Przypomnijmy, że w czerwcu 1974 r. Centrala Handlu Zagranicznego „Polservice” podpisała z irackim Ministerstwem Rolnictwa i Reform Rolnych kontrakt na wykonanie osnowy geodezyjnej dla terenu całego Iraku, a kilka miesięcy później aneks, który poszerzył zadanie o wykonanie map topograficznych dla południowo-zachodniej części tego kraju. W pracach, które trwały 5 lat, wzięło udział ponad 300 specjalistów z Polski. Kontrakt wykonywało Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne z Warszawy, a pracami kierował Tadeusz Dzikiewicz.
O pomiarach polskich inżynierów w
GEODECIE 10/2004 pisali Ryszard Pażus i Robert Podgórski w artykule „Gdy nie było wojny w Iraku”, a ciekawe zdjęcia z tamtych prac można znaleźć
w zakładce „Perełki” Geoforum.pl, które opublikowaliśmy dzięki uprzejmości śp. Tadeusza Dzikiewicza. Prezentowane zdjęcia pochodzą z pamiątkowej kroniki, którą prowadzono podczas realizacji kontraktu. Na jej kartach uwieczniono kawałek historii polskiej geodezji, choć tworzyła się ona daleko od naszego kraju. Kilkaset zdjęć oraz tyle samo opisów i notatek daje rzadką dziś okazję, by prześledzić klimat tamtego kontraktu i tamtych lat.
W 2008 r. Amerykańska agencja National Geodetic Survey gościła zespół irackich geodetów i fotogrametrów z tamtejszego Ministerstwa Zasobów Wodnych. Przez kilka tygodni przebywali oni na szkoleniu w siedzibie NGS pod Waszyngtonem, gdzie między innymi dokonano
sprawdzenia jakości sieci Iraku pomierzonej przez Polaków.
Tadeusz Dzikiewicz za prace w Iraku został wyróżniony Nagrodą Zespołową II Stopnia za udział w opracowaniu i wdrożeniu nowych metod przy zakładaniu podstawowych osnów geodezyjnych przyznawaną przez Komitet Nagród Państwowych.
Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 18 września (poniedziałek) o godz. 12.00 w kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach, po czym nastąpi złożenie urny do grobu rodzinnego.