Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-30| Geodezja, GIS, Teledetekcja

Budżet obywatelski szansą na pozyskanie geodanych

W ramach budżetów obywatelskich mieszkańcy często wnioskują o remonty dróg czy budowę ścieżek rowerowych bądź placów zabaw. Tymczasem w Szczecinie jeden z obywateli zaproponował pozyskanie nowoczesnych danych przestrzennych.


Budżet obywatelski szansą na pozyskanie geodanych <br />
fot. Aktron/Wikimedia Commons
fot. Aktron/Wikimedia Commons

– Od wielu lat fascynują mnie mapy oraz kwestie partycypacji społecznej. Obserwując inne miasta, wpadłem na pomysł zgłoszenia projektu, który ma szansę realizacji w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego – wyjaśnia inicjator pomysłu Adam Kopciński-Galik. – Chciałbym w ten sposób zwrócić uwagę władz Szczecina, wszystkich urzędników samorządowych oraz mieszkańców i inwestorów, że nasze miasto powinno zaangażować się w projekt pozyskania danych przestrzennych, które sprawdzają się w wielu innych częściach kraju. Samemu też trudno było mi zrozumieć, dlaczego Szczecin w przeciwieństwie do innych miast takich projektów nie realizuje – dodaje.

– Ponieważ projekt zgłosiłem samodzielnie w ramach budżetu obywatelskiego, pozwoliłem sobie narzucić nawet znacznie większe wymagania, niż gdyby miasto samo zechciało się na taki projekt zdecydować – wyjaśnia Adam Kopciński-Galik. Zadanie pn. „Szczecin 3D” obejmowałoby m.in.:
• opracowanie modelu 3D miasta na poziomie szczegółowości LoD 3,
• wykonanie zdjęć lotniczych z pikselem nie większym niż 4 cm,
• pozyskanie lotniczych zdjęć ukośnych z pikselem nie większym niż 6 cm,
• wykonanie lotniczych zdjęć termograficznych w rozdzielczości nie gorszej niż 40 cm,
• pozyskanie termograficznych zdjęć ukośnych dla 15-20 km kw. najsilniej zurbanizowanego fragmentu miasta
• wykonanie lotniczego skaningu laserowego oraz opracowanie numerycznych modeli terenu i pokrycia terenu,
• opracowanie ortofotomap: pionowej, ukośnej i termicznej,
• opracowanie na podstawie danych z niniejszego projektu oraz materiałów ISOK mapy z analizą zmian w czasie,
• dostarczenie i instalacja oprogramowania do publikacji danych pozyskanych w ramach tego projektu.

Co istotne, zgodnie z założeniami tego przedsięwzięcia, powyższe dane miałyby być dostępne bezpłatnie i bez ograniczeń zarówno dla mieszkańców miasta, jak i innych zainteresowanych podmiotów.

Szacunkowa wartość wymienionych prac to 2,4 mln zł. To dokładnie tyle, ile miasto gotowe jest wydać w ramach nadchodzącego budżetu obywatelskiego na jeden projekt o charakterze ogólnomiejskim. „Szczecin 3D” będzie konkurować w tej kategorii z 26 innymi przedsięwzięciami.

Głosowanie trwa do 12 listopada. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy mieszkańcy miasta, nawet ci poniżej 16 roku życia. – Liczę na głosy przede wszystkim młodych ludzi dla których wartość informacji i ich dostępność przez internet ma coraz większe znaczenie. Konkurencja wśród projektów jest bardzo duża, ale warto powalczyć, żeby miasto było zarządzane z wykorzystaniem aktualnych danych przestrzennych – podsumowuje Adam Kopciński-Galik.

Więcej informacji o projekcie „Szczecin 3D”

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS