wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-25| Geodezja, Prawo

Posłanka pyta o nadmierne obciążenie geodetów

Agnieszka Ścigaj – posłanka klubu Kukiz’15, pyta ministra infrastruktury i budownictwa, jak ten chce zaradzić codziennym problemom wykonawców prac geodezyjnych.


Posłanka pyta o nadmierne obciążenie geodetów

W interpelacji parlamentarzystka zwraca m.in. uwagę na nieuczciwą – zdaniem części geodetów – czynność uwierzytelniania map geodezyjnych. Zauważa również, że np. architekci mogą dalej taką mapę dowolnie kopiować, co nie wiąże się jednak z żadnym dodatkowym wynagrodzeniem dla geodetów. Ponadto wskazuje, że na gruncie obowiązującego prawa, geodeci mają obowiązek przekazywać wyniki swojej pracy do starostwa, ale bez możliwości uzyskania wynagrodzenia tytułem poniesionego nakładu pracy.

Posłanka nawiązuje także do propozycji MIB, zgodnie z którą projekty budowlane mogłyby być wykonywane na kopii mapy zasadniczej, a nie na mapie do celów projektowych. Tymczasem – podkreśla Agnieszka Ścigaj – mapa zasadnicza jest opracowaniem często nieaktualnym i niedokładnym oraz pokrywającym tylko wybrane fragmenty kraju.

Posłanka pyta również MIB, z czego wynikają rażące dysproporcje w aspekcie obowiązków nałożonych na geodetów i architektów, i czy ministerstwo podjęło jakiekolwiek czynności w sprawie zniwelowania tych różnic?

W odpowiedzi na tę interpelację wiceminister Tomasz Żuchowski wyjaśnia, że instytucja uwierzytelniana ma zostać zlikwidowana w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym. Dodajmy, że jest to już informacja nieaktualna. Zmiana ta ma bowiem wejść w życie szybciej, w ramach tzw. ustawy inwestycyjnej.

„Jeżeli natomiast chodzi o możliwość korzystania przez architekta z dokumentu opracowanego na podstawie wykonanych przez geodetę prac geodezyjnych (np. mapa do celów projektowych), należy zauważyć, że dokument ten powstaje na zlecenie inwestora. W związku z czym wynik pracy geodety w postaci odpowiedniego dokumentu staje się własnością zleceniodawcy takiej pracy. W konsekwencji zleceniodawca (inwestor) może w sposób dowolny dysponować opracowaniem stanowiącym jego własność, w szczególności przekazać architektowi lub projektantowi w celu sporządzenia projektu budowlanego” – pisze Tomasz Żuchowski.

Wiceminister wyjaśnia ponadto, że powołany w kwietniu br. przez MIB Zespół ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii analizuje przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, w tym te dotyczące funkcjonowania państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a także przygotowuje założenia rozwiązań systemowych. Przedmiotem rozważań Zespołu jest m.in. zasadność utrzymywania obecnego zakresu informacyjnego baz danych tworzących mapę zasadniczą oraz zasady finansowania realizacji zadań z zakresu geodezji i kartografii. „Rekomendacje Zespołu w tych zakresach będą miały istotne znaczenie dla realizacji zadania polegającego na tworzeniu mapy zasadniczej” – pisze Tomasz Żuchowski.

Jeśli chodzi o projektowanie na kopii mapy zasadniczej, wiceminister wyjaśnia, że w określonych przypadkach Kub ma to dopuszczać. Nie wspomina jednak nic o szczegółach tego pomysłu.

Tomasz Żuchowski podkreśla ponadto, że nie można porównywać skali obowiązków nałożonych na architektów i geodetów, gdyż są one diametralnie różne.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Odp GEO Geo ma całkowitą rację. Państwo polskie (specjalnie z małej p) rzeźbi i łupi wykonawców geodezyjnych ze swego dorobku za free i pod przymusem i jeszcze każe płacić za to i nakazuje uwierzytelniać swój produkt - CHORE !!! Niby Europa a tutaj nadal jak w '65 - nacjonalizacja i wywłaszczanie. Zastanówcie się koledzy jak inne kraje funkcjonują bez ośrodków geodezyjnych ??? Ano nie widzę i nie słyszę żeby ludzie i wykonawcy chodzili ulicami domagając się upaństwowienia wyników pracy. Jesteśmy więźniami dzięki ustawie z '89 r. wydanej ostatnim tchnieniem czerwonej komuny które to tchnienie nadal i bardzo mocno trzyma nas za gardła nisko nad ziemią. Pytanie do kolegów: Ile krajów rozwiniętych ma strukturę ośrodków geodezyjnych ?? :) Jest internet teraz to można sprawdzić łatwo :)
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
żeby nie było zlikwidować zasób, architekturę, uprawnienia, niech o wszystkim rozstrzygnie niezawisły sąd, przepraszam sądy też zlikwidować
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Jakimś dziwnym trafem ludzie zlecają wykonanie podziałów, rozgraniczeń, wytyczeń "geodetom", natomiast nie słyszałem jeszcze żeby jakiś obywatel w takich sprawach zwrócił się o pomoc do "służby geodezyjnej". Symptomatyczne?
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
@geodeta zlikwidować wszystko i zgasić światło! Geodetę zostawić!
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
zlikwidować zasub Konieczna jest likwidacja mapy .Geodeta robi mapę od początku i nic nigdzie nie odje.Nie ma problemu z projektami na mapie zasadniczej.I tylko wtedy można mówić o odpowiedzialności geodety za mapę.
 7 
 9 
odpowiedz zgłoś
trzeba zaistnieć Był juz taki poseł co miał się za geodezją wstawić. Ale potem został #$%!!ołą ministrem rolnictwa. Takie ble ble dobrej zmiany.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
moze głupio zapytam ..a co wtedy kiedy to cudo natury (czyli inwestor) nie zapłacił geodecie, który na jego zlecenie (mówiąc w skrócie) i kiedy jak często słyszę, za inwestora pieniądze wzbogacił panstwowy zasób? rozumiem,ze wtedy państwowe słuzby ruszają geodecie z pomocą w odzyskaniu kasy a fiskus naturalnie nie nalicza nic bo wpływu podatnik nie miał a skarb państwa jednak w naturze zasilił. Tak będzie ??
 10 
odpowiedz zgłoś
Poszeł to ty odpuść te twoje nauki
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
. "Tomasz Żuchowski podkreśla ponadto, że nie można porównywać skali obowiązków nałożonych na architektów i geodetów, gdyż są one diametralnie różne." O co chodziło ministrowi? O to że oni nie mają obowiązku przynoszenia wyników swoich prac a geodeci muszą?
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
Lepiej za płacenie niech się wezmą a nie za pilnowanie nadgodzin
 7 
odpowiedz zgłoś
uderz w stół a... nożyce się odezwą...
 4 
 12 
odpowiedz zgłoś
geo Gości odpuść! Nie napuszczaj już posłów, nie mieszaj! Jak chcesz to idź do UE na skargę i zostaw nas w świętym spokoju. Błagam! Opowiadasz takie farmazony, że już słuchać tego nie można. A jak nie chcesz do UE to zrzucimy się na sesję terapeutyczną, może to może wypędzić prześladujące Cię demony.
 20 
 10 
odpowiedz zgłoś
posłanka... "ponadto wskazuje, że na gruncie obowiązującego prawa, geodeci mają obowiązek przekazywać wyniki swojej pracy do starostwa, ale bez możliwości uzyskania wynagrodzenia tytułem poniesionego nakładu pracy". A ze strony ministra cisza i milczenie owiec... Normalka, bo im na utrzymaniu tego systemu chłopów pańszczyźnianych oddających efekty swojej pracy najbardziej zależy, bo wszyscy z tego żyją. Co będzie jak kasa na wątpliwie sensowne projekty pochodzące z Unii się skończy po 2020 roku? Ustawa PGiK i ten w niej zapis wywłaszczający geodetę ze swojej pracy powstał przed 1989 rokiem za poprzedniego systemu kiedy to geodezja była państwowa, a oni to nadal utrzymują, bo urzędnikom to najbardziej odpowiada. I nie łudźcie się Państwo, że jakaś komisja to zmieni bo w tej komisji zasiadają głównie urzędnicy. Myślę, że już niedługo ktoś zacznie o to walczyć o niekonstytucyjność tego zapisu w Parlamencie Europejskim, bo tak w Wolnej Polsce Panowie i Panie być nie może.
 12 
 24 
odpowiedz zgłoś
13 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS