wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-10| GIS, Prawo

Geoportal ponownie w rękach GGK?

Opublikowany kilka dni temu projekt nowelizacji ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej zakłada, że za tworzenie i utrzymanie geoportalu IIP, jako centralnego punktu dostępu do usług przestrzennych, ze względu na występujące uwarunkowania natury technicznej i technologicznej, znów odpowiedzialny będzie główny geodeta kraju (obecnie jest to zadanie ministra ds. informatyzacji).


Geoportal ponownie w rękach GGK?

Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy, proponowana zmiana pozwoli na zachowanie spójności funkcjonalnej rozwiązań informatycznych dotyczących geoportalu IIP. Minister właściwy do spraw informatyzacji pozostanie natomiast organem, który odpowiadać będzie za sprawy związane z infrastrukturą informacji przestrzennej, ponieważ mają one charakter interdyscyplinarny i ponadsektorowy. Wpisują się tym samym w zagadnienia, jakimi zajmuje się minister cyfryzacji.

Projekt zakłada również, że minister właściwy do spraw informatyzacji – podobnie jak w przypadku innych zadań merytorycznych (art. 19 ust. 1) – będzie podmiotem odpowiedzialnym za dokonywanie z organami wiodącymi niezbędnych uzgodnień mających na celu zapewnienie kompletności infrastruktury pod względem tematycznym, obszarowym i zmienności w czasie, jak też zapobieganie zbędnemu pozyskiwaniu tych samych danych przez więcej niż jeden organ administracji (obecnie tym podmiotem jest GGK – art. 19 ust. 3 pkt 2). Zgodnie z zapisem art. 19 ust. 2 główny geodeta kraju będzie mógł współpracować w przedmiotowym procesie z ministrem ds. informatyzacji.

Nowelizacja miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Projekt ustawy
Uzasadnienie
Ocena skutków regulacji

Przypomnijmy, że minister ds. informatyzacji przejął od GGK zadania związane z tworzeniem, utrzymywaniem i rozwijaniem geoportalu IIP na mocy zapisów ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A tak wracając do meritum. Kiedy geoportal będzie serwował aktualne dane i uslugi z rejestrów aktualizowane cyklicznie w krótkich okresach lub online. Cała ta wydana na niego kasa temu służyła.
odpowiedz zgłoś
sami znawcy Jeszcze mniej znała się Jabłonowska, Zozula i s-ka...
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
jeśli chodzi o tego Marka, to nie zna się niestety ani na geo... ani na ...informatyce. Natomiast ma gadane ;-)
odpowiedz zgłoś
czyli chcesz powiedzieć że w MC pracuje 5 kolumna GUGiKu (taki żart) :):)? To jak ten geoportal mieli przejąć ?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
. to by potwierdzało moje obserwacje, bo dość często ich razem widuję
odpowiedz zgłoś
Eureka I wtedy Marek go przyjmie do siebie
odpowiedz zgłoś
jak to co będzie robił to co do tej pory, stwarzał pozory kompetentnego.
 3 
odpowiedz zgłoś
to co teraz będzie robił dyrektor w MC ?
odpowiedz zgłoś
wiedza Brak wiedzy i kompetencji. Pobawili się a teraz każdy zabiera swoje zabawki i idzie do domu, a że po drodze utworzyli niepotrzebne nikomu stanowiska to nic nie szkodzi, lud zapłaci. Może trzeba do MC dać ZSIN żeby utworzyć jakieś stanowiska ministerialne. Szkoda tylko ,że niektórzy geodeci dają się wciągać w tą grę.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@IIP fan Tak Marek jest zbawcą dla niektórych, robi dla nich z GUGiKu dojną krowę! Może Minister i GGK w końcu zobaczą co w tej słynnej "szynie" tyle kosztuje?
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Buzz Pewnie dlatego że szyna choć teoretycznie zapewnia dogodny transport ale za to ciężka jest niepomiernie. Szczególnie jak stoi na niej pociąg o nazwie SIG. Można się cieszyć z takiego rozwiązania tylko nie do końca wiadomo po co istnieje skoro nie spełnia celu jakim jest komunikacja między uslugami. Uniemożliwia przejęcie ale utrzymanie będzie kosztować dziesiątki milionów.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Zmarnowane 1,5 roku Właśnie taki projekt był gotowy w lipcu/sierpniu 2016 r. ale pan Minister wraz z panią dyr. Jabłonowską postanowili namieszać i oddać Geoportal do cyfryzacji - zmarnowane 1,5 roku na głupie kłótnie, dyskusje tylko z powodu niechęci do GUGiK. Kto za to rozliczy ? Kto policzy koszty tego mieszania ? MAREK BRAWO ZA WYTRWAŁOŚĆ - NIE DAJ SIĘ !!!
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
No to chociaż wiemy, Że Gugik nie będzie likwidowany, a zakres geodezji i kartografii nie będzie zawęzony jedynie do geodezji inżynieryjnej i katastru. Pozycja minister spadła to i plany zmienione, a wszysko w zderzeniu z szyna, której nie umiano przenieść, a o której tak często mówiono...
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
czyli minister Streżyńska nie dała rady geodezji ? To już nikt nie da. :)
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Ale którego człowieka? Tego z GUGiK czy tego z MC?
 3 
odpowiedz zgłoś
no to teraz w nagrodę powinno się człowieka powołać już oficjalnie na stanowisko zastępcy
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
Geoportal ponownie w rękach GGK? Geoportal nigdy nie był w rękach Min. Cyfryzacji. Nie potrafili tego przejąć, choć ochotę mieli wielką:-)
 3 
odpowiedz zgłoś
hehe Rolling On The Floor Laughing
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
18 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS