|2017-10-24|
Geodezja, Prawo
Pilotaż zweryfikuje zasadność wdrożenia BIM w Polsce
Z inicjatywy wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego 20 października w MIB odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące rozpoczęcia projektu pilotażowego mającego na celu weryfikację możliwości wdrożenia metodyki modelowania informacji o budynkach (BIM) w Polsce.
– Inauguracja projektów pilotażowych to kolejny krok ministerstwa na drodze do wdrożenia metodyki BIM w kraju, co jest efektem dotychczasowych spotkań eksperckich, z których jasno wynikała konieczność uruchomienia takich projektów – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA, PKP Polskich Linii Kolejowych SA, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego Anita Oleksiak. W trakcie rozmów przedstawiciele tych podmiotów zaprezentowali propozycje projektów, których realizacja zostanie oparta na metodyce BIM. Przy ich wyborze ministerstwo oraz przedstawiciele instytucji kierowali się kluczową potrzebą zapewnienia różnorodności. Wybrane zostały projekty infrastrukturalne z licznymi obiektami inżynieryjnymi, infrastruktura krytyczna oraz projekt kubaturowy. Takie zróżnicowanie projektów pozwoli na kompleksowe zbadanie korzyści i zagrożeń związanych z metodyką.
W zdecydowanej większości państw, w których wdrożenie BIM przebiegło skutecznie, wszelkie prace poprzedzono projektami pilotażowymi, których celem była m.in. weryfikacja gotowości środowiska biznesowego i administracji do pracy na nowych narzędziach. Projekty pilotażowe to również okazja do zebrania niezbędnego doświadczenia, które będzie mogło zostać wykorzystane przy dalszych działaniach.
– Działania podejmowane przez ministerstwo w celu wsparcia projektów pilotażowych BIM dziś mają za zadanie zweryfikować realne korzyści płynące z metodyki BIM i określić ryzyka, które należałoby minimalizować przed ostateczną fazą wdrożenia BIM w Polsce – mówił wiceminister Tomasz Żuchowski.
Ministerstwo będzie wspierało podmioty realizujące projekty pilotażowe m.in. poprzez koordynację stworzenia platformy wymiany wiedzy i doświadczeń, która pozwoli na swobodną wymianę informacji pomiędzy zainteresowanymi podmiotami i doprowadzi do stworzenia bazy wiedzy dostępnej również dla przedstawicieli uczelni wyższych, instytutów badawczych oraz administracji publicznej szczebla rządowego i samorządowego.
Dodatkowo efektem projektów pilotażowych będzie zarysowanie potrzeb i opracowanie standardów dla prowadzenia zamówień dla inwestycji bazujących na metodyce BIM.
Źródło: MIB
Więcej o tym, czym jest BIM i jakie może mieć znaczenie dla geodezji, pisaliśmy wyczerpująco jeszcze w 2015 r. w miesięczniku GEODETA
|