|2017-09-07|
Geodezja, Software, Kataster
Geobid: EGiB w jednej zintegrowanej bazie
Śląska firma Geobid zakończyła pracę nad 7. wersją oprogramowaniem EWOPIS 7 do prowadzenia opisowej części ewidencji gruntów i budynków. W połączeniu z programem EWMAPA 12 pozwala ona na ewidencjonowanie i aktualizację EGiB w jednej, zintegrowanej bazie prowadzonej w sposób ciągły w ramach powiatu.
Jak wyjaśnia producent, opcją bodaj najbardziej wyczekiwaną przez użytkowników aplikacji Geobidu była możliwość agregowania danych PZGiK w jednej powiatowej bazie. Pierwszym krokiem w tym kierunku było wprowadzenie 12. wersji programu EWMAPA pozwalającej na tworzenie powiatowej bazy danych BDOT500, GESUT oraz EGiB w zakresie danych graficznych. Drugim krokiem jest właśnie EWOPIS 7.
Zmiana struktury bazy wymaga wykonania konwersji danych. W związku z tym do programu zostały dodane specjalne narzędzia, dzięki którym każdy użytkownik samodzielnie może wykonać scalenie danych do bazy powiatowej. Prace te może wykonać również firma Geobid – zarówno w zakresie danych opisowych, jaki i graficznych oraz utworzenia zintegrowanej bazy danych.
Powiatowa baza danych to najbardziej znacząca, ale nie jedyna nowość w programie. Rozbudowane zostały możliwości kontroli dostępu do danych osobowych gromadzonych w EGiB. Po włączeniu odpowiedniej opcji ewidencjonowane będzie każde ich wyświetlenie na ekranie. W związku z tym w dowolnym momencie możliwe będzie sprawdzenie nie tylko, kto i kiedy wydawał dane osobowe, ale również kto je oglądał.
Aby w pełni skorzystać z zalet zintegrowanej bazy danych, do interfejsu EWOPWIS dodana została opcja wybierania danych przez dowolne zapytanie SQL. Dzięki temu możliwe jest zaszrafurowanie albo zaznaczenie markerem na mapie budynków lub działek spełniających dowolne, złożone kryteria. Znacząco zwiększa to możliwości analityczne oraz kontrolne w bazie EGiB.
Rozbudowane zostały również opcje kontrolne związane z edycją bazy danych. Dodano kontrolę poprawności wprowadzania oznaczeń ksiąg wieczystych oraz automatyczne generowanie oznaczeń grup rejestrowych w udziałach na podstawie wcześniej wprowadzonych danych.
Aby umożliwić sprawdzanie wartości specjalnych typu voidable (powodów niewypełnienia), dla każdego atrybutu tego typu została dodana możliwość wyświetlania i wybierania wartości innej niż domyślna.
Nie zmieniły się zasady licencjonowania programu EWOPIS. Można go legalnie zainstalować na dowolnej liczbie stanowisk komputerowych będących własnością licencjobiorcy. Podobnie jak w poprzednich wersjach cena nowego programu uwzględnia bezpłatne aktualizacje (w ramach wersji 7.) poszerzające możliwości aplikacji. Cena pierwszego zakupu EWOPISU wynosi 5,2 tys. zł, z kolei upgrade z wersji 6 to dla jednostek prowadzących EGiB koszt 3,9 tys. zł.
Źródło: Geobid, JK
|