|2017-08-29|
Geodezja, GIS, Prawo, Software, Instytucje
GGK z dystansem o usłudze zbiorczej KIUT
To cenna inicjatywa, ale włączenie jej do zasobów Geoportalu wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac. Poza tym nie zastąpi ona bazy K-GESUT – tak główny geodeta kraju Grażyna Kierznowska odniosła się do zaproponowanej przez krajowych dostawców oprogramowania geodezyjnego zintegrowanej usługi dla uzbrojenia terenu.
Przypomnijmy, że serwis WMS o nazwie Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu (KIUT) został uruchomiony na początku lipca br. Integruje on w jednej usłudze sieciowej dane o uzbrojeniu terenu z 41 powiatowych baz GESUT. Inicjatywa ta została szerzej opisana w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA. Autorzy artykułu – Waldemar Izdebski (Geo-System) oraz Jacek Łaguz (Geomatyka Kraków) – przekonują, że usługa taka może być łatwo rozbudowywana o kolejne powiaty, niezależnie od systemów informatycznych do prowadzenia PZGiK, jakie są lokalnie użytkowane. Ponadto w ich ocenie serwis ten może być odpowiedzią na problemy z budową krajowej bazy GESUT (K-GESUT). Usługa KIUT od zaraz pozwoli bowiem na realizację części zadań postawionych przed tym systemem informatycznych.
W związku z uruchomieniem tego serwisu Waldemar Izdebski zwrócił się w połowie lipca do głównego geodety kraju o włączenie KIUT do zasobów Geoportalu. „Inicjatywa dotycząca publikacji zintegrowanej usługi przeglądania z powiatowych baz GESUT świadczy o wysokim potencjale technologicznym zarówno podmiotów publikujących usługi, jak i inicjatorów koncepcji” – chwali projekt Grażyna Kierznowska. Zauważa jednak, że integracja KIUT z Geoportalem wymaga przeprowadzenia dodatkowych prac, w tym m.in.: • przygotowania i udostępnienia publicznych specyfikacji usług powiatowych zawierających wymagania warunkujące integrację z usługą zbiorczą, • przygotowania i opublikowania metadanych usługi integrującej, powiatowych usług składowych oraz zbiorów danych publikowanych przez usługę, • zapewnienia zgłoszenia odpowiednich zbiorów danych do ewidencji zbiorów oraz usług danych przestrzennych objętych infrastrukturą informacji przestrzennej, • zapewnienia odpowiedniej dostępności, wydajności i przepustowości powiatowych usług składowych.
„W celu zapewnienia transparentności cały proces integracji usług powiatowych z usługą zbiorczą powinien być realizowany przez GUGiK, analogicznie jak miało to miejsce w przypadku brokera usług WMS serwowanych przez powiatowe dane EGiB” – pisze GGK.
W piśmie do Waldemara Izdebskiego Grażyna Kierznowska zauważa ponadto, że usługa KIUT to dobre rozwiązanie dla tych użytkowników, którym wystarcza jedynie wyświetlenie obrazu na ekranie monitora. Pod względem oferowanych możliwości daleko jej jednak do planowanych funkcjonalności bazy K-GESUT, która będzie oferować dane w postaci wektorowej wraz z atrybutami. Dopiero użycie usługi WFS pozwoliłoby na pełne wykorzystanie danych GESUT, niestety, na razie żaden powiat nie udostępnia tej bazy w tym standardzie.
Na ripostę Waldemara Izdebskiego nie trzeba było długo czekać. „W cytowanym piśmie zawierającym 5 stron tekstu pochwalnego dla projektu K-GESUT odnośnie proponowanych usług jest jedynie jedno zdanie odnoszące się do usług zbiorczych (…). Jednocześnie aż 11 razy występuje stwierdzenie dotyczące planowanych w przyszłości funkcjonalności, które mamy otrzymać od GUGiK. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że tym razem obietnice zostaną spełnione, bo dotychczasowe projekty mimo wysokich kosztów nie przynosiły zamierzonych efektów” – komentuje prezes Geo-Systemu. Dodaje jednocześnie, że podejście GGK do tej usługi jest co najmniej niezrozumiałe, bo inny serwis zbiorczy, obejmujący dane adresowe, został włączony do Geoportalu w 2012 r. i do dzisiaj jest jego cennym uzupełnieniem.
JK
|