wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Akademia INSPIRE w Norwegii
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-11| Prawo, Kataster

Jak będzie wyglądać wykaz nieruchomości dla KZN?

W jakiej formie prowadzony ma być wykaz nieruchomości dla Krajowego Zasobu Nieruchomości? Określa to projekt rozporządzenia opublikowany właśnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.


Jak będzie wyglądać wykaz nieruchomości dla KZN? <br />
Mapa własności nieruchomości w geoportalu Urzędu m.st. Warszawy
Mapa własności nieruchomości w geoportalu Urzędu m.st. Warszawy

Przypomnijmy, że KZN ma być instytucją, która pomoże zarządzać nieruchomościami Skarbu Państwa oraz będzie wspierać realizację Narodowego Programu Mieszkaniowego. Ustawa, która reguluje funkcjonowanie KZN, została w tym tygodniu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Opublikowany właśnie projekt ma być zaś aktem wykonawczym do tej ustawy.

Projekt rozporządzenia ws. wykazu nieruchomości przekazywanego Krajowemu Zasobowi Nieruchomości zakłada, że wykaz nieruchomości prowadzi się i przekazuje do KZN w postaci elektronicznej, w formacie XML, za pomocą urządzeń teletransmisji danych lub na informatycznych nośnikach. Granice nieruchomości położonych na obszarach, dla których sporządzono mapy w formie wektorowej, przekazuje się w formacie SHP. Granice te określa się w układzie współrzędnych 2000.

Wykazy będą obejmować swoim zakresem m.in.: identyfikator obiektu bazy danych według EGiB, adres nieruchomości, numer księgi wieczystej, powierzchnię nieruchomości, ustalenia lokalnych aktów planowania przestrzennego, informacje o ograniczonych prawach rzeczowych, sposobie zagospodarowania nieruchomości, wydanych pozwoleniach na budowę/rozbiórkę oraz decyzjach o zatwierdzeniu projektu budowlanego, budowlach lub budynkach znajdujących się na nieruchomości.

Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
A ja myslę a może jestem pewny, że znów, po raz kolejny, spektakularnie nasza z wielkim pietyzmem prowadzona ewidencja gruntów i budynków raz mapa zasadnicza, rzekomo będąca podstawą planowania i gospodarki, nasz stale nadzorowany przez kilkuset weryfikatorów fundament, podzielony na obiektowe bazy, nie potrafi wypluć z siebie prostego zestawienia i okazał się być jakby z drewna. Mimo absurdalnej ilości obiektów w bazach i atrybutów punktów, działek, budynków nie mamy tego, co jest potrzebne gospodarce. Nie umieliśmy szybko wygenerować LPIS-u ani mapy zagrożenia powodziowego a teraz dalej nie potrafimy tego, co powinna móc zrobić prosta baza danych przez zapytanie SQL, zintegrowana z aplikacją graficzną. Celowo piszę o prymitywnym SQL, bo umiałbym to zrobić 20 lat temu w dostępnym wtedy oprogramowaniu GIS. I nie potrzeba do tego nawet informatyka. Ileż problemów byśmy uniknęli, gdybyśmy ograniczyli się wtedy tylko do ustalenia granic JST i SP, zamiast nierealnego modernizowania mz i całej EGB.

a ja całkowicie poważnie myślę że będzie wiele różnych xml z danymi w środku skoro nie ma schematu. I tak źle i tak niedobrze.:):)

XSD To był sarkazm, z tymi schematami, GML i GUGiK. ;)

XML pewnie ktoś przemyślał sprawę że zapisywanie na sztywno schematu danych w rozporządzeniu generuje tylko problemy. Szczególnie jak schematy w rozporządzeniu są błędne.

Bez schematu? A co to za rozporządzenie bez schematu i bez GML? I bez GUGiK. No zgroza. Kiedyś w PRL w latach siedemdziesiątych już taki pomysł był, zgromadzenie wszystkich nieruchomości państwowych dla rolnictwa, nazywał się Państwowy Fundusz Ziemi. Teraz partia wyznaczyła potrzeby mieszkaniowe to i grunt pod budowy potrzebny. A grunt maja Lasy Państwowe, Agencja Nieruchomości Rolnych i Agencja Mienia Wojskowego to trzeba im zabrać i przekażą prezesowi Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Pomysł a realizacja To taka sama bzdurna ustawa jak ta sprzed lat również autorstwa PIS dotycząca ujawniania nieruchomości skarbu państwa itd. Pomysł może i niezły ale narzędzi w ustawie do jej realizacji zabraklo jak i wiedzy o temacie u ustawodawcy również za grosz. Z tą będzie podobnie.

no właśnie po za robić porządną ewidencję...lepszy jest kolejny super projekt. Już widzę jak idą na to miliony. Urzędy Wojewódzkie powołują oddziały. Ludzie mają pracę. Zbierane są dane, których nikt nie sprawdza i nie aktualizuje. Ale zbiera się je, aż czajniki bulgocą. W zasadzie, wskazane by było, żeby geodeta, jeśli w zakresie opracowania ma działkę która powinno być w KZN, sporządził komplet dokumentacji i przesłał do odpowiedniej instytucji. To by się samo zrobiło, jak MZ, BDOT, GESUT, EGiB...że też ja muszę o wszystkim myśleć!

kolejny lipny rejestr powierzchnię nieruchomości - te z lat powojennych, czy jakieś nowe pomiary? co do budynków to też egib nie aktualne chyba jakieś wizytacje terenowe będą:)aż prosi się o prawdziwy kataster....

8 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt