Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-08| Geodezja, Edukacja

Skanowanie Kopernika

W listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA piszemy o przeprowadzonych na początku października pomiarach deformacji ogromnej czaszy radio­­teleskopu Obserwatorium Radioastronomi­cznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach k. Torunia, które tworzą podwaliny pod unikatowe połączenie nauk podstawowych, technicznych i biznesu. Organizatorami pomiarów były: Katedra Geodezji Politechniki Gdańskiej oraz Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.


Skanowanie Kopernika
(...)

• Jak skanować?

Pomysł wykorzystania skanowania laserowego do badania deformacji anteny radioteleskopu RT4 zrodził się już w 2011 roku w czasie jednego ze spotkań prof. Mariusza Figurskiego i Eugeniusza Pazderskiego odpowiedzialnego za stan techniczny urządzenia. Dyskusja dotyczyła kontrolowania anteny radioteleskopu (którego czasza w czasie eksploatacji ulega deformacjom grawitacyjnym i termicznym) innymi metodami niż holografia radiowa. Wówczas prof. Figurski zaproponował wykonanie testowego pomiaru skanerem laserowym. Do rozwiązania były dwa problemy. Pierwszy, jak wykonać pomiar w różnych położeniach czaszy radioteleskopu. Drugi, czy są dostępne w Polsce wystarczająco dokładne skanery laserowe.
(...)

• Logistyka na piątkę

Zebranie kilku firm w jednym czasie okazało się nie lada wyzwaniem, głównie z powodu napiętych terminarzy, i ostatecznie testy wyznaczono dopiero na 3 i 4 października. Otrzymaliś­my deklarację dostarczenia na badania pięciu skanerów. Firma Geotronics miała przywieźć dwa urządzenia: Trimble TX8 i Riegl VZ-400, Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne – Z+F IMAGER 5010C, Leica Geosystems – jeden z najnowszych swoich produktów Leica P40 i Czerski Trade Polska – Stonex X300. Wszystkie przygotowania przebiegły zgodnie z planem. Pozostały jedynie wątpliwości związane ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Na dwa dni przed rozpoczęciem pomiarów pojawiły się zapowiedzi opadów deszczu i silnych wiatrów, które miały nadciąg­nąć nad Polskę z Europy Zachodniej. Korzystając z nowego portalu pogodowego METEOPG (meteo.gda.pl), który uruchomili pracownicy Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej i Centrum Informatycznego TASK, doszliśmy do wniosku, że po pierwszej fali deszczów w dwa zaplanowane przez nas dni warunki do badań będą wprost idealne.
(...)

• Skanowanie poszło dobrze

Około godziny jedenastej przed połud­niem, zgodnie z prognozą obserwowaną na portalu METEOPG, przestało padać i mogliśmy przystąpić do pomiarów, które realizowaliśmy w sesjach trwających po 2 godziny. Każdy zespół pod czujnym okiem dr. Pawła Wolaka wchodził po wąskich schodach technicznych na sam szczyt radioteleskopu, gdzie znajduje się 32-metrowa antena radioteleskopu. Skanery były montowane na wcześniej przygotowanym statywie bezpośrednio nad oświetlaczami układów odbiorczych...


Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS