|2017-09-25|
Geodezja, Prawo
Posłanka pyta o nadmierne obciążenie geodetów
Agnieszka Ścigaj – posłanka klubu Kukiz’15, pyta ministra infrastruktury i budownictwa, jak ten chce zaradzić codziennym problemom wykonawców prac geodezyjnych.
W interpelacji parlamentarzystka zwraca m.in. uwagę na nieuczciwą – zdaniem części geodetów – czynność uwierzytelniania map geodezyjnych. Zauważa również, że np. architekci mogą dalej taką mapę dowolnie kopiować, co nie wiąże się jednak z żadnym dodatkowym wynagrodzeniem dla geodetów. Ponadto wskazuje, że na gruncie obowiązującego prawa, geodeci mają obowiązek przekazywać wyniki swojej pracy do starostwa, ale bez możliwości uzyskania wynagrodzenia tytułem poniesionego nakładu pracy.
Posłanka nawiązuje także do propozycji MIB, zgodnie z którą projekty budowlane mogłyby być wykonywane na kopii mapy zasadniczej, a nie na mapie do celów projektowych. Tymczasem – podkreśla Agnieszka Ścigaj – mapa zasadnicza jest opracowaniem często nieaktualnym i niedokładnym oraz pokrywającym tylko wybrane fragmenty kraju.
Posłanka pyta również MIB, z czego wynikają rażące dysproporcje w aspekcie obowiązków nałożonych na geodetów i architektów, i czy ministerstwo podjęło jakiekolwiek czynności w sprawie zniwelowania tych różnic?
W odpowiedzi na tę interpelację wiceminister Tomasz Żuchowski wyjaśnia, że instytucja uwierzytelniana ma zostać zlikwidowana w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym. Dodajmy, że jest to już informacja nieaktualna. Zmiana ta ma bowiem wejść w życie szybciej, w ramach tzw. ustawy inwestycyjnej.
„Jeżeli natomiast chodzi o możliwość korzystania przez architekta z dokumentu opracowanego na podstawie wykonanych przez geodetę prac geodezyjnych (np. mapa do celów projektowych), należy zauważyć, że dokument ten powstaje na zlecenie inwestora. W związku z czym wynik pracy geodety w postaci odpowiedniego dokumentu staje się własnością zleceniodawcy takiej pracy. W konsekwencji zleceniodawca (inwestor) może w sposób dowolny dysponować opracowaniem stanowiącym jego własność, w szczególności przekazać architektowi lub projektantowi w celu sporządzenia projektu budowlanego” – pisze Tomasz Żuchowski.
Wiceminister wyjaśnia ponadto, że powołany w kwietniu br. przez MIB Zespół ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii analizuje przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, w tym te dotyczące funkcjonowania państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, a także przygotowuje założenia rozwiązań systemowych. Przedmiotem rozważań Zespołu jest m.in. zasadność utrzymywania obecnego zakresu informacyjnego baz danych tworzących mapę zasadniczą oraz zasady finansowania realizacji zadań z zakresu geodezji i kartografii. „Rekomendacje Zespołu w tych zakresach będą miały istotne znaczenie dla realizacji zadania polegającego na tworzeniu mapy zasadniczej” – pisze Tomasz Żuchowski.
Jeśli chodzi o projektowanie na kopii mapy zasadniczej, wiceminister wyjaśnia, że w określonych przypadkach Kub ma to dopuszczać. Nie wspomina jednak nic o szczegółach tego pomysłu.
Tomasz Żuchowski podkreśla ponadto, że nie można porównywać skali obowiązków nałożonych na architektów i geodetów, gdyż są one diametralnie różne.
JK
|