wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak skanowano największy atlas świata
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-09-08| GIS, Mapy

OGC wprowadza nowe standardy 3D

Indexed 3D Scene Layer (I3S) oraz Scene Layer Package (SLPK) to nowe standardy dla trójwymiarowych danych geograficznych przyjęte przez Open Geospatial Consortium (OGC).


OGC wprowadza nowe standardy 3D

Oba rozwiązania zaprojektowano z myślą o wysokiej jakości wizualizacji danych oraz analizach przestrzennych prowadzonych zarówno w środowisku on-line, jak i off-line. Prace nad tymi standardami prowadzone były przede wszystkim z inicjatywy firmy Esri.

Pojedynczy zbiór w formatach I3S i SLPK to tzw. Scene Layer. W ramach Scene Layer można przechowywać duże ilości heterogenicznie dystrybuowanych geograficznych danych 3D. Rozwiązanie może być wykorzystywany zarówno w urządzeniach mobilnych oraz aplikacjach desktopowych, serwerowych i chmurowych. Dane Scene Layer przechowywane są jako lokalne pliki, a także udostępniane przez internet. Formaty przystosowano do zapisu różnych typów trójwymiarowych danych – od modeli 3D, przez meshe, po sygnatury punktowe. I3S i SLPK bazują na takich rozwiązaniach jak JSON i REST, a także na popularnych standardach webowych.

– I3S i SLPK to istotny wkład w szybko rozwijające się technologie wizualizacji i analizy danych 3D, który rozszerza rozwiązania OGC przeznaczone do dostarczania zawartości 3D. Dzięki pracom nad tymi standardami prowadzonym w ramach naszego konsorcjum udało nam się znacząco udoskonalić dokumentację obu rozwiązań – mówi Scott Simmons, dyrektor wykonawczy Programu Standardów OGC.

Specyfikacje I3S i SLPK dostępne są za darmo na wolnej licencji na stronie OGC.

Źródło: OGC, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt