Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-08-22| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Budowla z dwudziestozłotówki w chmurze punktów

Już wkrótce cieszyńską rotundę p.w. św. Mikołaja, znaną z banknotu 20-złotowego, będzie można obejrzeć w wirtualnej rzeczywistości. Prace nad jej cyfrową dokumentacją do soboty (26 sierpnia) prowadzą specjaliści z Uniwersytetu Warszawskiego.


Budowla z dwudziestozłotówki w chmurze punktów <br />
fot. Fb/3D ScanLab Institute of Archaeology University of Warsaw
fot. Fb/3D ScanLab Institute of Archaeology University of Warsaw

Cieszyńska rotunda jest uznawana za jeden z najcenniejszych średniowiecznych zabytków polskiego dziedzictwa. Pełniła funkcję kaplicy grodowej, a w późniejszym okresie – zamkowej, a także siedziby administracji kościelnej kasztelani cieszyńskiej. Wzniesiono ją z ciosów wapiennych na planie kolistym. Jej wizerunek znajduje się na banknocie 20-złotowym.

Na potrzeby zaplanowanych prac archeolodzy odkopali przypory budowlane, które na co dzień są niewidoczne i niedostępne dla badaczy i zwiedzających. „Zostaną one z powrotem zasypane, jednak dzięki zastosowaniu techniki skanowania 3D będzie możliwe przeprowadzanie ich analizy, bez konieczności prowadzenia ponownie robót terenowych. Dokumentacja zostanie wykonana skanerem laserowym z dokładnością co do milimetra” – powiedział PAP Dominik Purchała z Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW. Prace prowadzone są również przez ekspertów z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW – Janusza Janowskiego i Martę Burą.

Purchała dodał, że uzyskana w ten sposób chmura punktów umożliwi wykonanie wszechstronnych pomiarów budowli i stworzenie precyzyjnych trójwymiarowych modeli cyfrowych. Możliwe będzie też uzyskanie bardzo dokładnych planów architektonicznych na potrzeby inwentaryzacji zabytkowej konstrukcji.

Specjaliści wykonają też zdjęcia sferyczne, dzięki którym będzie można zwiedzać budowlę w wirtualnej rzeczywistości, w tym za pomocą gogli VR. Dodatkowo zostaną wykonane zdjęcia i filmy z drona, ukazujące ukształtowanie terenu oraz położenie rotundy względem innych zabytkowych obiektów.

– Wykonanie cyfrowej dokumentacji rotundy pozwoli na przeprowadzanie w przyszłości szerokiego zakresu badań bez konieczności fizycznej obecności badaczy na miejscu. Mam też nadzieję, że możliwość wirtualnego zwiedzania rotundy będzie miało atrakcyjny aspekt popularyzatorski i dydaktyczny” – dodała dziekan Wydziału Historycznego UW prof. Małgorzata Karpińska.

W najbliższych miesiącach eksperci będą opracowywać dane. „W listopadzie po wejściu na stronę internetową naszej pracowni możliwe będzie odbycie wirtualnego spaceru po najcenniejszym zabytku Śląska Cieszyńskiego" – zapowiada Purchała.

Specjaliści wykonują cyfrową dokumentację na mocy porozumienia Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

W ostatnich latach archeolodzy prowadzą intensywne prace wykopaliskowe w obrębie budowli. Badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia naukowców na temat wieku konstrukcji. Długi czas sądzono, że powstała w I połowie XI wieku. Zdaniem dr hab. Teresy Rodzińskiej-Chorąży jej powstanie należy raczej łączyć z okresem istnienia kasztelanii na Górze Zamkowej ok. połowy XII wieku lub nawet z pierwszymi dekadami istnienia Księstwa Cieszyńskiego.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama