wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-11| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Edukacja

Dokształcanie po dyplomie

Tylko w cyfrowym wydaniu miesięcznika GEODETA 8/2017 prezentujemy ofertę studiów podyplomowych 2017/2018. W 15-stronicowym dodatku Czytelnicy znajdą 30 propozycji z zakresu: geodezji i kartografii, systemów informacji geograficznej, wyceny nieruchomości i gospodarki przestrzennej.


Dokształcanie po dyplomie
W warunkach zmieniających się wymagań rynku pracy warto dbać o własny rozwój zawodowy i zdobywać nowe umiejętnoś­ci. Taką możliwość dają studia po­dyplomowe. Dla naszej branży tematyka jest bardzo szeroka: od GIS, fotogrametrycznych zastosowań dronów, poprzez lotniczy i naziemny skaning laserowy czy GNSS w gospodarce i administracji po BIM czy hydrografię.

Po dłuższej przerwie postanowiliś­my przyjrzeć się ofercie studiów podyplomowych, które mogą zainteresować geodetów. Aby zgromadzić niezbędne informacje, poprosiliśmy organizatorów o wypełnienie szczegółowych ankiet. Zdecydowana większość z 30 uwzględnionych przez nas propozycji SP prowadzona jest przez wydziały uczelni kształcące na kierunku geodezja i kartografia, co oczywiście nie wyczerpuje oferty w tym zakresie.

• Jaki zakres tematyczny?

Jest w czym wybierać, a dostępną ofertę najproś­ciej podzielić na trzy grupy. Pierwszą, związaną najściślej z geodezją i kartografią, stanowią kursy o bardzo zróżnicowanym charakterze. Wśród nich są SP skierowane do zainteresowanych uzys­kaniem uprawnień zawodowych w tej dyscyplinie – tj. „Geodezyjne pomiary podstawowe” (zakres 3), „Redakcja map” (zakres 6) czy „Fotogrametria i teledetekcja” (zakres 7). Najnowsze technologie są przedmiotem SP z zakresu: BIM – modelowania i zarządzania informacją o obiektach, infrastrukturze i procesach budowlanych; zastosowań bezzałogowych statków latających (BSL) w rozwiązywaniu zagadnień inżynierskich; lotniczego i naziemnego skaningu laserowego; zastosowania GNSS w gospodarce i administracji, ale także hydrografii. Coś dla siebie znajdą nawet niegeodeci zainteresowani zdobyciem wiedzy z tej dziedziny, np.: SP „Podstawy geodezji” czy „Podstawy nauczania geodezji i kartografii dla nauczycieli”.

Druga grupa jest stricte GIS-owa. Ramowa tematyka zajęć na tego typu SP obejmuje m.in. metody pozyskiwania danych, metody prezentacji kartograficznej i wizualizacji danych, analizy przestrzenne, metadane, standardy, normy, przegląd oprogramowania, zagadnienia związane z budową i zarządzaniem bazami danych. Jedne kursy szczególny nacisk kładą na podstawy programowania, inne – na metody pozyskiwania, prezentacji czy analizy danych...

FRAGMENTY DODATKU STUDIA PODYPLOMOWE

Pełna treść dodatku TYLKO w wersji cyfrowej sierpniowego wydania miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@doświadczony absolwent W jaki sposób uzyskujesz m0=1 i w jakim celu to robisz? Co takiego analizujesz dokładnościowo w tej geodezji przemysłowej? Znam geodezję i wiem że nie ma czasu na doktoryzowanie się, ceny inwestycji nie przewidują analiz dokładnościowych. Dla kogo je robisz (te analizy dokłdnościowe)? Chyba sam dla siebie nikomu to nie jest do niczego potrzebne. Przypominam tachimetrami 1" nie nie da się już mierzyć dokładniej.
 1 
odpowiedz zgłoś
DO Geo v2 Tak się że zmuszony jestem odbierać roboty wykonywane przez fachowców geodetów uprawnionych. Wolę spuścić nad tym zasłonę milczenia.
odpowiedz zgłoś
DO Geo Umówmy się tak niech Studia Podyplomowe coś znaczą, niech ludzie są nękani ćwiczeniami i egzaminami, OK JA TO AKCEPTUJĘ. Jednak wierz mi, liczy się doświadczenie, którego na studiach nie osiągniesz. Studia podyplomowe to według ciebie Śpiew i Taniec (może Balet też) ale wiedzę pewną daje. Mając wiedzę i doświadczenie możesz to efektywnie wykorzystać, mi się to udaje z powodzeniem. Nie deprecjonuj czegoś, czego nie doświadczyłeś :(
odpowiedz zgłoś
ale pie..... gadacie głupoty! Jak sie uprawia geodezję pszenno-buraczaną gdzie tyczy z dokładnością cegły lub trzeba wiedzieć jak przerobić dane z geoportalu na MDCP, albo bezmyślnie klika w tachimetr zrobotyzowany to fakt, studia niczego nie nauczą. Zapraszam Panów do geodezji przemysłowej gdzie trzeba się wykazać zrozumieniem analizy dokładności, albo znajomością najnowszych technik pomiarowych. Tak klikać żeby m0=1 każdy potrafi, ale czy to co stało się w "międzyczasie" rozumie...?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@KASA Liczyłeś że po dwóch semestrach lipnej podyplomówki na wydziale śpiewu i Tańca zostaniesz geodetą z łatwym dostępem do uprawnień?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
kasa misiu kasa Nie ma to jak, przetestować na własnej skórze fakt ukończenia studiów przed 2005 r. Prawo sobie a życie sobie, WSZYSCY ZAROBIENI UCZELNIA, WYKŁADOWCY, PKP, POLSKI BUS, TYLKO LUDZIE W PLECY. ANI KASY ANI UPRAWNIEŃ :) A poniżej przytaczam artykuł Konstytucji na którą tak się wszyscy ostatnio powołują Art. 32.ust. 1 Konstytucji RP ?Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.? oraz ust. 2 ?Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Jak dla mnie sam fakt wymagania od osób ubiegających się o uprawnienia punktów ECTS z automatu wyklucza wszystkich którzy ukończyli studia przed ich wprowadzeniem. Taka dyskryminacja względem wieku podobno zabroniona prawnie patrz konstytucja. A ci którzy ukończyli jak już były dowiadują się że ich program nie spełnia wymogów i nie dostaną. Serdecznie gratuluję panu Gowinowi i GUGiKowi skutecznego zablokowania dostępu do zawodu pod nazwą otwarcia.
 7 
odpowiedz zgłoś
uczciwośćGGK Zgodnie ze stanowiskiem GGK zawartym w piśmie NG-KiSZ.900.96.2016 po ukończeniu studiów podyplomowych w zakresie rozgraniczania podziałów nieruchomości oraz przygotowania dokumentacji do celów prawnych, na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, absolwenci mają możliwość ubiegania się o uprawnienia zawodowe z zakresu, o którym mowa w art. 43 pkt 2 ustawy Pgik, w trybie ustanowionym przepisami art. 44 ust. 4 ustawy Pgik. Ponadto, uznano, że wymagany okres długoletniej praktyki zawodowej, o której mowa w art. 44 ust. 4 ustawy Pgik, może zostać ograniczony do 2 lat, przy czym praktyka ta mogłaby być realizowana w czasie odbywania, studiów podyplomowych. A geodeci niech rok lub dwa lata praktyk w dzienniku praktyk i wszystko po studiach praktyka a nie w trakcie. GGK jest nieuczciwy i łamie prawo, bo art. 44 ust. 4 mówi o wieloletnim doświadczeniu. 2 lata to nie wieloletnie doswiadczenie!
 4 
odpowiedz zgłoś
Studia Potwierdzam to co pisze mój przedmówca. Jeśli chodzi o wiedzę zdobytą na studiach to jest ogromna przepaść między tym co się uczyłem a tym jak wygląda praca w firmie wykonawczej. Obecnie najlepiej do zawodu przygotowują technika geodezyjne.
 5 
odpowiedz zgłoś
Studia To prawda studia nic nie dają, napełnianiaja tylko kieszenie profesorskie, człowiek po studiach nie jest przygotowany do zawodu, przez całe studia nauczyłem się mniej niż w 3 lata pracy w prywatnej firmie. Oczywiście w prywatnej firmie jest wyzysk, praca po godzinach za marne pieniądze, ale jest to nieoceniona szkoła, multum doświadczeń, nauka rozwiązywania problemów w terenie, analiza materiałów, nowoczesny sprzęt pomiarowy, miałem szczęście że praktykowalem u takich geoetow a nie w firmie gdzie płacili tylko za klikanie, do dziś mam z tymi ludźmi dobry kontakt, dzięki temu dziś prowadzę własną firmę i jedynie czego mam za mało to wolnego czasu.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Studia nic nie daja Moze w jakims IT studia sie przyadja ale w geodezji studia to bzdura
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
bo to jest właśnie polskie myślenie i prawo. tak uwolnili zawód geodety, że w rzeczywistości nic nie uwolnili. ale ile papieru zadrukowali w rozporządzeniu...
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Należy zdementować informacje że po studiach podyplomowych można zdobyć uprawnienia. Według GUGiK nie można. Tak otwarto uprawnienia że nie sposób ich zdobyć.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
kolejny papierek do szuflady, a dla profesorów łatwy zarobek.
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS