wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 3
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-10-10| GIS, Prawo

Geoportal ponownie w rękach GGK?

Opublikowany kilka dni temu projekt nowelizacji ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej zakłada, że za tworzenie i utrzymanie geoportalu IIP, jako centralnego punktu dostępu do usług przestrzennych, ze względu na występujące uwarunkowania natury technicznej i technologicznej, znów odpowiedzialny będzie główny geodeta kraju (obecnie jest to zadanie ministra ds. informatyzacji).


Geoportal ponownie w rękach GGK?

Jak czytamy w uzasadnieniu do ustawy, proponowana zmiana pozwoli na zachowanie spójności funkcjonalnej rozwiązań informatycznych dotyczących geoportalu IIP. Minister właściwy do spraw informatyzacji pozostanie natomiast organem, który odpowiadać będzie za sprawy związane z infrastrukturą informacji przestrzennej, ponieważ mają one charakter interdyscyplinarny i ponadsektorowy. Wpisują się tym samym w zagadnienia, jakimi zajmuje się minister cyfryzacji.

Projekt zakłada również, że minister właściwy do spraw informatyzacji – podobnie jak w przypadku innych zadań merytorycznych (art. 19 ust. 1) – będzie podmiotem odpowiedzialnym za dokonywanie z organami wiodącymi niezbędnych uzgodnień mających na celu zapewnienie kompletności infrastruktury pod względem tematycznym, obszarowym i zmienności w czasie, jak też zapobieganie zbędnemu pozyskiwaniu tych samych danych przez więcej niż jeden organ administracji (obecnie tym podmiotem jest GGK – art. 19 ust. 3 pkt 2). Zgodnie z zapisem art. 19 ust. 2 główny geodeta kraju będzie mógł współpracować w przedmiotowym procesie z ministrem ds. informatyzacji.

Nowelizacja miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Projekt ustawy
Uzasadnienie
Ocena skutków regulacji

Przypomnijmy, że minister ds. informatyzacji przejął od GGK zadania związane z tworzeniem, utrzymywaniem i rozwijaniem geoportalu IIP na mocy zapisów ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A tak wracając do meritum. Kiedy geoportal będzie serwował aktualne dane i uslugi z rejestrów aktualizowane cyklicznie w krótkich okresach lub online. Cała ta wydana na niego kasa temu służyła.

sami znawcy Jeszcze mniej znała się Jabłonowska, Zozula i s-ka...

jeśli chodzi o tego Marka, to nie zna się niestety ani na geo... ani na ...informatyce. Natomiast ma gadane ;-)

czyli chcesz powiedzieć że w MC pracuje 5 kolumna GUGiKu (taki żart) :):)? To jak ten geoportal mieli przejąć ?

. to by potwierdzało moje obserwacje, bo dość często ich razem widuję

Eureka I wtedy Marek go przyjmie do siebie

jak to co będzie robił to co do tej pory, stwarzał pozory kompetentnego.

to co teraz będzie robił dyrektor w MC ?

wiedza Brak wiedzy i kompetencji. Pobawili się a teraz każdy zabiera swoje zabawki i idzie do domu, a że po drodze utworzyli niepotrzebne nikomu stanowiska to nic nie szkodzi, lud zapłaci. Może trzeba do MC dać ZSIN żeby utworzyć jakieś stanowiska ministerialne. Szkoda tylko ,że niektórzy geodeci dają się wciągać w tą grę.

@IIP fan Tak Marek jest zbawcą dla niektórych, robi dla nich z GUGiKu dojną krowę! Może Minister i GGK w końcu zobaczą co w tej słynnej "szynie" tyle kosztuje?

Buzz Pewnie dlatego że szyna choć teoretycznie zapewnia dogodny transport ale za to ciężka jest niepomiernie. Szczególnie jak stoi na niej pociąg o nazwie SIG. Można się cieszyć z takiego rozwiązania tylko nie do końca wiadomo po co istnieje skoro nie spełnia celu jakim jest komunikacja między uslugami. Uniemożliwia przejęcie ale utrzymanie będzie kosztować dziesiątki milionów.

Zmarnowane 1,5 roku Właśnie taki projekt był gotowy w lipcu/sierpniu 2016 r. ale pan Minister wraz z panią dyr. Jabłonowską postanowili namieszać i oddać Geoportal do cyfryzacji - zmarnowane 1,5 roku na głupie kłótnie, dyskusje tylko z powodu niechęci do GUGiK. Kto za to rozliczy ? Kto policzy koszty tego mieszania ? MAREK BRAWO ZA WYTRWAŁOŚĆ - NIE DAJ SIĘ !!!

No to chociaż wiemy, Że Gugik nie będzie likwidowany, a zakres geodezji i kartografii nie będzie zawęzony jedynie do geodezji inżynieryjnej i katastru. Pozycja minister spadła to i plany zmienione, a wszysko w zderzeniu z szyna, której nie umiano przenieść, a o której tak często mówiono...

czyli minister Streżyńska nie dała rady geodezji ? To już nikt nie da. :)

Ale którego człowieka? Tego z GUGiK czy tego z MC?

no to teraz w nagrodę powinno się człowieka powołać już oficjalnie na stanowisko zastępcy

Geoportal ponownie w rękach GGK? Geoportal nigdy nie był w rękach Min. Cyfryzacji. Nie potrafili tego przejąć, choć ochotę mieli wielką:-)

hehe Rolling On The Floor Laughing

18 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt