wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-09| Geodezja, Prawo, Kataster

Brak przymiotu strony

Czy nabywca nieruchomości może kwestionować podział pierwotnej nieruchomości, którego nie był stroną? Czy właściciel, który sprzedał lub darował działki, może po latach kwestionować podział dokonany na jego wniosek? Odpowiedzi wydają się oczywiste, jednak przypadek opisany przez sędzię Magdalenę Durzyńską w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA pokazuje, że tak nie jest.


Brak przymiotu strony
Początek sprawy sięga 2000 r., kiedy to organ gminy zatwierdził projekt podziału dwóch działek o numerach 1394/2 i 1396/1 na cztery odrębne działki o numerach 1394/4, 1394/5, 1396/3, 1396/4. Nieruchomość stanowiła wspólność majątkową małżeńską Leokadii i Lucjana W. Po podziale małżonkowie W. stanęli do aktu notarialnego i poszczególne działki przekazali w drodze darowizn swoim dzieciom X i Y.

Jesienią 2016 r. z wnioskiem o stwierdzenie nieważności ww. decyzji podziałowej w całości – powołując się na treść art. 156 § 1 pkt 2 kpa – wystąpił Y (syn Leokadii i Lucjana, obecny właś­ciciel powstałych w wyniku podziału działek 1394/4 i 1396/3). Organowi gminy zarzucił rażące naruszenie prawa, tj. § 12 ust. 1 rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (zgodnie z którym budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy).

Podał, że w dacie decyzji działka nr 1394/2 (obecnie 1394/4) była i jest nadal zabudowana budynkiem mieszkalnym, a zatwierdzona decyzją granica działek przebiega po ścianie południowo-wschodniej budynku, który z tej strony posiada otwory okienne na parterze, na I piętrze i 3 okna w podpiwniczeniu. Podniósł, że w budynku tym mieszka wraz z rodziną i musi mieć w pomieszczeniach oświetlenie naturalne.

A poza tym w sytuacji, gdyby nabywca sąsiedniej działki (od jego siostry X) chciał ją ogrodzić, to on (Y) nie będzie miał również dostępu do ściany (np. by naprawić tynk, umyć okna czy skosić trawę, żeby ta nie zasłaniała okien piwnicznych). Przeprowadzenie granic nieruchomości po ścianie budynku z otworami okiennymi Y zaklasyfikował jako rażące naruszenie prawa i zarzucił, iż błędy w tym zakresie obciążają geodetę, na którym ciąży szczególny rodzaj odpowiedzialności i zaufania...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
Zamów wersję papierowąZamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
podzial co za ciul, nie dosc ze robi siostrze pod gorę to jeszcze narusza dobre imie geodety, podarować mu paczkę kondonów- pewnie synek z Sosnowca

rodzina Tak czy siak wszystko zostaje w rodzinie. Jak się rodzina nie dogada to niech sprzedają, inni się dogadają.

Podział nieruchomości Kontynuując tok myślenia poprzednika, zwracam uwagę np. na granice nieruchomości, przebiegające po ścianach budynków mieszkalnych (kamienic)stojących przy ulicach. Ile tam okien? I co zamurować? Kiedyś obowiązywały inne przepisy lub wcale ich nie było. I co z tym zrobić? Pozdrawiam

@Rejtan tutaj strona twierdzi, że podział powinien przebiegać wzdłuż ściany budynku, ale w odległości min. 3m. O tym, że podział może przebiegać wręcz wzdłuż ściany wewnątrz budynku, to wnioskodawcy nawet do głowy nie przychodzi. Nie pisz "zawsze" bo ja np. pamiętam czasy, gdy obecna ustawa o gospodarce nieruchomościami nie istniała. Pamiętam też, ze nie od zawsze był w niej wymóg np. min.30a dla działek rolnych i nie zawsze przepis o podziale po ścianie brzmiał tak, jak dziś. A dziś jest tak, że jeśli nie ma ściany oddzielenia przeciwpożarowego, to taki podział może biec wzdłuż dowolnej ściany, dzielącej budynek do dachu a klasa odporności ogniowej nie jest określona. Bo są przegrody ogniochronne, w których mogą być drzwi i są też dla odmiany wielorodzinne budynki drewniane. I są orzeczenia sądów, wg których rozporządzenie o warunkach technicznych odnosi się do nowo budowanych budynków, a nie do nowych granic. Za to nie ma żadnego wymogu, kto może zrobić rysunek rzutu dzielonego budynku.

Geodeta_oszust: No cóż, brak słów! Zawsze warunkiem ustalenia granicy po ścianie budynku w postępowaniu podziałowym było potwierdzenie, że jest ona ścianą oddzielenia przeciwpożarowego. Jestem ciekaw czy dokumentacja podziału zawiera bądź inwentaryzację architektoniczną tego budynku, bądź samodzielnie opracowaną przez tego geodetę podobną dokumentację lub w ostateczności kopię projektu zatwierdzonego pozwoleniem na budowę i zdjęcia stanu faktycznego. Jeżeli tego brak to dokumentacja nie zawiera bardzo istotnych dokumentów. Swoją drogą gdzie był organ wydający decyzję zatwierdzającą projekt podziału? Nie opiniowali projektu w urbanistyce? Nie wykonali wizji w terenie????

5 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt