wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Geospatial Revolution, odc. 4
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-09| Geodezja, Prawo, Kataster

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami opublikowana

W Dzienniku Ustaw (poz. 1509) ukazała się ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 września br.


Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami opublikowana

Nowelizacja ma zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Nowe prawo doprecyzowuje również niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Z punktu widzenia geodezji istotny jest art. 2 zmieniający art. 53b ust. 2 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przewiduje on, że „W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., w przypadku nieutworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b [EGiB, GESUT, szczegółowych osnów, BDOT500 – red.], mapa zasadnicza może być prowadzona w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.”. Przypomnijmy, że dotychczasowe przepisy dawały czas na dostosowanie mapy zasadniczej do aktualnych wymagań prawnych do końca 2016 roku.

Więcej o zmianach prawnych wokół mapy zasadniczej piszemy w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
heh gdzie się podziały deklaracje i publiczne zobowiązania komitetu pracowniczego? Gdzie wykonanie 150% planu przed terminem? Niestety Bareja jak żywy stoi przede mną i się uśmiecha. Narobią się bidoki tych zsinów, bdotów, gesutów. Jedni wcześniej, inni trochę później. Ci co zrobią w 2023 już w sumie nie do końca będą wiedzieli po co to robią. A Ci którzy zrobili 6 lat wcześniej będą zachodzić w głowę po jaką cholerę to robili. Efekt? Powstanie Miś. A tym misiem przecież my otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy - patrzcie, to jest nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! A potem już tylko Miś sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia! Ktoś ma jakieś pomysły na ciekawy projekt na 2024?

Pucio pucio Tak jest. Wizjonerzy usprawnień jak na post-perelowcow przystało uda tak szerokim frontem. Tylko pucio pucio zamienili na " koło dżambo i do przodu" ( dalej pchać to szambo). Jedyne co ich różni to samokrytyki już nie składają.

Ciekaw jestem czy w połowie 2023 pojawią się jakieś oferty Last Minute na bdot i gesut czy znowu przesuniemy termin turnusu. Aktualnie jesteśmy na etapie wyjątkowo dobrej zabawy w gonienie króliczka... Parafrazując klasyka: Dla sympatycznej pani Grażynki z turnusu trzeciego od sympatycznego pana Waldka: "pucio-pucio"!

Nie mniej jednak analogowa postać mapy zasadniczej jest nielegalna w świetle obowiązujących przepisów. Nowelizacja mówi o możliwości prowadzenia w postaci cyfrowej: wektorowej lub rastrowej (hybrydowej). Postać obiektowa daje więcej możliwości - uwaga dla tych podgik-ów, które pomyślały o "przecipieniu" do 2023r. Cenowo, w przetargu, wykonanie jest obecnie zbliżone... Chociaż postać obiektowa jest dużo żmudniejsza i powinna być droższa w produkcji. Taniej nie będzie Panie i Panowie. Za 3-5 lat będzie to już znacząca różnica.

tytan środki wydamy do 2023 właśnie. Data nie jest przypadkowa.

Uff No już po stoperan nie trzeba będzie latać. Koniec tłumaczeń do łingików :)

puki co przesuwa się termin, a potem się zobaczy. Puki co powiaty mają spokój..

Nie da się dostosować do przepisów prawa? To dostosujmy przepisy prawa do sytuacji... " Przewiduje on, że ?W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., w przypadku nieutworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b [EGiB, GESUT, szczegółowych osnów, BDOT500 ? red.], mapa zasadnicza może być prowadzona w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.?. " To już nawet mnie nie śmieszy... Ta ustawa potwierdza, że nikt już "tam na górze" nie myśli o ukończeniu procesu "informatyzacji" polskiej geodezji. No bo jak inaczej można interpretować termin ustalony przez ustawodawcę na 2023 rok, kiedy środki unijne na informatyzację skończą się w 2020? (no może w 2022 jeśli poprzedłuża się terminy poszczególnych projektów)

I po co było tak się spieszyć z mapa zasadniczą (wektorową) ?

9 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt