wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
KNG Dahlta w Tatrach
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-09-22| GNSS, Sprzęt

Centymetrowa dokładność dla mas

Drogi odbiornik satelitarny nie będzie już potrzebny do wyznaczania pozycji z centymetrową dokładnością – twierdzi firma Broadcom Limited, która ogłosiła premierę dwuczęstotliwościowego czipu przeznaczonego dla smartfonów, tabletów czy zegarków.


Centymetrowa dokładność dla mas

Dziś czipy odbiorcze montowane w urządzeniach elektroniki użytkowej to wyłącznie sprzęt śledzący sygnały nawigacyjne tylko na jednej częstotliwości. Jest to wymuszone przede wszystkim przez wymagania dotyczące odpowiednio niskiego zużycia energii oraz zajmowanej przestrzeni wewnątrz urządzenia. Nie bez znaczenia jest także koszt takiego podzespołu.

Firma Broadcom twierdzi, że udało jej się przezwyciężyć wszystkie te ograniczenia. Dowodem jest BCM47755 promowany jako pierwszy dwuczęstotliwościowy czip odbiorczy dla elektroniki użytkowej. Śledzi on nie tylko podstawowy sygnał L1/E1, ale także L5/E5, co pozwala osiągnąć centymetrową dokładność pomiaru. Urządzenie jest kompatybilne z systemami GPS, GLONASS, BeiDou oraz Galileo. Co istotne, wykonuje zarówno pomiary kodowe, jak i fazowe.

Jeśli chodzi o zużycie energii, producent zapewnia, że nie tylko udało mu się go nie podwyższać, ale wręcz obniżyć – nawet o 50% względem sprzętu starszej generacji. Użytkownicy smartfonów wyposażonych w BCM47755 mogą się więc spodziewać wydłużenia pracy urządzenia.

Broadcom niewiele mówi natomiast o cenie tego podzespołu. Twierdzi jednak, że będzie na tyle niska, by można go było opłacalnie montować w smartfonach.

Producent podkreśla, że popularyzacja tego typu czipów pozwoli rozwijać zupełnie nowe usługi lokalizacyjne. Umożliwi np. lokalizowanie pojazdu z dokładnością do pojedynczego pasa ruchu, co ułatwi kierowanie pojazdem oraz wyznaczanie optymalnej trasy dojazdu. Z kolei w aplikacjach typu Uber pozwoli precyzyjniej zlokalizować pasażera.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Już taka mentalność urzędniczej lumpen-inteligencji.

Dlaczego na tym forum notorycznie ktoś jest opluwany?

Proponuję zastąpić słowo "mas" na "proletariatu".

prośba do redakcji Czy szanowna redakcja może skończyć z określaniem ludzi słowem 'masa'? Jeśli jest to takie trudne to proponuje inne: biomasa, bydło, janusze, plebs.

@jeometra prawdziwy czy nie ale żaden nie wyczaił braku Glonassa w tekście, obaj jesteście trollami co nawet artykułu nie przeczytali. Jak tu ktoś napisał trafnie - Jełopzmetra.

@~qwerty Oczywście, zabrakło GLONASS-a. Dziękujemy za zwrócenie uwagi

Sz P. Redaktorze ~w tekście, pośród systemów satelitarnych powinien pojawić się rosyjski GLONASS

. "GPS, Galileo, BeiDou oraz Galileo" chyba ktoś zapomniał o Glonasie

Mój niepowtarzalny styl jest jednak dla wielu nieosiągalny. :-)

@jeometra Na pewno już się @#%$& ze strachu.

Boisz się?

To koniec geodezji, ciekawe ile lat jeszcze da się utrzymać funkcjonowanie tego absurdu jakim jest geodezja w Polsce?

centymetrowa dokładność i 10-metrowa wiarygodność

13 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt