wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Modelowanie Dębu Bartek
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-10-31| GIS, Mapy

Coraz więcej cmentarzy w sieci i w komórce

W dotarciu na groby bliskich coraz bardziej pomagają nam serwisy mapowe oraz aplikacje lokalizacyjne.


Coraz więcej cmentarzy w sieci i w komórce

Jeszcze kilka lat temu możliwość wyszukania mogiły w internecie i zlokalizowania jej na cyfrowej mapie była rzadkością, dziś staje się czymś powszechnym. Początkowo inwentaryzację cmentarzy oraz publikację tych danych w sieci przeprowadzano głównie dla największych obiektów w kraju. Teraz jednak na udostępnienie takich funkcjonalności mogą sobie pozwolić zarządcy również mniejszych cmentarzy. Najczęściej korzystają oni z rozwiązania Grobonet udostępnionego przez firmę Artlook z Mikołowa. Dziś w jej bazie znajdują się dane o 2,29 mln osobach pochowanych na 539 nekropoliach na terenie całego kraju. Dla porównania jeszcze 5 lat temu rejestr ten zawierał nieco ponad 1,3 mln rekordów. Dodajmy, że nowością w ofercie tej spółki są aplikacje mobilne dla systemu Android. Na razie są one dostępne dla 17 miejscowości.

Mocną pozycję na rynku funeralnym ma również warszawska firma Syst-Kom. Jej oprogramowanie EWGROB do prowadzenia ewidencji grobów wspomaga obecnie pracę około 100 cmentarzy. Nowością w ofercie tej spółki jest przygotowanie interaktywnych cyfrowych map nekropolii.

Cyfrowe mapy cmentarzy znajdziemy również w wielu miejskich serwisach mapowych. Na przykład w stołecznym geoportalu opublikowano dotychczas informacje o 404 tys. osobach pochowanych na 4 nekropoliach. Miejskie wyszukiwarki grobów udostępniły również m.in.: Poznań, Wrocław, Lublin, Katowice, Mielec, Olsztyn czy Szczecin. W przypadku tych dwóch ostatnich miast opublikowano również dedykowaną aplikację mobilną. Warto nadmienić, że na początku tego roku olsztyński program został wyróżniony nagrodą „Skrzydła IT w Administracji”. Aplikacja pozwala nie tylko na wyszukanie mogiły, ale pomaga także wyznaczyć najkrótszą trasę dojścia do niej (fot. poniżej).

Wiele krajowych nekropolii nadal jednak czeka na inwentaryzację. Dotyczy to nie tylko tych małych, ale i największych, czego przykładem jest stołeczny Cmentarz Bródnowski o powierzchni 113 ha, na którym pochowano około 1,2 mln osób. W takich przypadkach pomocna może okazać się mobilna aplikacja Cmentarze GPS, która pozwala samodzielnie zapisywać lokalizację interesujących nas grobów, a także wyszukiwanie rekordów oraz ich eksport.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Profeska Olsztyn widać zrobiony profesjonalnie. Czy na pewno robił to GISpartner jak chwali się na swojej stronie?? Coś mi się nie wydaje, żeby oni zrobili coś tak łatwego i fajnego

Łódź to biała plama Szkoda że żaden z USG ich cmentarzy nie wpadł na pomysł zrobienia interaktywnej mapy

2 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt