Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-07| GIS

O grywalizacji i GIS w samym środku wakacji

3 sierpnia w Białymstoku odbył się trzeci GISspot. Jest to cykl spotkań adresowany do osób zainteresowanych technologiami przestrzennymi. Pomimo sezonu wakacyjnego i nieznośnego upału wydarzenie przyciągnęło niemal 30 entuzjastów technologii GIS.


O grywalizacji i GIS w samym środku wakacji

Podczas 3-godzinnego spotkania rozmawiano o wykorzystaniu grywalizacji w społecznościowym tworzeniu danych przestrzennych, przetwarzaniu zdjęć satelitarnych udostępnianych publicznie, a także dyskutowano nad obecnym kształtem i kierunkami rozwoju geoportali województw.

Pierwsza prezentacja – poprowadzona przez Jakuba Bobrowskiego – poświęcona była zastosowaniu grywalizacji i crowdsourcingu w realizacji projektów GIS. Na kilkunastu przykładach zaprezentowano najciekawsze sposoby wykorzystania metod stanowiących podłoże gier do społecznościowego tworzenia treści, dzięki którym kilkudziesięciokrotnemu skróceniu może ulec czasu pozyskania i weryfikacji informacji o charakterze przestrzennym.

Marcin Sołoguba skupił się natomiast na tematyce przetwarzania otwartych danych obrazowych pozyskiwanych z pułapu satelitarnego. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się, jak z kosmosu wyglądają skutki wichur i działania kornika drukarza.

Ostatnim punktem spotkania była analiza geoportali regionalnych w zakresie zarówno dostępnych treści, jak i jakości ich działania, a także dyskusja nad kształtem planowanych zmian w istniejących rozwiązaniach na terenie województwa podlaskiego. W moderowaną dyskusję bardzo aktywnie włączyli się obecni na spotkaniu pracownicy departamentów Społeczeństwa Informacyjnego oraz Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

GISspot to pomysł członków Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie” realizowany w ramach systemowego projektu „ProInfo”. Trzeci GISspot był jednocześnie pierwszym białostockim Hacknight’em pn. „Śledzie Kodują”, organizowanym przy współudziale Fundacji Soclab oraz Koduj dla Polski. Miejsca na spotkanie użyczył HACKLAG dzięki wsparciu Explorer HQ.

Jakub Bobrowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS