wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-10| Mapy

Polska firma wywołała "aferę globusową"

Globusy polskiej firmy, które trafiły na białoruski rynek, wywołały niemałe kontrowersje – wszystko przez oznaczone na nich granice polityczne.


Polska firma wywołała "aferę globusową" <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

O sprawie informuje portal Belsat.eu. Jak wyjaśnia, białoruskie firmy kartograficznie nie produkują już globusów, trzeba je więc sprowadzać z zagranicy. Dostarcza je np. podwarszawska firma Zachem-Głowala. Problem w tym – zauważa portal – że na tych dostępnych w białoruskich sklepach Krym oznaczony jest jako terytorium rosyjskie, podobnie zresztą jak Abchazja i Osetia Południowa, a takiej przynależności tych terenów nie uznają białoruskie władze. W związku z kontrowersjami, jakie wywołały te globusy, na wniosek władz w Mohylewie zostały one już wycofane ze sprzedaży.

W komentarzu udzielonym serwisowi Belsat.eu przedstawiciel firmy Zachem-Głowala tłumaczy, że doszło do pomyłki. Globusy miały bowiem trafić na rynek rosyjski, stąd taki, a nie inny przebieg granic. W przypadku globusów zamawianych w tym przedsiębiorstwie przez podmioty z Unii Europejskiej Krym znajduje się już w granicach Ukrainy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Kartografowie mają wiele możliwości zaznaczania takich terytoriów na mapach. Na przykład odrębną sygnaturą jako sporne. Skąd pomysł tworzenia alternatywnych rzeczywistości w zależności od rynku zbytu?
 1 
odpowiedz zgłoś
@Fg, mnie to wcale nie bawi Łatwo jest za to, siedząc w rozpadającej się co prawda, ale jednak laureatce pokojowej nagrody Nobla UE pisać, że "stało się". Nie nic się samo nie stało i nic się samo nie odstanie, to ludzie ludziom zrobili i robią stale. Temat pojawił się tu, bo dotyczy kartografii, działającej na dużą skalę (dla geodetów oczywiście skala globusa jest mała). Ale ja mogę podać przykłady z mojego podwórka, gdzie ludzie ludziom także robią różne, przykre rzeczy i na co dzień nie używają prawniczego słownictwa typu przeniesienie prawa własności, tylko sprzedaż, kupno, zamiana, kradzież. Tu powstał globus, a ja mogę wskazać pewien portal i wydziały ewidencji, które sprzedają równie fałszywe obrazki z mapkami, wywołujące lokalne wojny sąsiedzkie. I jednocześnie odmawiające wprowadzenia zmian bez pisemnego wniosku właściciela, bo najłatwiej schować głowę w piasek, zasłonić się prawem i nie robić nic na własną odpowiedzialność. Ale nie znam cię, może pomagasz czynnie na tym froncie, bo ja sam tylko piszę.
odpowiedz zgłoś
Bardzo zabawne wypowiedzi jeśli idzie o aneksję części kraju przy której zginęło wielu ludzi. Nawet nie macie odrobiny samokrytycyzmu.
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Okrągła ziemia obracająca się wokół słońca i wirująca wokół własnej osi to tylko teoria niejakiego Kopernika. Teoria nie poparta żadnymi obliczeniami czy obserwacjami. W "dziele" Kopernika jest tylko trochę rysunków i nic więcej. Są bardzie wiarygodne teoria np. płaskiej ziemi.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@hehe to nie był podział, tylko rozgraniczenie. Istniały niezbite dowody na przebieg granicy, ale jedna strona uznała, że jest inaczej, powołując się na porzekadło "Gdzie Rzym, a gdzie Krym". W trakcie sporu nie zawarto jeszcze pełnej ugody, ale strony idą na pewne ustępstwa. Oczywiście, gdyby to się działo u nas, znalazło by się kilku teoretyków, którzy uparcie twierdzą, że jeśli są jakieś stare mapy to spór zaistnieć po prostu nie może i należy odrzucać myśl, że to jednak czasem się dzieje i coś z tym trzeba umieć zrobić.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
hehe a podział tego Krymu zatwierdzony decyzją? czy operat podziałowy dalej leży niesprawdzony w jednym z wschodnioukraińskich ośrodków hehe
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
no, zeby mogli... choć trochę się rozerwać...
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
na życzenie ... i od razu z zawleczką...
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Proponuję dla Niemców produkować globusy z granicami minimum sprzed 1939 roku.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
idąc tym tokiem rozumowania z punktu biznesowego najlepszym klientem dla tej firmy byłoby "państwo islamskie". Globus, granice kontynetów, wszystko jak leci na czarno i jeden duży napis ISIS.
 5 
odpowiedz zgłoś
Coś w tym jest. 3D, interaktywny, odpowiada na ruch użytkownika bo się kręci, zapewnia usługę przeglądania i przesuwania. Zależnie od wersji ma inną treść czyli wypisz wymaluj mapa tematyczna dostosowująca się do rodzaju użytkownika. Powiedziałbym nawet że piątego poziomu .
 2 
odpowiedz zgłoś
e-globus hmm.. doskonały przykład e-usługi o 5 poziomie dojrzałości:-)
 2 
odpowiedz zgłoś
Biznes klient nasz pan.
 4 
odpowiedz zgłoś
Podwójna moralność czy tylko biznes ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
14 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS