|2017-09-22|
GNSS, Sprzęt
Centymetrowa dokładność dla mas
Drogi odbiornik satelitarny nie będzie już potrzebny do wyznaczania pozycji z centymetrową dokładnością – twierdzi firma Broadcom Limited, która ogłosiła premierę dwuczęstotliwościowego czipu przeznaczonego dla smartfonów, tabletów czy zegarków.
Dziś czipy odbiorcze montowane w urządzeniach elektroniki użytkowej to wyłącznie sprzęt śledzący sygnały nawigacyjne tylko na jednej częstotliwości. Jest to wymuszone przede wszystkim przez wymagania dotyczące odpowiednio niskiego zużycia energii oraz zajmowanej przestrzeni wewnątrz urządzenia. Nie bez znaczenia jest także koszt takiego podzespołu.
Firma Broadcom twierdzi, że udało jej się przezwyciężyć wszystkie te ograniczenia. Dowodem jest BCM47755 promowany jako pierwszy dwuczęstotliwościowy czip odbiorczy dla elektroniki użytkowej. Śledzi on nie tylko podstawowy sygnał L1/E1, ale także L5/E5, co pozwala osiągnąć centymetrową dokładność pomiaru. Urządzenie jest kompatybilne z systemami GPS, GLONASS, BeiDou oraz Galileo. Co istotne, wykonuje zarówno pomiary kodowe, jak i fazowe.
Jeśli chodzi o zużycie energii, producent zapewnia, że nie tylko udało mu się go nie podwyższać, ale wręcz obniżyć – nawet o 50% względem sprzętu starszej generacji. Użytkownicy smartfonów wyposażonych w BCM47755 mogą się więc spodziewać wydłużenia pracy urządzenia.
Broadcom niewiele mówi natomiast o cenie tego podzespołu. Twierdzi jednak, że będzie na tyle niska, by można go było opłacalnie montować w smartfonach.
Producent podkreśla, że popularyzacja tego typu czipów pozwoli rozwijać zupełnie nowe usługi lokalizacyjne. Umożliwi np. lokalizowanie pojazdu z dokładnością do pojedynczego pasa ruchu, co ułatwi kierowanie pojazdem oraz wyznaczanie optymalnej trasy dojazdu. Z kolei w aplikacjach typu Uber pozwoli precyzyjniej zlokalizować pasażera.
JK
|