wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
KNG Dahlta w Tatrach
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-10-11| Prawo, Kataster

Jakie założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej?

Wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki podczas konferencji prasowej zaprezentował dziś (11 października) projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej.


Jakie założenia tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej?
Według projektu między innymi:
• Nie będzie zwrotów nieruchomości w naturze.
• W zamian proponowane są trzy rozwiązania:
- do 20% wartości nieruchomości wypłacane w formie pieniężnej,
- do 25% wartości nieruchomości w obligacjach,
- do 20% wartości nieruchomości możliwe do zaliczenia w poczet nabycia nieruchomości SP lub przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
• Nie będą już możliwe zwroty kamienic z lokatorami, a także na: kuratorów, reaktywowane spółki czy osoby zmarłe.
• Prawowici właściciele nieruchomości będą mogli liczyć na odszkodowania.
• Będzie możliwość wznowieniowa w przypadkach, gdzie doszło do naruszenia prawa.
• Czas przewidziany na zgłoszenie roszczeń to 1 rok.
• Koniec obowiązywania dekretu Bieruta.

Podczas dzisiejszej prezentacji wiceminister podkreślił, że wartość nieruchomości będzie liczona na dzień nacjonalizacji. – Nie będzie też tak jak dzisiaj, że ktoś dostaje nieruchomość odbudowaną z pieniędzy wszystkich podatników i dodatkowo dostaje odszkodowanie, zapominając, że ta nieruchomość na przykład w momencie nacjonalizacji miała hipotekę czy była wzięta na kredyt – mówił wiceminister. – Dlatego uważamy, że ten mechanizm jest konieczny, jeżeli chcemy się uczciwie i sprawiedliwie rozliczyć – dodał.

Zadeklarował też, że chce zaproponować prawo, które będzie wysokiej jakości, i potencjalne odwołania do różnych instytucji europejskich nie spowodują, iż państwo będzie musiało płacić odszkodowania.


AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dotychczas była dzika? Sądziłem, że raczej ZŁODZIEJSKA. Wygląda na to, że HGW była świadomym słupem albo głupcem i ignorantem. Ciekawe co jej udowodnią? Szkoda bo ostatecznie pociągnie niebieskich na samo dno.

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt