Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-23| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Kiedy starosta nie może odwołać się do WSA?

W zależności od etapu załatwiania sprawy starosta nie może zajmować różnej pozycji: raz organu wydającego decyzję, innym razem strony postępowania – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu odnośnie do postępowania ws. aktualizacji EGiB.


Kiedy starosta nie może odwołać się do WSA?

Starosta oleski decyzją z 20 marca br. umorzył postępowanie w sprawie aktualizacji części opisowej operatu ewidencji gruntów i budynków mające na celu wykreślenie W.G. jako właściciela działki i wpisaniu w jego miejsce podmiotu ustalonego jako faktyczny właściciel ww. nieruchomości. W wyniku rozpatrzenia odwołania wniesionego przez S.O. opolski WINGiK 11 maja uchylił tę decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Starosta wniósł skargę na to rozstrzygnięcie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. WSA nie wchodził jednak z meritum sporu. Postanowieniem z 9 sierpnia (sygn. akt II SA/Op 296/17) orzekł bowiem o odrzuceniu skargi, uznając, że starosta w ogóle nie miał legitymacji do jej składania.

W uzasadnieniu czytamy m.in., że powierzenie organowi jednostki samorządu terytorialnego właściwości do orzekania w sprawie indywidualnej w formie decyzji administracyjnej wyłącza możliwość dochodzenia przez tę jednostkę jej interesu prawnego w trybie postępowania administracyjnego czy też sądowoadministracyjnego. W takiej sytuacji JST nie ma legitymacji procesowej strony w tym postępowaniu. Nie ma też legitymacji do zaskarżania decyzji administracyjnych do sądu administracyjnego ani wniesienia powództwa do sądu powszechnego. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny.

„Nie do przyjęcia jest stanowisko, że starosta może zajmować różną pozycję – raz organu wydającego decyzję, innym razem strony postępowania – w zależności od etapu załatwiania sprawy. Ochronę interesów prawnych jednostek samorządu terytorialnego, gdy są one powołane do wydawania decyzji, na płaszczyźnie zasady praworządności, powinien zapewniać udział prokuratora i postępowanie sądowoadministracyjne” – podkreśla WSA.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS