Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-07-31| Firma, Prawo, Instytucje

RM przyjęła projekt nowej ustawy o ppp


Rada Ministrów przyjęła dzisiaj (31 lipca) projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki.

Zaproponowane przez Ministerstwo Gospodarki rozwiązania prawne mają na celu przede wszystkim zwiększenie udziału prywatnych inwestorów w projektach infrastrukturalnych. Przyjęto zasadę, że partnerstwo służyć ma wykonywaniu zadań publicznych i stosuje się je wtedy, gdy jest ono korzystniejsze dla interesu publicznego niż wykonywanie tych zadań przez sam podmiot publiczny.
Dotychczas obowiązująca ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (z 28.07.2005 r.), ze względu na trudne do zrealizowania obowiązki w zakresie analiz i skomplikowanych procedur wstępnych oraz z powodu braku przepisów zabezpieczających interesy obu stron, była martwa.
W nowych przepisach zrezygnowano z wymogu wykonywania części uciążliwych analiz w przypadku niedużych projektów do 211 tys. euro oraz robót budowlanych do 5278 tys. euro. Określono także, co zyskuje strona publiczna (korzyści dla interesu publicznego), a co prywatna (wynagrodzenie) oraz jak powinny być ukształtowane warunki umowy, by interesy obu stron były równo zabezpieczone. Wskazano też, jak podzielić ryzyko między podmiot publiczny a partnera prywatnego, aby zrealizować przedsięwzięcia bez powiększania długu publicznego.

Ponadto nowa ustawa:
• poszerza zakres realizacji przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (inwestycje budowlane, konserwacja zabytków, badania naukowe, przedsięwzięcia oświatowe i edukacyjne), dopuszcza także inwestycje służące wykonywaniu zadań publicznych, które nie są związane z obowiązkiem świadczenia usług,
• wprowadza nowe definicje m.in. zadań publicznych, usług publicznych, interesu publicznego. Ustawa określa także, inny niż obecnie, katalog podmiotów publicznych. Do tych podmiotów zalicza się państwowe i samorządowe przedsiębiorstwa, banki i spółki handlowe, a także te podmioty zagraniczne, które nie są prywatne.
Wdrożenie partnerstwa publiczno-prywatnego powinno przyczynić się do przyspieszenia procesów inwestycyjnych i do finansowania projektów infrastrukturalnych z innych źródeł niż tylko publiczne. Ponadto koszt realizacji projektu w ramach partnerstwa może być znacznie niższy niż w przypadku finansowania ze środków publicznych. Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu może zwiększyć się również wykorzystanie środków unijnych, gdyż przewiduje się możliwość współfinansowania przedsięwzięć m.in. z funduszy Unii Europejskiej.

Źródło: KPRM, Min. Gosp.


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS