyrysu/wyrysu z ewidencji gruntów i budynków” poprzez dodanie pól: uproszczony wypis z rejestru gruntów, wypis z wykazu działek ewidencyjnych oraz wypis z wykazu podmiotów. Ponadto w celu ułatwienia zainteresowanym korzystania z wzoru wniosku w polu „Przypisy” zamieszczono skrótowe informacje o treści i przeznaczeniu poszczególnych wypisów z operatu ewidencyjnego oraz wyrysu z mapy ewidencyjnej. Nieznaczne modyfikacje wprowadzono również w innych wzorach wniosków załączonych do nowelizowanego rozporządzenia.

W akcie tym znalazł się ponadto zapis, że „licencję w postaci dokumentu elektronicznego, jeżeli nie jest wystawiana i generowana w sposób określony w art. 40c ust. 4 ustawy, uwierzytelnia się kwalifikowanym podpisem elektronicznym”.

Dziś wchodzi w życie również rozporządzenie MIB z 27 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Doprecyzowuje ono, że wypisy z rejestru gruntów o pełnej treści, przeznaczone do dokonywania wpisu w księdze wieczystej, zawierają informacje dotyczące wszystkich działek ewidencyjnych wchodzących w skład jednostki rejestrowej gruntów, która z reguły odpowiada nieruchomości gruntowej uwidocznionej w księdze wieczystej, oraz odpowiednio, że wypisy o pełnej treści z rejestru budynków lub z rejestru lokali zawierają odpowiednio informacje dotyczące wszystkich budynków wchodzących w skład jednostki rejestrowej budynków lub lokalu, który tworzy jednostkę rejestrową lokali.

Ponadto nowelizacja wprowadza przepisy, które mają:
• określać, w jakim przypadku wypisowi z rejestru gruntów nadaje się tytuł „Uproszczony wypis z rejestru gruntów” (tj. jeśli nie zawiera informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 7 [informacje o danych ewidencyjnych, które nie spełniają wymagań rozporządzenia lub obowiązujących standardów technicznych – red.], a także klauzuli, o której mowa w ust. 7 [„Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej” – red.]),
• doprecyzować, że wypis z rejestru gruntów może obejmować jedną lub wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład jednostki rejestrowej gruntów, albo też wiele działek ewidencyjnych wchodzących w skład wielu jednostek rejestrowych gruntów.

Oba powyższe rozporządzenia związane są z tzw. megaustawą telekomunikacyjną, która obowiązuje już od 1 lipca 2016 r. i wprowadziła kilka zmian w Prawie geodezyjnym i kartograficznym, w tym uproszczone wypisy z EGiB.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
druki "druki edytowalne druki .xls dostepne sa na stronie starostwa (np. grajewskiego)" są nieaktualne. Aktualne są na stronie GUGiK-u.

ciekawe czyli jeśli wypis nie zawiera danych ewidencyjnych, które spełniają wymagania rozporządzenia to jest wypisem uproszczonym? chyba coś źle zrozumiałem. A edytowalne wzory (w excelu) były nawet kiedyś na geoforum...

Sprawdzone Wniosków nie zaktualizowano na Epułapce, ktoś o czymś zapomniał :) I co teraz :)

Wersja xls Tu jest wersja w xls.

Wnioski a EPUAP? Ciekawe czy są zaktualizowane Wnioski na Platformie E-puap?

druki... no szkoda że te druki nie w autocadzie

druki edytowalne druki .xls dostepne sa na stronie starostwa (np. grajewskiego)

są edytowalne druki ma ktoś te druki np. w exelu?

Nowe wnioski Po zmianie jest stanowczo za mało miejsca w polach charakteryzujących wnioskodawcę, trzeba było edytować pola. W tabeli 9, we wniosku P można było dodać współczynnik 0,5 dla rzeczoznawców i tak tabela się mocno powiększyła... Reszta zmian na , pomijając kwestię ze te wnioski bardziej ludzi przerażają niż te ze skarbówki...

9 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt