wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-07| Geodezja, Prawo

Na nowe standardy jeszcze poczekamy

Według zaktualizowanego planu prac legislacyjnych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zmiany w rozporządzeniu o standardach geodezyjnych powinny wejść w życie pod koniec przyszłego roku.


Na nowe standardy jeszcze poczekamy

Przypomnijmy, że rozporządzenie ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK weszło w życie pod koniec 2011 roku, a jego zapisy wzbudziły wśród wykonawców prac geodezyjnych wiele kontrowersji. W związku z tym pod koniec 2013 r. Główny Urząd Geodezji i Kartografii wystąpił do środowiska geodezyjnego z prośbą o zgłaszanie uwag do tych przepisów. W odpowiedzi otrzymał kilkaset propozycji zmian, z których sporą część uznano za uzasadnione.

Nowelizacja tego rozporządzenia została wpisana do planu prac legislacyjnych MIB we wrześniu ubiegłego roku. Przewidywano wówczas, że nowe przepisy wejdą w życie w III lub IV kwartale tego roku. Według najnowszej wersji planu zmienione standardy powinny zacząć obowiązywać od 30 września przyszłego roku.

Przypomnijmy, że nad brzmieniem nowych przepisów pracuje jeden z podzespołów działający w ramach Zespołu doradczego ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii. Zespół ten został powołany przez ministra infrastruktury i budownictwa w maju br.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
standardy Ale fajnie:) już nie mogę się doczekac:)
odpowiedz zgłoś
takie_tam Po wejściu ustawy "śmieciowej" tj. inwestycyjnej oraz w późniejszym terminie KUB, może nie będzie już standardów? Słyszałam, że mają wrócić instrukcje techniczne? Oj będzie się działo.
 1 
odpowiedz zgłoś
bijemy się..... o złotą patelnię przecież....ewentualnie złote kalesony. Kuriozum jakże pospolite które nakreśliłeś to tylko emanacja groteski w jakiej przyszło nam dziś wykonywać zawód
 1 
odpowiedz zgłoś
@uprawniony trzeba sobie jeszcze uzmysłowić, że gdy my walczymy o 2cm dla szamba, budowlańcy tak tworzą przepisy, że taki pomiar w ogóle nie będzie wymagany. Od stycznia tego roku przy budynkach istniejących budowa i przebudowa sieci wewnętrznych, które nie są ani przyłączami do nieruchomości, ani sieciami przesyłowymi nie wymaga ani zgłoszenia, ani pozwolenia. A przy budynkach nowych nie ma bezwzględnego wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę, bo dom z instalacjami można wybudować na zgłoszenie. A to oznacza brak obowiązku wytyczenia i inwentaryzacji takich sieci. Niestety stawianie takich odklejonych od praktycznej potrzeby standardów przynosi nam zgubne efekty i próby omijania prawa razem z nami. Te 2cm są chyba z normy dla kanalizacji, to dopuszczalne odstępstwo od założonego spadku rury i rzędnych projektowych, co można, a nawet powinno się stwierdzić pomiarem w układzie lokalnym od najniższego punktu "ujścia" mierzonej sieci, a nie na osnowę. A ile to względem odległego morza to nieistotne.
 5 
odpowiedz zgłoś
standardy jak to pięknie brzmi A ja jestem ciekaw czy wreszcie ktoś napisze logicznie ,jak wykonać pomiar wysokościowy np. szamba, gdy np. do wysokościowej osnowy jest 1 km. Czy można założyć pomiarową osnowę sytuacyjno wysokościową za pomocą pomiaru RTK lub RTN 30 epok ?. Czy można wykazywać pomiar kontrolny na punktach które w zasobie mają nie poprawnie wyznaczone współrzedne x,y,HHH?. Przy okazji przypominam że od 2020 r wchodzi układ wysokościowy amsterdam jako jedyny słuszny .W rozporządzeniu "bijemy się " o 2cm ,a błędy w wysokościach na mapach są po 30cm
 6 
odpowiedz zgłoś
? do przyszłego września wcale nie jest daleko .... Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie gdzie jest ten projekt?
 2 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS