|2017-10-30|
Mapy
Zobacz niderlandzkie mapy Śląska we Wrocławiu
Od 27 października do 25 lutego we wrocławskim Muzeum Miejskim można zwiedzać wystawę kartografii niderlandzkiej zorganizowaną z okazji 500-lecia reformacji.
W ramach ekspozycji po raz pierwszy w historii muzealnictwa wrocławskiego zostaną pokazane wszystkie mapy Śląska i księstw śląskich (70 sztuk), jakie wydano w XVII wieku w najważniejszym centrum niderlandzkiej produkcji kartograficznej, jakim był wówczas Amsterdam. Mapy, bogato zdobione motywami graficznymi, ułożono w porządku chronologicznym od pierwszego wydania po ostatnie. Problematyka ta w dotychczasowej literaturze przedmiotu była przedstawiona zawsze tylko fragmentarycznie, w kontekście prezentacji danych zbiorów czy węższego tematu. Prezentowane na wystawie mapy pochodzą ze zbiorów prywatnych, m.in. dr. Kazimierza Kozicy i dr. Andrzeja Pasińskiego.
Działające w siedemnastowiecznym Amsterdamie kartograficzne oficyny wydawnicze należały do najlepszych na świecie. Prym wiodła oficyna należąca do Joannesa Janssoniusa (1588-1664) oraz oficyna Willema Janszoona Blaeua (1571-1638), a później jego syna Joana Blaeua (1597/98-1673). Publikowane przez tych wydawców mapy śląskich księstw były opracowaniami map powstałych na bazie rysunków słynnego śląskiego kartografa Jonasa Scultetusa (1603-1664) urodzonego w Szprotawie, a zmarłego w Lesznie, z wykształcenia prawnika, który pracował także jako wychowawca magnackich dzieci, w tym m.in. Leszczyńskich, a także Fridericusa Khunoviusa (zm. 1675) cenionego siedemnastowiecznego kartografa urodzonego w Bolesławcu.
Autorem scenariusza ekspozycji jest historyk kartografii dr Kazimierz Kozica, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie. Opiekunem wystawy jest Halina Okólska (Muzeum Miejskie Wrocławia).
Wstęp na wystawę kosztuje 15 zł (bilet normalny) i 10 zł (ulgowy)
Źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia
|