|2017-10-31|
GIS, Mapy
Coraz więcej cmentarzy w sieci i w komórce
W dotarciu na groby bliskich coraz bardziej pomagają nam serwisy mapowe oraz aplikacje lokalizacyjne.
Jeszcze kilka lat temu możliwość wyszukania mogiły w internecie i zlokalizowania jej na cyfrowej mapie była rzadkością, dziś staje się czymś powszechnym. Początkowo inwentaryzację cmentarzy oraz publikację tych danych w sieci przeprowadzano głównie dla największych obiektów w kraju. Teraz jednak na udostępnienie takich funkcjonalności mogą sobie pozwolić zarządcy również mniejszych cmentarzy. Najczęściej korzystają oni z rozwiązania Grobonet udostępnionego przez firmę Artlook z Mikołowa. Dziś w jej bazie znajdują się dane o 2,29 mln osobach pochowanych na 539 nekropoliach na terenie całego kraju. Dla porównania jeszcze 5 lat temu rejestr ten zawierał nieco ponad 1,3 mln rekordów. Dodajmy, że nowością w ofercie tej spółki są aplikacje mobilne dla systemu Android. Na razie są one dostępne dla 17 miejscowości.
Mocną pozycję na rynku funeralnym ma również warszawska firma Syst-Kom. Jej oprogramowanie EWGROB do prowadzenia ewidencji grobów wspomaga obecnie pracę około 100 cmentarzy. Nowością w ofercie tej spółki jest przygotowanie interaktywnych cyfrowych map nekropolii.
Cyfrowe mapy cmentarzy znajdziemy również w wielu miejskich serwisach mapowych. Na przykład w stołecznym geoportalu opublikowano dotychczas informacje o 404 tys. osobach pochowanych na 4 nekropoliach. Miejskie wyszukiwarki grobów udostępniły również m.in.: Poznań, Wrocław, Lublin, Katowice, Mielec, Olsztyn czy Szczecin. W przypadku tych dwóch ostatnich miast opublikowano również dedykowaną aplikację mobilną. Warto nadmienić, że na początku tego roku olsztyński program został wyróżniony nagrodą „Skrzydła IT w Administracji”. Aplikacja pozwala nie tylko na wyszukanie mogiły, ale pomaga także wyznaczyć najkrótszą trasę dojścia do niej (fot. poniżej).
Wiele krajowych nekropolii nadal jednak czeka na inwentaryzację. Dotyczy to nie tylko tych małych, ale i największych, czego przykładem jest stołeczny Cmentarz Bródnowski o powierzchni 113 ha, na którym pochowano około 1,2 mln osób. W takich przypadkach pomocna może okazać się mobilna aplikacja Cmentarze GPS, która pozwala samodzielnie zapisywać lokalizację interesujących nas grobów, a także wyszukiwanie rekordów oraz ich eksport.
JK
|