wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-09-18| Geodezja, Prawo

NSA po raz czwarty o klauzulowaniu

13 września Naczelny Sąd Administracyjny wydał kolejny wyrok dotyczący zasadności naliczania opłat za opatrywanie wyników prac geodezyjnych stosownymi klauzulami urzędowymi w stanie prawnym obowiązującym od 12 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2015 r.


NSA po raz czwarty o klauzulowaniu

Sprawa została wszczęta z inicjatywy jednej z członkiń Geodezyjnej Izby Gospodarczej. Jak czytamy w relacji na stronie GIG, w ustnych motywach swojego orzeczenia (I OSK 2713/15) NSA wskazał, że w całości podziela pogląd skarżącej, iż art. 12b ust. 5 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne w ww. stanie prawnym stwarzał po stronie organu administracji obowiązek opatrzenia dokumentów przyjętych do zasobu geodezyjnego, po pierwsze, wpisem do ewidencji materiałów PZGiK, a po drugie, opatrzeniem dokumentów przeznaczonych dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych realizuje te prace, stosownymi klauzulami urzędowymi. Czynność ta nie wiązała się przy tym z koniecznością uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 40b ust. 1 pkt 3 Pgik. NSA uznał także, że w omawianej sprawie nie było żadnych podstaw, aby sięgać do §2 rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilnoprawnych.

Naczelny Sąd Administracyjny w całości podzielił ocenę prawną wyrażoną w swoim wcześniejszym orzeczeniu z 12 stycznia 2017 r. (sygn. I OSK 372/16) wydanym w sprawie innego członka GIG. Zgodnie z tym wyrokiem w praworządnym i demokratycznym państwie prawnym nałożenie na stronę obowiązku może nastąpić tylko na podstawie przepisu powszechnie obowiązującego. Obowiązku obciążającego stronę nie można domniemywać, gdyż godzi to w bezpieczeństwo obrotu prawnego. System obowiązujących przepisów powinien być czytelny dla jednostki, tak aby mogła ona racjonalnie pokierować swym postępowaniem. W szczególności nie można obciążać jej sankcją za niedopełnienie domniemywanego obowiązku. Organy władzy, w tym organy administracji publicznej, nie mogą bowiem obarczać jednostki skutkami popełnionych przez siebie błędów, np. w procesie legislacyjnym. W prawie administracyjnym obowiązuje zharmonizowana z Konstytucją zasada ogólna, w myśl której wszelkie ograniczenia obywateli w zachowaniach zgodnych z ich wolą mogą wynikać wyłącznie z przepisów prawa. Organ administracji, wydając decyzję, nie może ani nałożyć na obywatela obowiązku, ani odmówić mu przyznania uprawnienia, jeżeli nie wykaże, że upoważniają go do tego konkretne przepisy prawa. Są to podstawowe zasady działania aparatu administracji państwowej w praworządnym państwie.

W swoim orzeczeniu Naczelny Sąd Administracyjny, w ślad za przytoczoną oceną prawną, przypomniał zatem, że wywodzenie obowiązku uiszczania opłat administracyjnych w drodze reguł wykładni systemowej i celowościowej, wbrew wykładni literalnej interpretowanego przepisu ustawy, jest niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym.

Podsumowując, jest to już czwarty wyrok NSA ws. klauzulowania dokumentów geodezyjnych. W pierwszych dwóch sprawach (z 28 sierpnia 2015 r. oraz 17 marca 2016 r.) sąd uznał, że opatrzenie dokumentów geodezyjnych stosownymi klauzulami może odbywać się wyłącznie na wniosek oraz po uiszczeniu stosownej opłaty. W dwóch kolejnych (z 12 stycznia i 13 września br.) – jak napisaliśmy powyżej – skład sędziowski był przeciwnego zdania.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przepraszam i odwołuję! Rzeczone posty odnalazłem :)
odpowiedz zgłoś
Miłe złego początki geoportal włączył cenzurę
odpowiedz zgłoś
q.... Zjo-dzieje (sie) wszędzie
odpowiedz zgłoś
Sądy bezkarne Jak to może być, że legalny sąd z legalnym składem sędziowskim orzeka niezgodnie z obowiązującym prawem i przedkłada wykładnię celowościową przed wykładnią literalną? Czy istnieje jakiś nadzwyczajny sposób by poprzednie orzeczenia zostały uchylone a sędziowie ukarani?
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Sądy I co dalej ten biedny geodeta ma zrobić? Mamy cztery wyroki w każdą stronę interpretujące przepisy prawa. Ten system i państwo są "porąbane"
 7 
odpowiedz zgłoś
Co z tą kobietą jest nie tak?
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS