Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-30| Mapy

Zobacz niderlandzkie mapy Śląska we Wrocławiu

Od 27 października do 25 lutego we wrocławskim Muzeum Miejskim można zwiedzać wystawę kartografii niderlandzkiej zorganizowaną z okazji 500-lecia reformacji.


Zobacz niderlandzkie mapy Śląska we Wrocławiu

W ramach ekspozycji po raz pierwszy w historii muzealnictwa wrocławskiego zostaną pokazane wszystkie mapy Śląska i księstw śląskich (70 sztuk), jakie wydano w XVII wieku w najważniejszym centrum niderlandzkiej produkcji kartograficznej, jakim był wówczas Amsterdam. Mapy, bogato zdobione motywami graficznymi, ułożono w porządku chronologicznym od pierwszego wydania po ostatnie. Problematyka ta w dotychczasowej literaturze przedmiotu była przedstawiona zawsze tylko fragmentarycznie, w kontekście prezentacji danych zbiorów czy węższego tematu. Prezentowane na wystawie mapy pochodzą ze zbiorów prywatnych, m.in. dr. Kazimierza Kozicy i dr. Andrzeja Pasińskiego.

Działające w siedemnastowiecznym Amsterdamie kartograficzne oficyny wydawnicze należały do najlepszych na świecie. Prym wiodła oficyna należąca do Joannesa Janssoniusa (1588-1664) oraz oficyna Willema Janszoona Blaeua (1571-1638), a później jego syna Joana Blaeua (1597/98-1673). Publikowane przez tych wydawców mapy śląskich księstw były opracowaniami map powstałych na bazie rysunków słynnego śląskiego kartografa Jonasa Scultetusa (1603-1664) urodzonego w Szprotawie, a zmarłego w Lesznie, z wykształcenia prawnika, który pracował także jako wychowawca magnackich dzieci, w tym m.in. Leszczyńskich, a także Fridericusa Khunoviusa (zm. 1675) cenionego siedemnastowiecznego kartografa urodzonego w Bolesławcu.

Autorem scenariusza ekspozycji jest historyk kartografii dr Kazimierz Kozica, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie. Opiekunem wystawy jest Halina Okólska (Muzeum Miejskie Wrocławia).

Wstęp na wystawę kosztuje 15 zł (bilet normalny) i 10 zł (ulgowy)

Źródło: Muzeum Miejskie Wrocławia


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS