Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-29| Geodezja, Edukacja

Studenci z Olsztyna zbadali Twierdzę Modlin

Podczas gdy we wrześniu większość studentów przygotowuje się do nowego roku akademickiego, członkowie Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji „GeoSiN” odkrywali tajemnice Twierdzy Modlin i jej otoczenia.


Studenci z Olsztyna zbadali Twierdzę Modlin

To już V obóz naukowy zorganizowany przez nasze koło działające przy Katedrze Geodezji Satelitarnej i Nawigacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wzięło w nim udział jedenaścioro studentów i trzech opiekunów naukowych – dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, dr inż. Grzegorz Grunwald oraz mgr inż. Dariusz Tanajewski. W trakcie sześciu dni (22-27 września) wykonaliśmy pomiary sonarowe, georadarowe, skaning laserowy oraz nalot bezzałogowym statkiem powietrznym. Obóz zorganizowaliśmy przy wsparciu zarządcy obiektu Sebastiana Sosińskiego, który reprezentuje firmę Konkret, właściciela obiektu.

Po wstępnym wywiadzie terenowym, w trakcie którego po Twierdzy oprowadziła nas przewodnik Elżbieta Wiercińska, znająca każdy zakątek obiektu, a także jego historię, przystąpiliśmy do pomiarów sonarowych na rzece Narew oraz do skaningu pomieszczenia, w którym niegdyś mieściła się prochownia. W 1923 r. nastąpił tam wybuch prochu miotającego do ciężkiej artylerii. Znacznemu uszkodzeniu uległy wtedy budynki, zginęło 28 osób. Na skutek ogromnej temperatury towarzyszącej wybuchowi stopiły się cegły w pomieszczeniu.
Pomiar sonarowy dotyczył terenu, który w zeszłym roku został objęty pomiarem batymetrycznym. Członkowie koła wraz z opiekunem opracowali wówczas wstępną mapę rozmieszczenia zatopionych obiektów. Podczas tegorocznych badań zebraliśmy obrazy sonarowe na obszarze pomiędzy Spichlerzem a Twierdzą. W ten sposób zlokalizowaliśmy wiele ciekawych przedmiotów znajdujących się na dnie. Kolejnym krokiem będzie opracowanie mapy sonarowej, która umożliwi szybkie odnalezienie poszczególnych obiektów i ich bezpośrednią inwentaryzację przez uprawnione służby.



Następnie z wykorzystaniem technologii georadarowej zbadaliśmy podziemne tunele, pomieszczenia aresztu oraz starą lodownię. Udało się nam ustalić wstępny przebieg tunelu biegnącego od nieistniejącego już budynku cerkwi w stronę Narwi. Wykonaliśmy również skaning laserowy wieży wodnej oraz zdjęcia z powietrza, które użyjemy do opracowania ortofotomapy.



Po kilku dniach intensywnych badań oraz nauki wykorzystania nowoczesnych technologii wróciliśmy do Olsztyna z gigabajtami danych oraz masą wrażeń.

Zachęcamy do zwiedzania Twierdzy Modlin, która imponuje architekturą i tajemniczością. Pragniemy podziękować Sebastianowi Sosińskiemu za pomoc w przygotowaniu obozu oraz Elżbiecie Wiercińskiej za niepowtarzalną „podróż w czasie” podczas oprowadzania. Ponadto jesteśmy wdzięczni strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne za udostępnienie swojego portu. Dziękujemy również władzom UWM w Olsztynie za dofinansowanie wyjazdu oraz opiekunom za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

Opracowała: Marta Augustynowicz, Dariusz Popielarczyk
Zdjęcia: Katarzyna Solińska, Katarzyna Spychała, Dariusz Popielarczyk


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS