wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wielodrożność a Galileo
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-10-31| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Skaner dla drona nie musi być ciężki

Oferta skanerów laserowych dla dronów staje się coraz bogatsza. Najnowszą premierą w tym zakresie jest model Sora 200 zaprezentowany przez amerykańską firmę Cepton Technologies.


Skaner dla drona nie musi być ciężki

Urządzenie po raz pierwszy pokazano na odbywających się pod koniec października w Las Vegas targach Commercial UAV Expo. Producent zachwala w nim przede wszystkim niewielką wagę (550 g), która względem konkurencyjnych instrumentów zapewni dłuższy zasięg lotu, a więc pozwoli zeskanować większą powierzchnię. Na względnie wysoką wydajność skanera wpływa również jego zasięg pomiaru wynoszący 200 metrów, oraz częstotliwość pracy (frame rate) na poziomie 200 Hz.

Jak wyjaśnia producent, osiągnięcie tych parametrów było możliwe dzięki zrezygnowaniu z drogich i nieefektywnych ruchomych części typowych w tradycyjnych LiDAR-ach. Z kolei zastosowanie materiałów „z półki” pozwoliło zredukować czas dostawy oraz koszt urządzenia (niestety, na razie producent nie ujawnia ceny tego modelu).

– By sprostać rosnącym wymaganiom stawianym bezzałogowym maszynom latającym, przeznaczone dla nich skanery laserowe muszą charakteryzować się dalekim zasięgiem, niską wagą oraz wysoką rozdzielczością zbieranych danych. Sora 200 pozwala efektywnie zbierać dane 3D z wysokiego pułapu, przy dużej prędkości lotu oraz w zróżnicowanych warunkach. Przy zasięgu 200 m i wadze 550 g to najlżejszy tak wydajny skaner dla dronów dostępny obecnie na rynku – mówi wiceprezes i współzałożyciel firmy Cepton dr Mark McCord.

Pierwszym dystrybutorem i integratorem tych urządzeń została firma LiDAR USA. – Od lat branża UAV czekała na lekki i tani skaner o dalekim zasięgu pomiaru. Dotychczas nikt nie był w stanie sprostać tym wymaganiom w takim stopniu jak właśnie Sora 200 – twierdzi Jeff Fagerman, prezes LiDAR USA.

Źródło: Cepton Technolgies, JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt