Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-10-06| Edukacja, Ludzie

AGH: Niecodzienna obrona pracy magisterskiej

W murach Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH wczoraj (5 października) odbyła się obrona pracy magisterskiej pt. „Identification and analysis of mining areas subsidence with using InSAR technique based on Sentinel-1 SAR imagery” (Identyfikacja i analiza zmian powierzchni terenów górniczych z wykorzystaniem interferometrii radarowej na bazie zobrazowań Sentinel-1).


AGH: Niecodzienna obrona pracy magisterskiej <br />
Radosław Grzybek podczas XXV Szkoły Eksploatacji Podziemnej w 2016 r. (fot. Wojciech Dyrda)
Radosław Grzybek podczas XXV Szkoły Eksploatacji Podziemnej w 2016 r. (fot. Wojciech Dyrda)

Zamiast typowej wielostronicowej pracy magisterskiej komisja egzaminacyjna miała do oceny opublikowany w czasopiśmie „Geoinformatica Polonica” 16/2017 15-stronicowy artykuł naukowy przygotowany samodzielnie przez studenta inż. Radosława Grzybka, studiującego na specjalności geoinformatyka, fotogrametria i teledetekcja. Praca została obroniona z wyróżnieniem.

Jak udało mu się to osiągnąć? Pierwszym „kamieniem milowym” była decyzja o wstąpieniu 15 października 2014 w szeregi członków Koła Naukowego „KNGK Geoinformatyka”. Uczestniczył tam w wielu kursach i szkoleniach. Dość szybko zainteresował się interferometrią radarową, na bazie której podjął się realizacji pracy inżynierskiej. Początki były bardzo ciężkie, processing skomplikowany, komputer dostępny tylko w przerwie między zajęciami na sali, gdzie prowadzone były zajęcia dydaktyczne. I przysłowiowym „rzutem na taśmę”, tuż przed terminem złożenia pracy inżynierskiej, uzyskał swój pierwszy prawidłowo wykonany interferogram. Tym samym tytuł jego pracy „Przetworzenie radarogramów do postaci interferogramu przy użyciu wolnego oprogramowania” w całej rozciągłości odpowiadał rzeczywistości.

Po podjęciu samodzielnych badań było już dużo łatwej. W 2015 roku Radek zorganizował wykłady dla koła dotyczące satelitarnej interferometrii radarowej, pojawiła się szersza grupa studentów zainteresowanych tą technologią. W ciągu dwóch lat Radek samodzielnie i wraz z kolegami przygotował łącznie 5 referatów i jeden artykuł, z czego 3 dotyczyły interferometrii. Pierwsze referaty wygłosił na 56. i 57. Konferencji Kół Naukowych AGH. Prawdziwym testem było jednak wygłoszenie samodzielnego referatu na Szkole Eksploatacji Podziemnej w 2016 roku. Od początku 2017 roku Radek przechodzi pełny proces przygotowania do publikacji w wydawnictwie zagranicznym artykułu napisanego wspólnie z opiekunem. W maju 2017 odniósł pierwszy sukces. Wraz z zespołem zajął II miejsce na Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej „GIS w Inżynierii Środowiska” za przygotowanie i wygłoszenie referatu pt. „Monitoring obniżeń pogórniczych z wykorzystaniem metody InSAR”. Wszystkie te doświadczenia prowadzą do jednej decyzji – napisania samodzielnego artykułu naukowego, opublikowania go i przedstawienia na obronie pracy magisterskiej. Możliwość taką daje regulamin studiów AGH. Był to zapewne pierwszy taki przypadek na Wydziale GGiIŚ AGH w Krakowie.


Jeszcze na dwa miesiące przed obroną pracy magisterskiej Radek otrzymał ofertę pracy w firmie SATIM Monitoring Satelitarny Sp. z o.o. na stanowisku analityka. W firmie tej zajmuje się wykonywaniem analiz obrazów satelitarnych SAR, na podstawie których przeprowadza identyfikację wycieków ropy naftowej oraz wykonuje analizy i statystyki interferometryczne. Firma SATIM powstała jako spółka spin-off na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Na zakończenie chciałbym podziękować redakcji krakowskiego czasopisma „Geoinformatica Polonica” oraz prof. Beacie Hejmanowskiej za cenne uwagi w trakcie realizacji badań.

Dr inż. Artur Krawczyk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS