Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-26| GIS, Imprezy

Niech rozpocznie się georewolucja!

Zachęcał na Kongresie GIS zorganizowanym przez firmę Esri Polska (Serock, 24-25 października) gospodarz spotkania prezes Tomasz Galant (fot.). W ciągu dwóch dni obrad podczas ponad 80 prelekcji i wykładów wygłoszonych na sesji plenarnej i 6 tematycznych eksperci GIS, przedstawiciele świata biznesu, nauki i administracji zaprezentowali blisko 650 uczestnikom najnowsze rozwiązania i narzędzia z zakresu GIS oraz inspirujące przykłady ich praktycznych zastosowań w Polsce i na świecie.


Niech rozpocznie się georewolucja!

Konferencję otworzyła wyświetlana na wielkich telebimach prezentacja na temat firmy i możliwości zastosowań GIS. Esri Inc. dostarcza rozwiązania, które pomagają firmom czy instytucjom podejmować trafne decyzje oparte na analizie danych przestrzennych, posiada autoryzowanych dystrybutorów w 83 krajach i przeznacza ponad 20% swoich przychodów na badania i rozwój. Technologie Esri wybrało prawie co drugie przedsiębiorstwo korzystające z systemów GIS na świecie, w sumie to ponad 350 tys. organizacji, a jej przedstawicielowi na polskim rynku, firmie Esri Polska, zaufało ponad 2 tys. klientów z takich sektorów, jak: administracja centralna, samorządowa, infrastruktura, transport, bezpieczeństwo publiczne, środowisko, biznes i edukacja.

Sesję plenarną rozpoczął gospodarz spotkania prezes Esri Polska Tomasz Galant wystąpieniem pt. „W drodze do georewolucji”, które było też hasłem przewodnim całego spotkania. Nawiązał w nim do pierwszych map, które wskazywały np., gdzie jest zwierzyna łowna czy rzeka, a ich zadaniem było przekazywanie informacji w sposób prosty i zrozumiały. Jego zdaniem początek rewolucji to czas, kiedy nastąpiło połączenie mapy z komputerem. Prekursorem był Jack Dangermond, który w 1969 r. wraz z żoną zarejestrował firmę Esri. Były to lata początku tzw. 3. rewolucji przemysłowej. Potem przyszła cyfrowa rewolucja. Firmy dzięki technologiom, nie posiadając tzw. tradycyjnych aktywów, stają się liderami w swoich branżach. Czasy współczesne to georewolucja i wyzwania związane z ogromnymi zasobami danych (Big Data). Ale te dane zwizualizowane na prostych do analizy mapach stają się źródłem informacji, tym samym stając się narzędziami do zarządzania.

– Zrozumienie lokalizacji to bardzo ważny element decyzyjny we współczesnych organizacjach – mówił Tomasz Galant. Klienci obecnie zadają pytania: gdzie ma powstać szpital, sklep, bank, gdzie są jego klienci, gdzie są konkurenci, jaki jest czas dojazdu? Odpowiadają na to analizy GIS. Również na potrzebę posiadania danych w czasie rzeczywistym, on-line. Na przykład branża infrastruktury krytycznej (w takich firmach jak wodociągi czy zakłady energetyczne) musi wiedzieć, gdzie powstała awaria, żeby ją szybko usunąć. Banki śledzą przepływy kapitału on-line po to, by wykrywać nieprawidłowości. Kolejnym pojęciem jest Smart City i np. zarządzanie ruchem ulicznym czy monitoring zanieczyszczeń w mieście w czasie rzeczywistym. Georewolucja, zdaniem prezesa Esri Polska, to możliwość połączenia zdolności analitycznych i wizualizacyjnych GIS-u z nowymi technologiami po to, by tworzyć nowe gałęzie gospodarki. Przykładem jest tu wykorzystanie dronów, monitoring terenów uprawnych w nowoczesnym rolnictwie, terenów zalewowych czy branża samochodów autonomicznych. Narzędzia GIS odpowiadają na te wszystkie wyzwania. A integracja GIS-u np. ze sztuczną inteligencją otworzy przed nami nowe, nieznane jeszcze możliwości. – Niech rozpocznie się georewolucja! – zakończył swoje wystąpienie szef Esri Polska.

O tym strategicznym znaczeniu GIS we współczesnych czasach mówił też szef Esri Inc. Jack Dangermond w swoim wideoprzesłaniu do uczestników konferencji. Powiązał przy tym GIS m.in. z bardzo sprawnymi działaniami służb podczas niedawnych huraganów, które nawiedziły wybrzeża USA. GIS pomaga zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, a równocześnie ułatwia podejmowanie właściwych decyzji. Jak usłyszeliśmy, dane to najcenniejsza waluta XXI wieku. Z uwagi na to, że zdecydowana większość tych danych ma swoje odniesienie przestrzenne, firmy potrzebują wiedzy i narzędzi, by w pełni zrozumieć ich znaczenie. A szeroką ofertę takich rozwiązań ma firma Esri. Przekonywał o tym Dean Angelides, dyrektor korporacyjny odpowiedzialny za rozwój działań Esri Inc. na rynkach międzynarodowych w swoim wystąpieniu nt. „The science of where”. Jego zdaniem georewolucja się dzieje, a technologia WebGIS pozwala upraszczać i integrować różnego rodzaju informacje, równocześnie pozwalając się wzajemnie informować i ze sobą współpracować. Pozwala też na holistyczne podejście do otaczającej nas rzeczywistości. Per G Carlsson, członek Zarządu Esri Polska mówił z kolei o możliwościach wykorzystania GIS dla zrównoważonego rozwoju.

ArcGIS Pro. Kontekstowe menu aplikacji

Wśród zaprezentowanych podczas konferencji najnowszych rozwiązań firmy są: • ArcGIS Pro 2.0 z rozbudowaną funkcjonalnością, dużą wydajnością oraz całkowicie przebudowanym interfejsem wstęgowym, • Insight form ArcGIS do szybkiej i efektywnej analityki przestrzennej, a także • Drone2Map for ArcGIS umożliwiające pozyskiwanie geolokalizowanych zdjęć z dronów i tworzenia obrazów, które można wizualizować w oprogramowaniu ArcGIS.

Gościem specjalnym kongresu była himalaistka Kinga Baranowska, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników, która nawiązując do trudów wspinaczki, w wystąpieniu „Jak osiągać wysokie cele” stwierdziła: „Kiedy jest trudno, trzeba skupić się na kolejnym pokonywanym kroku. Na cel spoglądamy, kiedy jest łatwiej”.

Przestrzenne dane statystyczne jako element infrastruktury informacyjnej państwa, Bank Danych o Lasach, aplikacja GeoLOG, wsparcie geoprzetrzenne Sił Zbrojnych RP, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, GIS w zarządzaniu kryzysowym czy w kontekście bezpieczeństwa zewnętrznej granicy UE albo w nieruchomościach handlowych to tylko niektóre tematy wystąpień, pokazujące, że w stosowaniu systemów informacji geograficznej możemy pochwalić się coraz liczniejszymi dokonaniami, doceniają je decydenci i wciąż mamy wiele pomysłów na ich zastosowanie oraz nowe rozwiązania. Sukces tegorocznego wydarzenia skłania szefostwo firmy do decyzji o powrocie po kilkuletniej przerwie do tradycji corocznych spotkań użytkowników.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS