wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Testy skanera SPL w Kopenhadze
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-08| GNSS

Precyzyjne korekty wkrótce na każdą kieszeń?

Firmy Bosch, Geo++, Mitsubishi Electric oraz u-blox połączyły siły w przedsiębiorstwie joint venture Sapcorda Services, którego celem ma być przygotowanie precyzyjnych usług pozycjonowania GNSS dla masowego rynku.


Precyzyjne korekty wkrótce na każdą kieszeń?

We wspólnym komunikacie prasowym przedsiębiorstwa podkreślają, że istniejące usługi pozwalające na precyzyjne pomiary satelitarne nie spełniają wymagań masowego klienta. Dlatego firmy te chcą stworzyć własny tego typu serwis. Ma on stać się przystępnym rozwiązaniem dla producentów odbiorników i podzespołów czy integratorów elektroniki. W jego budowie pomogą wzajemnie uzupełniające się kompetencje wszystkich partnerów tej inicjatywy. U-blox i Geo++ zajmują się produkcją sprzętu GNSS. Bosch jest ekspertem m.in. w zakresie elektroniki samochodowej, z kolei Mitsubishi Electric ma doświadczenie przy budowie japońskiego regionalnego systemu pozycjonowania QZSS.

Na razie nie są znane szczegóły usługi, jaką miałoby stworzyć Sapcorda Services. Wiadomo, że korekty miałyby być dostępne na całym świecie za pośrednictwem zarówno sygnału satelitarnego, jak i internetu oraz powinny umożliwić wyznaczanie pozycji nawet z centymetrową dokładnością w czasie rzeczywistym. Ich dystrybucja ma się odbywać w otwartych formatach, dzięki czemu będą mogli z nich korzystać użytkownicy odbiorników różnych marek. Projektowany serwis ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w samochodach, szczególnie w pojazdach autonomicznych. Duży nacisk będzie więc położony nie tylko na dokładność, ale i bezpieczeństwo użytkowania korekt. Więcej informacji o tym rozwiązaniu mamy poznać jeszcze w tym roku.

– Wierzymy, że ta inicjatywa kompletnie odmieni rynek usług GNSS. Dzięki połączeniu takich cech, jak bezpieczeństwo, masowość, skalowalność oraz otwartość i atrakcyjny model biznesowy serwis ten będzie służyć wszystkim zainteresowanym producentom odbiorników GNSS i zmieni reguły gry obowiązujące w tej branży – mówi wiceprezes i współzałożyciel firmy u-blox Daniel Ammann.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
biorąc pod uwagę stan polskiej ewidencji, po pseudomodernizacjach, jestem spokojny o pracę w zakresie ewidencji. Na początku na pewno będzie wili bum ale polak polakowi 1cm nie podaruje więc, więc geodeci, sady, prawnicy na upowszechnieniu precyzyjnych usług jedynie skorzystają

nie do zatrzymania Rozwój technologi jest nie do zatrzymania, trzeba się przystosować do nowości. Nie bać się ich. Korzystać z nich i zarabiać...zarabiać...zarabiać itd

Geofan ale czytasz ze zrozumieniem ?

@jeometra "Jestem bez szans. Gdzież mi tam do twojego poziomu niewiedzy." Dobrze wnioskujesz więc nie wychylaj nosa przed szereg.

rewolucja nadchodzi, tutaj chodzi zapewne o pojazdy autonomiczne i tego typu podobne technologie. Zwyklemu uzytkownikowi kilka cm dokladnosci nie jest potrzebna do zycia, wystarczy te kilka metrow w chwili obecnej. Zawod geodety zagrozony nie jest, po prostu bedzie mniej potrzebny, a po drugie kto w tych wszystkich urzedach bedzie pracowal i kontrolowal?

Jestem bez szans. Gdzież mi tam do twojego poziomu niewiedzy.

@jeometra Bardzo bym chciał przeegzaminować cie z wiedzy geodezyjnej, ale w twoim przypadku chyba raczej z niewiedzy geodezyjnej.

zmiany, zmiany drodzy Geodeci - to konsekwencja nadciągającej rewolucji, czyli pojazdów autonomicznych, żadna armia tego nie zabroni, bo to już się dzieje...a niby po co UE umieszcza własne satelity Galileo? Techniki pozycjonowania będą powszechnie dostępne. Pytanie jak to zagrozi Waszym interesom...chyba bardziej zagraża Wam uwolnienie dostępu do zawodu niż technologie

@Geofan A w odróżnieniu od "szeregowych" geodetów - któż to są geodeci "nieszerogowi"? I może parę słów na temat ich "mentalności"?

i tak wszyscy jesteśmy już geodetami, dzięki profesorom, co to znaleźli możliwość dorobienia i zniszczenia tego zawodu, przez zalew rynku niedouczonymi "geodetami". jak wszyscy będą mieli dostęp do precyzyjnego pozycjonowania, to nic się nie zmieni. jedna tylko grupa ma to standardowo gdzieś - urzędasy. oni zawsze będą potrzebni.

MCh... Już teraz każdy ma dostęp do precyzyjnego pozycjonowania GNSS. Przecież korekty z ASG może kupić każdy? Chyba się nie mylę? Problem tylko że zarówno odbiorniki jak i same korekty trochę kosztują, i nie każdy chce za to płacić. I Kowalski nie kupuje ich dla swojego smartfona bo ten ich nie wykorzysta.Jeśli obniżymy cenę technologii która już jest, funkcjonuje i jest dostępna bez ograniczeń, to automatycznie powiększy się krąg zainteresowanych. Technologia wejdzie w rejony dotychczas nie eksplorowane, powiększy atrakcyjność innych towarów i usług, i przysłuży się wzrostowi konsumpcji w ogóle. Problem tylko że przy okazji negatywnie przysłuży się to nam geodetom, którzy stracimy technologiczny monopol na precyzyjne pomiary terenowe. I tyle. Tak jak komputery i drukarki zlikwidowały kiedyś rynek przepisywania prac dyplomowych na maszynach do pisania przez wykwalifikowane maszynistki. Tak przykładowo.

MCh, armie to mają już takie technologie, o jakich nam się nie śniło.

Spokojnie, Spokojnie, armie wielu krajów nie pozwolą aby pod strzechy trafiła taka technologia. Nie dziwi mnie upór wszystkich tych konsorcjantów do stworzenia funkcjonalnego systemu... technologicznie nie jest to problemem. Problemem jest bezpieczeństwo publiczne, któremu mocno mogłyby zagrozić tanie i małe urządzenia niezawodnie pozycjonowane sygnałem GNSS i w dodatku niezależne od naziemnej infrastruktury teleinformatycznej. Jeżeli nawet uda im się stworzyć taki system to będzie bardzo podobny do naszego ASG i uzależniony od korekt... a odbiór korekt będzie możliwy tylko jak dasz się zinwigilować, założysz stosowne konta i wykupisz subskrypcje. Kowalski nie dostanie tych możliwości ze smartfonem... to tak studząc emocje. Pozdrawiam,

i bardzo dobrze. wkrótce każdy se pomierzy smartfonem i wystarczy, a geodeta ręce w kieszeniach i tysiączki będą płynąć do banku. studenciaka się wyśle w teren z własnym sprzętem i niech mierzy. wszyscy będą zadowoleni, wykonawcy, studenciaki i profesory. :-)))

@??? Rynek się nie skurczy tylko wypadną z niego takie xyz.

xyz ma rację, że rynek się skurczy, bo gdy każdy będzie miał możliwość precyzyjnego wyznaczenia punktu po wykupieniu współrzędnych, to kto będzie korzystał z usług geodety dotyczących np.wyznaczenia punktów czy wznowienia znaków, a jeżeli już to ile taka usługa będzie kosztować?

Może i jestem koń zaprzęgowy. Ale umiem dostrzec bardzo często używaną technikę erystyczną i uświadomić czytającym że, niektórzy nie zajmują się na tym forum niczym innym niż manipulacją. Cytuję regułką - "38. Ad personam. Jeżeli spostrzegamy się że przeciwnik ma przewagę i zanosi się na przegraną, to atakujemy go w sposób osobisty, obraźliwy, a nawet grubiański. Porzucamy przedmiot sporu i atakujemy osobę przeciwnika w dowolny sposób. Sposób bardzo powszechny, gdyż każdy jest zdolny do jego zastosowania."

` Jak najbardziej cały czas jest możliwość korzystania z ASG w trybie RTK z pojedynczej stacji. Jest to dużo tańsze i niektórym zupełnie wystarczające. pozdrawiam,

RTK Geofan - Brawo. Taki żenujący jest poziom niektórych naszych "pomysłodawców" reform.

@xyz Pomiary RTN a nie RTK jeśli już. Jestem świadom ograniczeń umysłowych szeregowych geodetów (włączając w to uprawnionych). Geodeci mają mentalność koni zaprzęgowych. Czasem jeden z drugim sili się na zryw intelektu i wychodzi to jak poniżej.

No to rynek nam się znowu skurczy. Na dodatek każdy będzie mógł swobodnie wykorzystywać nowe możliwości poza geodetą który będzie musiał korzystać z ASG-EUPOS i weryfikować swoje prace pomiarowe w starostwach bo tylko geodetów dotyczą przepisy regulujące pomiary RTK. Tak... rzeczywiście organizacja zawodu geodety w Polsce jest ewenementem na skalę światową.

21 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt