Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-31| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Skaner dla drona nie musi być ciężki

Oferta skanerów laserowych dla dronów staje się coraz bogatsza. Najnowszą premierą w tym zakresie jest model Sora 200 zaprezentowany przez amerykańską firmę Cepton Technologies.


Skaner dla drona nie musi być ciężki

Urządzenie po raz pierwszy pokazano na odbywających się pod koniec października w Las Vegas targach Commercial UAV Expo. Producent zachwala w nim przede wszystkim niewielką wagę (550 g), która względem konkurencyjnych instrumentów zapewni dłuższy zasięg lotu, a więc pozwoli zeskanować większą powierzchnię. Na względnie wysoką wydajność skanera wpływa również jego zasięg pomiaru wynoszący 200 metrów, oraz częstotliwość pracy (frame rate) na poziomie 200 Hz.

Jak wyjaśnia producent, osiągnięcie tych parametrów było możliwe dzięki zrezygnowaniu z drogich i nieefektywnych ruchomych części typowych w tradycyjnych LiDAR-ach. Z kolei zastosowanie materiałów „z półki” pozwoliło zredukować czas dostawy oraz koszt urządzenia (niestety, na razie producent nie ujawnia ceny tego modelu).

– By sprostać rosnącym wymaganiom stawianym bezzałogowym maszynom latającym, przeznaczone dla nich skanery laserowe muszą charakteryzować się dalekim zasięgiem, niską wagą oraz wysoką rozdzielczością zbieranych danych. Sora 200 pozwala efektywnie zbierać dane 3D z wysokiego pułapu, przy dużej prędkości lotu oraz w zróżnicowanych warunkach. Przy zasięgu 200 m i wadze 550 g to najlżejszy tak wydajny skaner dla dronów dostępny obecnie na rynku – mówi wiceprezes i współzałożyciel firmy Cepton dr Mark McCord.

Pierwszym dystrybutorem i integratorem tych urządzeń została firma LiDAR USA. – Od lat branża UAV czekała na lekki i tani skaner o dalekim zasięgu pomiaru. Dotychczas nikt nie był w stanie sprostać tym wymaganiom w takim stopniu jak właśnie Sora 200 – twierdzi Jeff Fagerman, prezes LiDAR USA.

Źródło: Cepton Technolgies, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS