|2017-10-02|
Geodezja, Edukacja
Ruszył nowy rok akademicki na WGiK PW
Od odśpiewania przez Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej hymnu państwowego rozpoczęła się w miniony piątek (29 września) uroczystość inauguracji roku akademickiego na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.
Na fot. od lewej: prodziekan ds. studiów dr hab. Jerzy Chmiel, rektor PW prof. Jan Szmidt i dziekan prof. Alina Maciejewska
|
|
|
|
|
|
Dziekan prof. Alina Maciejewska, zwracając się do nowych studentów, stwierdziła, że rozpoczynają oni studia na najlepszej uczelni technicznej w kraju liczącej się za granicą, której absolwenci są wysoko oceniani przez pracodawców. A wybrany przez nich wydział, jeden z najstarszych na PW, przoduje w Polsce w dyscyplinie geodezja i kartografia. Nawiązała przy tym m.in. do tegorocznego Rankingu Studiów Inżynierskich Perspektywy 2017, w którym został on doceniony jako najlepszy wśród wydziałów geodezyjnych w Polsce. Wspomniała też, że działania na rzecz innowacyjności zostały docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną, która w 2015 r. przyznała ocenę wyróżniającą na kierunku geodezja i kartografia, a w 2016 wysoko oceniła również kształcenie na kierunku gospodarka przestrzenna.
Dziekan przypomniała, że Wydział oferuje naukę na trzech kierunkach studiów, które są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają. O trafności takiego rozwiązania świadczy też – zdaniem dziekan Maciejewskiej – duże zainteresowanie kandydatów. Podczas tegorocznej rekrutacji na studia I stopnia na kierunek geodezja i kartografia o jedno miejsce ubiegało się bowiem 9 kandydatów, na kierunek gospodarka przestrzenna 8, a na geoinformatykę 15.
– Moim zdaniem najważniejsze w całym procesie kształcenia jest nauczenie myślenia i korzystania ze zmieniających się narzędzi – rozpoczął swoje wystąpienie rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt. Zwrócił uwagę, że prawdopodobnie jeszcze w tym roku akademickim wejdzie w życie zapowiadana nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce, która zasadniczo zmieni dotychczasowe rozumienie uniwersytetu, jakim jest PW. – Zgodnie z założeniami tej ustawy cały proces kształcenia, edukacji i rozwoju naukowego będzie miał swoje źródło w badaniach naukowych. To badania naukowe będą determinowały to, gdzie znajdziemy się w rodzinie innych wydziałów, innych uczelni, ale także w jakim stopniu będziemy dostrzegani na świecie, bowiem to one wpływają na wyniki w światowych rankingach – stwierdził rektor. – Będzie to drastyczna zmiana w myśleniu o rozwoju uczelni – podkreślił.
– Drugi element, który zakładają projektowane przepisy, to zmiana strukturalna uczelni – kontynuował rektor. Za 2 lata, jeśli ustawa przejdzie w obecnym kształcie, znikną rady wydziałów i dziekani. Będą na niej istniały jedynie 3 organy: Rada uczelni, Senat i rektor. Struktura uczelni będzie tworzona na poziomie 41 dyscyplin naukowych (z blisko 200, istniejących) i będziemy musieli się w nie wpisać z procesem dydaktycznym i badawczym. To oznacza, że będą musiały powstać znacznie większe zbiorowiska nauczycieli akademickich, które będą mogły realizować zadania w znacznie szerszym obszarze tematycznym – zaznaczył rektor. – Wybraliście świetny wydział, który wpisuje się swoimi działaniami i naukowymi, i dydaktycznymi, w najnowocześniejsze trendy interdyscyplinarne – na zakończenie swojego wystąpienia rektor zwrócił się do nowych studentów. – W związku z tym macie wielką szansę skończyć wspaniałą uczelnię, wspaniały wydział i włożyć swoją cegiełkę do budowy wielkości Politechniki Warszawskiej – podsumował.
– Różnie bywało z wykonawstwem geodezyjnym – do młodych studentów zwrócił się z kolei prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek – raz mówiło, że jest Was za mało, innym razem, że za dużo. Teraz wręcz szukamy absolwentów. I liczę na to, że geodezja wśród młodych będzie nadal popularna, bo jest na Was zapotrzebowanie – dodał. Oświadczył też, że Polska Geodezja Komercyjna postanowiła po kilku latach przerwy znów nagradzać najlepszych studentów. – Mamy nadzieję, że w miarę rozwoju geodezji, co pod wodzą nowej prezes GUGiK już się dzieje, uda nam się zaoferować tych funduszy trochę więcej. Na początek będzie to tysiąc złotych – zadeklarował prezes PGK. Ta organizacja zrzeszająca największych pracodawców w branży wybrała 3 uczelnie kształcące na kierunku geodezja i kartografia (PW, AGH i UWM), których absolwentów postanowiła nagradzać. Przy okazji inauguracji na PW nagrodzona została mgr inż. Monika Klimek (za najlepszą średnią ze studiów i aktywną w działalność społeczną; fot. poniżej).
Po przemówieniach przyszła pora na immatrykulację – przyjęcie w poczet studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Tekst ślubowania odczytał prodziekan ds. studiów dr hab. Jerzy Chmiel. Następnie delegacja nowych studentów z rąk dziekan Maciejewskiej odebrała listy gratulacyjne (fot. poniżej).
Kolejnym punktem programu uroczystości było wręczenie nagród za osiągnięcia naukowe przyznane przez JM Rektora na wniosek Rady Wydziału. Nagrody indywidualne otrzymali: • I stopnia za całokształt dorobku – prof. dr hab. inż. Marcin Barlik (fot. poniżej) oraz prof. dr hab. inż. Edward Nowak; • I stopnia za dorobek publikacyjny w latach 2015/2016 – dr inż. Dominik Próchniewicz, • za wyróżniające prowadzenie zajęć dydaktycznych: dr hab. inż. Marek Woźniak, prof. PW oraz mgr inż. Sławomir Łapiński; • II stopnia za osiągnięcia organizacyjne w roku akademickim 2016/2017 – prof. dr hab. Alina Maciejewska.
Nagrody zespołowe otrzymali: • I stopnia za osiągnięcia naukowe w latach 2015/2016: Dr hab. inż. Dariusz Gotlib, prof. PW Dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. PW Prof. dr hab. inż. Mieczysław Muraszkiewicz Dr hab. inż. Marcin Karabin Dr inż. Agnieszka Turek Mgr inż. Miłosz Gnat Mgr inż. Agnieszka Wielądek Mgr inż. Anna Fiedukowicz Mgr Agnieszka Wieszaczewska Mgr inż. Katarzyna Leszek Mgr Bartłomiej Bielawski, • II stopnia za osiągnięcia organizacyjne w roku akademickim 2016/2017: dr hab. inż. Robert Olszewski, prof. PW dr inż. Artur Wilkowski mgr Katarzyna Bargieł.
Ważnym punktem piątkowej uroczystości było również wręczenie Złotych Dyplomów. Otrzymali je absolwenci, którzy Wydział Geodezji i Kartografii ukończyli 50 lat temu. Następnie wykład inauguracyjny pt. „Kataster 3D – konieczność czy fantazja?” wygłosił dr hab. inż. Marcin Karabin, adiunkt w Zakładzie Katastru i Gospodarki Nieruchomościami. Na zakończenie zabrzmiała średniowieczna pieśń „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej, oznajmiając rozpoczęcie nowego roku akademickiego.
Wśród gości uczestniczących w uroczystości byli m.in.: posłanka Jolanta Hibner, główny geodeta kraju Grażyna Kierznowska, dyrektor Departamentu Polityki Geoinformacyjnej w Ministerstwie Cyfryzacji Radosław Wiśniewski.
Anna Wardziak
|