wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Testy skanera SPL w Kopenhadze
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-09-12| GIS, Mapy

Zdjęcia Street View wkrótce będą lepsze

Po ulicach krążą już pierwsze samochody Google Street View wyposażone w nowy system mobilnego kartowania.


Zdjęcia Street View wkrótce będą lepsze

Usługa przeglądania zdjęć panoramicznych Street View została uruchomiona przez Google’a w 2007 roku. Od tego czasu zamieszczono w niej 80 mld panoram pokrywających około 10 mln mil dróg w 85 krajach. Teraz korporacja zdecydowała się wprowadzić pierwszą od blisko 8 lat znaczącą modyfikację mobilnych systemów kartowania przeznaczonych do wykonywania tych zdjęć.

Nowe urządzenia montowane na dachach samochodów są znacznie mniejsze. Do tego składają się nie z 15 cyfrowych kamer (jak dotychczas), ale z 7, przy czym każda wyposażona jest w matrycę 20 Mpx. Nowe kamery zapewnią znacznie lepszą jakość obrazu. Panoramy mają mieć wyższą rozdzielczość, mniej widocznych „szwów”, być ostrzejsze i oferować żywsze kolory.

Nowy system nie był jednak projektowany wyłącznie z myślą o lepszym odbiorze przez człowieka. Głównym celem modernizacji urządzeń było szersze wykorzystanie algorytmów rozpoznawania obrazów do pozyskiwania danych na potrzeby Map Google. W tym celu system kartowania wyposażono w dwie specjalne kamery wykonujące zdjęcia na boki. Z pozyskanych przez nie obrazów dedykowane algorytmy mają odczytywać np. adresy czy nazwy punktów usługowych, a w przyszłości nawet tak szczegółowe informacje, jak godziny otwarcia.

Jak w rozmowie w portalem Wired mówi Jen Fitzpatrick – jeden z wicedyrektorów Google’a, rozwijanie tego typu technologii związane jest ze zmianą sposobu użytkowania Map Google. Internauci szukają w tym serwisie już nie tylko prostych informacji, jak choćby adresu, ale zadają coraz bardziej złożone zapytania, np. „Jaka tajska restauracja jest teraz otwarta i oferuje dostawę jedzenia?”.

Co jeszcze będą mogły odczytać algorytmy Google’a ze zdjęć Street View? Tu ogranicza nas już tylko wyobraźnia. Na przykład naukowcy z Uniwersytetu Standorda udowodnili, że na ich podstawie można wyciągać wnioski o przychodach, rasie czy poglądach politycznych mieszkańców fotografowanych ulic. Na razie Google unika jednoznacznej odpowiedzi, czy planuje pozyskiwać takie informacje.

Źródło: Wired, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
dane Jedyna firma, która aż TYLE wie o całym [liczącym się ekonomicznie] świecie to google. Teraz wzrastają możliwości wykorzystania tej informacji, którą od dawna już posiada, a jak czytamy, chce pozyskać więcej. Czekam na pomysły dotyczące: ochrony prywatności, ochrony informacji niejawnych, zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Z drugiej strony google za moment wpadnie na pomysł interaktywnych szyldów firmowych [TM] z QR-kodami, które ich skaner będzie zdejmował z siedzib firm i już mamy komplet danych.

Skaner laserowy Szkoda, że autor tekstu nie wspomina o widocznych na załączonym do artykułu zdjęciu skanerach laserowych (prawdopodobnie marki Velodyne).

powiedziałbym że dawno pozyskał tyle że zmienia odrobinę technologię żeby było lepiej. Zapewne w procesie automatycznym pozyskania danych z takich zdjęć. Wiązanie istniejących informacji przy pozycji z GPS i geokodowaniu nie jest już większym problemem przy tym poziomie technologicznym.

jednoznaczna odpowiedź Skoro da się takie informacje "odczytać" ze zdjęcia, a goolge robi zdjęcia to oczywiście, że nie planuje tylko już pozyskuje. Pytanie tyko kiedy zacznie je wykorzystywać.

Matrix To nie "szwy" a błędy Matrixa.

5 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt