wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning lotniczy Nysy
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-11-08| Teledetekcja, Sprzęt, Firma

Pierwsza komenda policji w Polsce ze skanerem laserowym

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu otrzymali jeden z najnowocześniejszych skanerów laserowych – model Faro Focus 3D x130 HDR firmy Faro. Będzie on wykorzystywane między innymi na miejscu różnego rodzaju przestępstw lub wypadków drogowych.


Pierwsza komenda policji w Polsce ze skanerem laserowym

Urządzenie umożliwia wykonywanie skanów 3D miejsca zdarzenia z dokładnością rzędu 2 milimetrów. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu zeskanowany obraz trafia do komputera, w którym możliwa jest wszechstronna obróbka. Na tak przygotowanym materiale mogą pracować organy procesowe – prokuratura czy sąd.

Podczas oficjalnej prezentacji 6 listopada komendant wojewódzki policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka wraz z komendantem miejskim policji w Poznaniu insp. Maciejem Nestorukiem podziękowali ekspertowi Państwowych Komisji Badania Wypadków Lotniczych, Kolejowych i Morskich w dziedzinie laserowego skanowania 3D, fotogrametrii lotniczej i podwodnej Piotrowi Białobrzyckiemu za prezentację możliwości i wkład przy pozyskaniu tego urządzenia oraz za przeszkolenie policjantów techniki kryminalistycznej, którzy będą posługiwali się tym skanerem w codziennej służbie.

Urządzenie wraz z oprogramowaniem (Faro Scene, Faro Zone 3D Advanced), osprzętem i szkoleniami kosztowało 300 tysięcy złotych. Pozyskanie tego rozwiązania przez policję było możliwe dzięki jego sfinansowaniu przez samorządy Poznania i powiatu poznańskiego. Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, jak również starosta poznański Jan Grabkowski podkreślali, że tego typu wsparcie posłuży wszystkim mieszkańcom Poznania i powiatu, a także przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w regionie.

Źródło: policja.pl, TPI


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@QQQ zobacz, jak próbujemy przez analogię do naszej sytuacji wyobrazić sobie, jakby wyglądała praca innych branż z zastosowaniem naszych zasad, to od razu widzimy kuriozalność sytuacji. Czy policja powinna utworzyć Policyjny Zasób Groźnych Kolizji i przed wykonaniem skanu pobrać z niego poprzednie skany z tego samego miejsca zdarzenia, wykonując najpierw porównanie na jakimś jego wydruku ze stanem aktualnym, czy jednak po prostu lepiej od razu brać się do roboty i wykonać aktualnie potrzebny pomiar? A gdyby policjanci musieli wykupić licencję od zarządcy drogi za każdy znak drogowy poziomy i pionowy, widoczny na skanie, wykorzystany do opracowania służącemu postepowaniu, jak my płacimy za znaki geodezyjne? Dlaczego nie, u nas znajdzie się mnóstwo obrońców takich teorii. Szkoda, szkoda.

Betoniarnia Jak ma się coś zmienić w pięknej geodezji jak tu sama betoniarnia (uprawnienia, zgłoszenia....). Szkoda, szkoda.

W uk policja lodyńska ma własny dział geodezji i zatrudnia to tego doświadczonych geodetów. Płacą nieżle do tego spory social, ale mało kto psychicznie wytrzymuje taką robote, bo nieraz trzba zrywac się w nocy i skanowac scene zbrodni

Cyborg Grunt że policja nie kupuje już tachimetrów od Firmy Cybid - w ostatnich latach te same pieniądze wydawane były na chińskie tachimetry z których policja nie potrafiła obsłużyć bo były zbyt skomplikowane

@Staruch To gdzie to zglosic? http://www.directsurveystore.com/products.php?prod uct=FARO-Focus-3D-X-130-Laser-Scanner Pewnie te 240tys zl trening kosztowal, ktory mozna miec za darmo z youtube. Wlacz skaner, wybierz rozdzielczosc wcisnij guzik skanuj, zmien polozenie i powtorz. A rejestracja to pestka z nowym scene'm.

@ScanJa Z choinki się urwałeś? Cena zawsze jest proporcjonalna do ilości osób które mają umoczyć dzioba przy okazji takiego przetargu.

Przeplacone 5x Ktos oszukal Policje z Poznania. X130 jest to skaner starej generacji od Faro i kosztuje kolo 15tys. dolarow z oprogramowaniem. Plus na stronie Policji mowa jest ze skaner moze pracowac w kazdych warunkach pogodowych i oswietleniu. Gdzie seria X nie jest wodoszczelna ani nie posiada trybu nocnego do zdjec. Zas 300tys. kosztuje najnowszy skaner faro s350 z 1mm dokladnoscia, zasiegiem do 350m, mniejszym szumem chmury punktow, wodoszczelny i z trybem nocnym.

Nawet policjanci odbierają nam robotę, te procedury wykańczają nasza branże. Policjant bierze skaner i robi robotę i ma w d..e biurokrację. Niech ktoś spróbuje oddać operat i doczekać się przyjęcia do zasobu wykonując pomiar skanerem lub dronem.

Oczywiście pojawia się kwestia konieczności zgłoszenia pomiaru miejsca zdarzenia najlepiej jeszcze przed wypadkiem. Rzeczywiście, gdyby skaner postawić w miejscu niebezpiecznym, to kierowcy myliliby go z fotoradarem i faktycznie mógłby się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa, jak napisano w artykule, a nawet może uniknięto by wypadku. Tak, policjanci mogli by się jeszcze wiele nauczyć od geodetów i naszych procedur.

a efektem tego będzie mapa czy materiał procesowy ? Jaki przepis określa że pomiar i opracowanie chmury punktów musi być zgłoszone jako praca geodezyjna. Jaki numer zakresu uprawnień i z czego to wynika ?

Kto im będzie weryfikował wyniki pomiarów? Przecież nie maja stosownych uprawnień państwowych? Przecież to potem będzie wykorzystywane jako dowody w sądzie.

@rozmarzony Maiłem tu dodać komentarz ale rozmarzony trafił w punkt.

Taki mamy PR (pijar), że wczoraj w PR (Polskim Radiu) usłyszałem, że to jedyne takie urządzenie w Polsce i tej części Europy - dosłownie, nie tylko w policji. Nikt się nawet nie zająknął, że takie urządzenia sa już powszechnie stosowane przy pomiarach geodezyjnych. A może nie są, bo u nas priorytet ma mapa zasadnicza i niwelacja geometryczna szamba na dwa repery? To proszę sobie wyobrazić, ileż problemów, przez analogię, sprawiało by policji zlecanie takiej pracy geodecie uprawnionemu ze specjalnymi uprawnieniami o jakimś nowym numerze 5s do skanowania dla potrzeb postępowań nie związanych z nieruchomościami, ileż by trwała weryfikacja, zrobienie szkiców polowych... naprawdę, dziwisz się? Systemy sterowania maszynami też nie są obsługiwane przez geodetów. Dziwisz się? Walczmy o nasze "złote kalesony"

Specjalista Zastanawiam się dlaczego nie zatrudnia się jako pracowników cywilnych geodetów w policji do posługi takiego sprzetu, tylko marnuje się czas i potencjał funkcjonariuszy?

14 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt