Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-08| GIS, Teledetekcja, Instytucje

Teledetekcja pomoże zagospodarować stołeczne nieużytki

Obszary zidentyfikowane dziÄ™ki teledetekcji jako nieużytki stanÄ… siÄ™ terenami zieleni miejskiej – zapowiada UrzÄ…d m.st. Warszawy. Szczegółowe analizy pozwolÄ… wybrać te, które w przyszÅ‚oÅ›ci zostanÄ… wÅ‚Ä…czone do systemu terenów publicznych miasta. CaÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cie odbywać siÄ™ bÄ™dzie dziÄ™ki dofinansowaniu unijnemu.


Teledetekcja pomoże zagospodarować stołeczne nieużytki

Projekt „Inwentaryzacja i waloryzacja wybranych terenów zdegradowanych i zniszczonych w Warszawie – potencjaÅ‚ przyrodniczy i spoÅ‚eczny nieużytków”, realizowany przez ZarzÄ…d Zieleni m.st. Warszawy, uzyskaÅ‚ blisko 85% wsparcia ze Å›rodków Unii Europejskiej – to prawie 1,17 mln zÅ‚ z kwoty 1,375 mln zÅ‚ planowanej na caÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cie.

– Nowoczesna technologia w szybki sposób pozwoli nam na identyfikacje zdegradowanych terenów. BÄ™dziemy wiedzieć nie tylko, ile ich mamy, ale także możliwe bÄ™dzie rozpoznanie gatunków roÅ›lin i drzew oraz potencjaÅ‚u rozwojowego – powiedziaÅ‚ podczas konferencji prasowej MichaÅ‚ Olszewski, wiceprezydent stolicy.

– Warszawa jest miastem zielonym, jednak wiele z terenów otwartych nie jest wÅ‚Ä…czonych do systemu publicznych terenów zieleni. To niewykorzystany potencjaÅ‚ Warszawy – mówi Marek Piwowarski, dyrektor ZarzÄ…du Zieleni m.st. Warszawy i dodaje – Zaczynamy od rozpoznania. Chcemy poznać zarówno stopieÅ„ zdegradowania tych porzuconych lub odzyskanych terenów (ponieważ to czÄ™sto tereny poprzemysÅ‚owe, niosÄ…ce Å›lady dawnych sposobów zagospodarowania lub po prostu zaÅ›miecone zwaÅ‚kami dzikich wysypisk), a także ich potencjaÅ‚ przyrodniczy jako elementów systemu przyrodniczego miasta. Poprzez badania ich wartoÅ›ci także z punktu widzenia potencjalnych użytkowników chcemy znaleźć sposoby na takie interwencje w tych przestrzeniach, aby zachować ich naturalny charakter przy jednoczesnym ich udostÄ™pnieniu dla warszawiaków.

Obszary, które będą miały szansę stać się terenami miejskiej zieleni, będą typowane na podstawie kompleksowej i wielopłaszczyznowej analizy. W pierwszym etapie nastąpi identyfikacja nieużytków na podstawie m.in. danych teledetekcyjnych (danych hiperspektaralnych, chmury punktów oraz zdjęć lotniczych). W dalszej części prac przeprowadzona zostanie analiza postrzegania terenu przez mieszkańców (badanie preferencji), a także analiza stopnia zanieczyszczenia (np. metalami ciężkimi) oraz określony zostanie potencjał ekologiczny nieużytku (inwentaryzacja fauny i flory oraz specjalistyczne badania). Rozpoznanie tych aspektów pozwoli na stworzenie uniwersalnego modelu określającego możliwości wykorzystania nieużytków w celach rekreacyjnych i przyrodniczych jako rzeczywistej alternatywy dla ewentualnych celów gospodarczych. Kompleksowe wyniki badań pozwolą na opracowanie strategii rekultywacji wszystkich nieużytków w Warszawie oraz oszacowanie gradacji kosztów ich przekształcenia w tereny zieleni.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępności terenów zieleni, wypoczynku i rekreacji dla potrzeb mieszkańców stolicy. Dzięki opracowaniu modelowych rozwiązań możliwa będzie ich łatwa, szybka i mniej kosztowna implementacja w różnych częściach miasta. Dzięki temu mieszkańcy już wkrótce będą mogli cieszyć się z jeszcze większej liczby zielonych przestrzeni w swoim otoczeniu.

Zagospodarowanie tych terenów jest jednym z elementów zapewnienia trwaÅ‚oÅ›ci systemu przyrodniczego miasta. DziÄ™ki wiÄ™kszej liczbie terenów zieleni wzbogaci siÄ™ ekosystem czy pojawiÄ… siÄ™ kolejne obszary Å‚agodzÄ…ce efekt tzw. miejskiej wyspy ciepÅ‚a – uzupeÅ‚nia dyrektor Piwowarski.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS