wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-09-12| Mapy, Prawo

UMP: dekomunizacja wciąż w lesie

Choć dekomunizację ulic należało przeprowadzić do 2 września, wciąż wiele samorządów nie wywiązało się z tego obowiązku – pokazują dane zebrane przez uczestników otwartego projektu Uzupełniająca Mapa Polski.


UMP: dekomunizacja wciąż w lesie <br />
fot. JP
fot. JP

Korzystając z bazy TERYT, twórcy UMP sporządzili ranking nazw ulic, które choć podlegają dekomunizacji, to wciąż funkcjonują w przestrzeni publicznej. Na pierwszym miejscu jest Krasicki – w różnych formach zapisu patronuje on 82 obiektom (w 29 przypadkach to Janek Krasicki). Na drugim miejscu jest Karol Świerczewski (54), a na trzecim – Armia Wojska Polskiego (53). Na dalszych pozycjach uplasowały się ulice: 22 lipca, 9 maja, Sawickiej, Buczka, różnych rocznic PRL-u oraz Armii Ludowej.

Można się ponadto doliczyć 85 ulic Kruczkowskiego oraz 44 Gagarina, choć konieczność dekomunizacji tych nazw jest podważana. Podobnie na Śląsku podchodzi się do takich patronów, jak Edward Gierek (2 ulice) i Jerzy Ziętek (12).

Z ciekawostek twórcy UMP podają ulicę Feliksa Dzierżyńskiego, która dopiero niedawno znikła z planu wsi Wójcin w powiecie wieruszowskim.

Jak zastrzega Alf/red/ z projektu UMP, przyczyną funkcjonowania jeszcze tak wielu nazw rodem z poprzedniego ustroju na pewno nie są opóźnienia w aktualizacji TERYT-u. Obserwując daty uchwał właśnie wprowadzanych do tego rejestru, można bowiem uznać, że odbywa się to na bieżąco.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Do wiadomości Pana Alf/red/ i redakcji GEOFRUM. Uchwały w sprawie nazewnictwa ulic zaczynają obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ich opublikowania w Wojewódzkim Dzienniku Urzędowym. To, że nadal w rejestrze TERYT występują kontrowersyjne nazwy wcale nie oznacza, że organy nie wywiązały się z ustawowego terminu.

ech nazwy ulic A komu przeszkadzałyby nazwy takie jak Kwiatowa, Kolorowa, Misia Uszatka, Warszawska i Krakowska. ale nie! trzeba nazwać tak żeby po zmianie rządu można było zmienić, bo interpretacja "racji stanu" jest na wskroś polityczna. I ja np. nie chciałbym mieszkać przy ulicy im. Jarosława K. Nie dlatego że mam jakiś uraz do Jarosławów tylko dlatego, że mi ją zmienią, kiedy się okaże za 10 lat, że jednak był "tyranem" i "dyktatorem". A kto to stwierdzi? jakaś nowa władza. A za zmianę dowodów, za zmianę pieczątek w urzędach, tabliczek na rogach ulic zapłacą podatnicy. Pan zapłaci, Pani zapłaci, społeczeństwo zapłaci... Tak? NIE! ja zapłacę, bo z moich podatków, zamiast mi naprawić drogę pod domem, albo wyjaśnić błędy w ewidencji trzeba sfinansować "dekomunizację". "Żołnierzy I AWP" czy "I AWP"? co za różnica? A jak jest taniej?

też jestem na tak Bezrefleksyjny @Polak raczej nie czytał uzasadnienia IPN dot. ul. I Armii Wojska Polskiego: "Gloryfikacja tego związku operacyjnego, bezprawnie wykorzystanego przez Związek Sowiecki (oprócz działań militarnych przeciw Niemcom) do realizacji celów politycznych rozbieżnych z polską racją stanu, jest czym innym niż upamiętnienie losu żołnierzy, którzy w różnych okolicznościach znaleźli się w szeregach I Armii". Dlatego IPN proponuje zmianę nazwy na następujące warianty, np.: - ul. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego - ul. Żołnierzy 1 AWP

Ulicę I Armii Wojska Polskiego IPN uznał za komunistyczną i dał do wykazu nazw, które powinny być zmienione. Dla mnie jest to bzdura. To co z tego, że I Armia Wojska Polskiego została utworzona na terenie ZSRR i pewnie wielu dowódców było Rosjanami. Żołnierzami byli Polacy, którzy walczyli i ginęli za odzyskanie niepodległości. Co to za bzdurna dekomunizacja.

jestem na tak Czy naprawdę uważacie, że najlepiej dalej żyłoby się w miejscowościach z Dzierżyńskim, Świerczewskim i 22 Lipca na ulicach? Ja życzyłbym mieszkańcom nie mieć takich patronów. Popieram te zmiany, są równie ważne jak czyste powietrze.

9 Maja vs 8 Maja U mnie w okolicy zmieniono już 9 Maja na 8 Maja. Och jaka wspaniała i skuteczna ta dekomunizacja. Jak rozumiem teraz już można głosić, że to Amerykanie, a nie ruskie zdobyli Berlin w 1945 roku ?

O przepraszam np 23 marca w Sopocie jest już zdekomunizowana mimo że nazwa się nie zmieniła. A Buczek to mały buk. Ciekawe że nikt nie pyta o koszty tych zmian. Ideologia ponad rozumem.

lekkie sprostowanie Ulic Janka Krasickiego jest 29, natomiast bezimiennych jest 53. Niewykluczone, że w uzasadnieniach mówi się o Ignacym, ale tego Teryt nie uwzględnia - jaką nadano nazwę, tak jest w bazie, choćby z błędem ortograficznym. Do tego autor przeoczył ulice 22 Lipca, równie popularne co 9 Maja.

8 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt