Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-10-02| Teledetekcja

Fotopunkt i odbiornik w jednym

Jak usprawnić pozyskiwanie precyzyjnych danych za pomocą bezzałogowych maszyn latających? Pomysł Trimble’a to Smart Target Base Station.


Fotopunkt i odbiornik w jednym

Rozwiązanie składa się z wielosystemowego i wieloczęstotliwościowego geodezyjnego odbiornika referencyjnego zintegrowanego z piankową tarczą celowniczą, która pełni rolę łatwo rozpoznawalnego na zdjęciach lotniczych fotopunktu. Jak to działa?

Przez rozpoczęciem misji na obszarze nalotu umieszcza się tego typ fotopunkt (lub fotopunkty), następnie aktywuje się pracę odbiornika z poziomu smartfona (przez aplikację bądź przeglądarkę internetową). Na jednym zestawie baterii może on pracować do czterech godzin.

Generowane przez ten instrument dane będą później wykorzystane do postprocessingu pomiarów wykonanych przez zainstalowany na dronie system Trimble APX UAV (składa się on z odbiornika GNSS oraz jednostki inercyjnej). Pozycja stacji bazowej jest zaś wyznaczana z wykorzystaniem usługi Trimble Centerpoint RTX.

Dzięki wykorzystaniu oprogramowania Applanix POSPac UAV rozwiązanie to pozwala na przeprowadzenie dla zdjęć z drona georeferencji wprost. Jak podkreśla Trimble, system ten jest prosty w obsłudze, zapewnia dane o centymetrowej dokładności i pozwala zoptymalizować koszty pozyskania danych.

– Efektywne kartowanie za pomocą zainstalowanych na dronach kamer, skanerów czy innych sensorów musi być nieskomplikowane i łatwe w użyciu – mówi Joe Hutton, dyrektor ds. technologii inercyjnych w firmie Applanix (część Trimble’a). – Smart Target Base Station to efekt wsłuchiwania się w potrzeby naszych klientów, którzy chcieli stacji referencyjnej wspierającej georeferencję wprost w UAV, a jednocześnie będącej łatwą w obsłudze na różnych typach terenu, niedrogą i niewymagającą specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogą wypracować spore oszczędności, osiągając jednocześnie wysoką dokładność pomiaru – dodaje.

Źródło: Trimble, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama