wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skaning lotniczy Nysy
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-09| GIS, Mapy, Instytucje

Policja partnerem świętokrzyskiego SIP-u

We wtorek, 8 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Agata Binkowska podpisali z komendantem wojewódzkim w Kielcach insp. Dariuszem Augustyniakiem porozumienie o współpracy w zakresie tworzenia, utrzymania, eksploatacji i rozwijania Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej.


Policja partnerem świętokrzyskiego SIP-u

System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego (sip.e-swietokrzyskie.pl) powstał w ramach Projektu „e-świętokrzyskie Budowa Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Został on zbudowany na bazie współpracy wszystkich jednostek samorządu terytorialnego regionu, tj.: województwa, 13 powiatów i 102 gmin. Umożliwia on użytkownikom zbieranie, przetwarzanie, przygotowywanie oraz udostępnianie różnorodnych informacji z uwzględnieniem lokalizacji przestrzennej obiektów.

– SIPWŚ jest platformą informacji, która cały czas się zmienia i stanowi przestrzeń otwartą. Do systemu dochodzą kolejni partnerzy, którzy wnoszą swoje zasoby. Cieszę się, że bogactwo informacji zgromadzonych w jednolitej postaci zostało dostrzeżone również przez policję, która będzie miała możliwość wykorzystania zgromadzonych baz danych oraz dostępnych w systemie narzędzi – mówił marszałek województwa Adam Jarubas.

Zawarte porozumienie, w którym Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach stała się jednym z partnerów, pozwoli policjantom na wykorzystywanie SIP-u m.in. w codziennej służbie oraz będzie stanowiło wsparcie prowadzonych działań, szczególnie tych z wykorzystaniem map.

– Wszystkie inicjatywy, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa publicznego dotyczącego mieszkańców naszego regionu, muszą być w kręgu zainteresowania świętokrzyskiej policji. Bardzo ważne jest, że ten system jest elastyczny i można go modyfikować. Myślę, że w niedługim czasie będziemy mogli zaproponować, o jakie elementy możemy go poszerzyć. Obecna zawartość systemu z pewnością będzie wykorzystywana w codziennej pracy świętokrzyskich policjantów – poinformował insp. Dariusz Augustyniak.

SIP umożliwi nie tylko sprawną wymianę informacji pomiędzy wszystkimi partnerami porozumienia, ale także może przyczynić się do szybszej reakcji na różnego rodzaju zdarzenia, szczególnie te zaistniałe w kompleksach leśnych i odkrytych terenach. Można tu wskazać np. poszukiwania osób zaginionych. System stanowić będzie także wsparcie w działaniach z zakresu ochrony ludności i w sytuacjach kryzysowych, np. tych związanych z podwyższeniem stanów powodziowych, poprzez wskazanie granic terytorialnych zasięgu danego zjawiska. Dane mogą być również wykorzystywane do np. wyznaczania objazdów w sytuacjach utrudnień w ruchu drogowym, jak również przy sporządzaniu opinii projektów stałej lub czasowej organizacji ruchu. W SIPWŚ zamieszczone zostaną dane teleadresowe wszystkich jednostek policji garnizonu świętokrzyskiego.

Moduł zarządzania kryzysowego w świętokrzyskim geoportalu

W rozwój systemu zaangażowało się także wiele innych instytucji takich jak m.in. Państwowa Straż Pożarna, Lasy Państwowe czy świętokrzyskie samorządy. SIP stał się również platformą wymiany aktualnych i wiarygodnych danych pomiędzy wojewodą świętokrzyskim i jednostkami samorządu, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego, ochrony ludności i ratownictwa medycznego.

Źródło: UMWŚ


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt