wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Studenci inwentaryzują budynek AGH
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-09-12| GIS, Mapy

Zdjęcia Street View wkrótce będą lepsze

Po ulicach krążą już pierwsze samochody Google Street View wyposażone w nowy system mobilnego kartowania.


Zdjęcia Street View wkrótce będą lepsze

Usługa przeglądania zdjęć panoramicznych Street View została uruchomiona przez Google’a w 2007 roku. Od tego czasu zamieszczono w niej 80 mld panoram pokrywających około 10 mln mil dróg w 85 krajach. Teraz korporacja zdecydowała się wprowadzić pierwszą od blisko 8 lat znaczącą modyfikację mobilnych systemów kartowania przeznaczonych do wykonywania tych zdjęć.

Nowe urządzenia montowane na dachach samochodów są znacznie mniejsze. Do tego składają się nie z 15 cyfrowych kamer (jak dotychczas), ale z 7, przy czym każda wyposażona jest w matrycę 20 Mpx. Nowe kamery zapewnią znacznie lepszą jakość obrazu. Panoramy mają mieć wyższą rozdzielczość, mniej widocznych „szwów”, być ostrzejsze i oferować żywsze kolory.

Nowy system nie był jednak projektowany wyłącznie z myślą o lepszym odbiorze przez człowieka. Głównym celem modernizacji urządzeń było szersze wykorzystanie algorytmów rozpoznawania obrazów do pozyskiwania danych na potrzeby Map Google. W tym celu system kartowania wyposażono w dwie specjalne kamery wykonujące zdjęcia na boki. Z pozyskanych przez nie obrazów dedykowane algorytmy mają odczytywać np. adresy czy nazwy punktów usługowych, a w przyszłości nawet tak szczegółowe informacje, jak godziny otwarcia.

Jak w rozmowie w portalem Wired mówi Jen Fitzpatrick – jeden z wicedyrektorów Google’a, rozwijanie tego typu technologii związane jest ze zmianą sposobu użytkowania Map Google. Internauci szukają w tym serwisie już nie tylko prostych informacji, jak choćby adresu, ale zadają coraz bardziej złożone zapytania, np. „Jaka tajska restauracja jest teraz otwarta i oferuje dostawę jedzenia?”.

Co jeszcze będą mogły odczytać algorytmy Google’a ze zdjęć Street View? Tu ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Na przykład naukowcy z Uniwersytetu Standorda udowodnili, że na ich podstawie można wyciągać wnioski o przychodach, rasie czy poglądach politycznych mieszkańców fotografowanych ulic. Na razie Google unika jednoznacznej odpowiedzi, czy planuje pozyskiwać takie informacje.

Źródło: Wired, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dane Jedyna firma, która aż TYLE wie o całym [liczącym się ekonomicznie] świecie to google. Teraz wzrastają możliwości wykorzystania tej informacji, którą od dawna już posiada, a jak czytamy, chce pozyskać więcej. Czekam na pomysły dotyczące: ochrony prywatności, ochrony informacji niejawnych, zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Z drugiej strony google za moment wpadnie na pomysł interaktywnych szyldów firmowych [TM] z QR-kodami, które ich skaner będzie zdejmował z siedzib firm i już mamy komplet danych.

Skaner laserowy Szkoda, że autor tekstu nie wspomina o widocznych na załączonym do artykułu zdjęciu skanerach laserowych (prawdopodobnie marki Velodyne).

powiedziałbym że dawno pozyskał tyle że zmienia odrobinę technologię żeby było lepiej. Zapewne w procesie automatycznym pozyskania danych z takich zdjęć. Wiązanie istniejących informacji przy pozycji z GPS i geokodowaniu nie jest już większym problemem przy tym poziomie technologicznym.

jednoznaczna odpowiedź Skoro da się takie informacje "odczytać" ze zdjęcia, a goolge robi zdjęcia to oczywiście, że nie planuje tylko już pozyskuje. Pytanie tyko kiedy zacznie je wykorzystywać.

Matrix To nie "szwy" a błędy Matrixa.

5 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt