wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Apeks skanuje zabytkowe młyny
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-09| Geodezja, Prawo, Kataster

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami opublikowana

W Dzienniku Ustaw (poz. 1509) ukazała się ustawa z 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 września br.


Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami opublikowana

Nowelizacja ma zapewnić przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Nowe prawo doprecyzowuje również niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Z punktu widzenia geodezji istotny jest art. 2 zmieniający art. 53b ust. 2 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Przewiduje on, że „W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., w przypadku nieutworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b [EGiB, GESUT, szczegółowych osnów, BDOT500 – red.], mapa zasadnicza może być prowadzona w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.”. Przypomnijmy, że dotychczasowe przepisy dawały czas na dostosowanie mapy zasadniczej do aktualnych wymagań prawnych do końca 2016 roku.

Więcej o zmianach prawnych wokół mapy zasadniczej piszemy w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
heh gdzie się podziały deklaracje i publiczne zobowiązania komitetu pracowniczego? Gdzie wykonanie 150% planu przed terminem? Niestety Bareja jak żywy stoi przede mną i się uśmiecha. Narobią się bidoki tych zsinów, bdotów, gesutów. Jedni wcześniej, inni trochę później. Ci co zrobią w 2023 już w sumie nie do końca będą wiedzieli po co to robią. A Ci którzy zrobili 6 lat wcześniej będą zachodzić w głowę po jaką cholerę to robili. Efekt? Powstanie Miś. A tym misiem przecież my otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy - patrzcie, to jest nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! A potem już tylko Miś sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia! Ktoś ma jakieś pomysły na ciekawy projekt na 2024?

Pucio pucio Tak jest. Wizjonerzy usprawnień jak na post-perelowcow przystało uda tak szerokim frontem. Tylko pucio pucio zamienili na " koło dżambo i do przodu" ( dalej pchać to szambo). Jedyne co ich różni to samokrytyki już nie składają.

Ciekaw jestem czy w połowie 2023 pojawią się jakieś oferty Last Minute na bdot i gesut czy znowu przesuniemy termin turnusu. Aktualnie jesteśmy na etapie wyjątkowo dobrej zabawy w gonienie króliczka... Parafrazując klasyka: Dla sympatycznej pani Grażynki z turnusu trzeciego od sympatycznego pana Waldka: "pucio-pucio"!

Nie mniej jednak analogowa postać mapy zasadniczej jest nielegalna w świetle obowiązujących przepisów. Nowelizacja mówi o możliwości prowadzenia w postaci cyfrowej: wektorowej lub rastrowej (hybrydowej). Postać obiektowa daje więcej możliwości - uwaga dla tych podgik-ów, które pomyślały o "przecipieniu" do 2023r. Cenowo, w przetargu, wykonanie jest obecnie zbliżone... Chociaż postać obiektowa jest dużo żmudniejsza i powinna być droższa w produkcji. Taniej nie będzie Panie i Panowie. Za 3-5 lat będzie to już znacząca różnica.

tytan środki wydamy do 2023 właśnie. Data nie jest przypadkowa.

Uff No już po stoperan nie trzeba będzie latać. Koniec tłumaczeń do łingików :)

puki co przesuwa się termin, a potem się zobaczy. Puki co powiaty mają spokój..

Nie da się dostosować do przepisów prawa? To dostosujmy przepisy prawa do sytuacji... " Przewiduje on, że ?W okresie od dnia 1 stycznia 2014 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., w przypadku nieutworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b [EGiB, GESUT, szczegółowych osnów, BDOT500 ? red.], mapa zasadnicza może być prowadzona w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.?. " To już nawet mnie nie śmieszy... Ta ustawa potwierdza, że nikt już "tam na górze" nie myśli o ukończeniu procesu "informatyzacji" polskiej geodezji. No bo jak inaczej można interpretować termin ustalony przez ustawodawcę na 2023 rok, kiedy środki unijne na informatyzację skończą się w 2020? (no może w 2022 jeśli poprzedłuża się terminy poszczególnych projektów)

I po co było tak się spieszyć z mapa zasadniczą (wektorową) ?

9 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt