wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-07| GIS

O grywalizacji i GIS w samym środku wakacji

3 sierpnia w Białymstoku odbył się trzeci GISspot. Jest to cykl spotkań adresowany do osób zainteresowanych technologiami przestrzennymi. Pomimo sezonu wakacyjnego i nieznośnego upału wydarzenie przyciągnęło niemal 30 entuzjastów technologii GIS.


O grywalizacji i GIS w samym środku wakacji

Podczas 3-godzinnego spotkania rozmawiano o wykorzystaniu grywalizacji w społecznościowym tworzeniu danych przestrzennych, przetwarzaniu zdjęć satelitarnych udostępnianych publicznie, a także dyskutowano nad obecnym kształtem i kierunkami rozwoju geoportali województw.

Pierwsza prezentacja – poprowadzona przez Jakuba Bobrowskiego – poświęcona była zastosowaniu grywalizacji i crowdsourcingu w realizacji projektów GIS. Na kilkunastu przykładach zaprezentowano najciekawsze sposoby wykorzystania metod stanowiących podłoże gier do społecznościowego tworzenia treści, dzięki którym kilkudziesięciokrotnemu skróceniu może ulec czasu pozyskania i weryfikacji informacji o charakterze przestrzennym.

Marcin Sołoguba skupił się natomiast na tematyce przetwarzania otwartych danych obrazowych pozyskiwanych z pułapu satelitarnego. Uczestnicy spotkania mogli przekonać się, jak z kosmosu wyglądają skutki wichur i działania kornika drukarza.

Ostatnim punktem spotkania była analiza geoportali regionalnych w zakresie zarówno dostępnych treści, jak i jakości ich działania, a także dyskusja nad kształtem planowanych zmian w istniejących rozwiązaniach na terenie województwa podlaskiego. W moderowaną dyskusję bardzo aktywnie włączyli się obecni na spotkaniu pracownicy departamentów Społeczeństwa Informacyjnego oraz Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

GISspot to pomysł członków Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Czemu By Nie” realizowany w ramach systemowego projektu „ProInfo”. Trzeci GISspot był jednocześnie pierwszym białostockim Hacknight’em pn. „Śledzie Kodują”, organizowanym przy współudziale Fundacji Soclab oraz Koduj dla Polski. Miejsca na spotkanie użyczył HACKLAG dzięki wsparciu Explorer HQ.

Jakub Bobrowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jeżeli ktoś wyrazi swój pogląd, ocenny i negatywny, to zaraz jest frustratem? a czym to się gugik takim może pochwalić przed społecznością geodetów w Polsce? kto w ogóle wie, do czego gugik jest potrzebny? wszyscy się przyzwyczaili, że jest... a gdyby go nie było, co by się zmieniło? a gdyby w gugiku pracowały śledzie, które by kodowały, to kto wie, może nic by się wcale nie zmieniło... a słowo grywalizacja jest elementem współczesnej nowomowy, tym bardziej, że gamification, jak podaje wszechwiedząca wikipedia, ma w języku polskim 3 tłumaczenia, a ja bym napisał, że przekłady. dziwi mnie tylko, że Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych... pasjonaci GIS nie zapisują jeszcze jako: SIS"CzBN".
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
smutek i żal Od jakiegoś czasu zastanawia mnie jedno - skąd tylu frustratów w jednym miejscu? Wakacje, a na geoforum jak zwykle - niemerytoryczna krytyka, w komentarzach określenia "durna", "głąby", "idiotyczne". Szkoda gadać. W czasie wolnym niemal 30 osób przyszło porozmawiać o ciekawych technologiach; ktoś poświęcił swój prywatny czas, aby za darmo podzielić się wiedzą; ktoś inny przyszedł nauczyć się nowych rzeczy. Najwyraźniej trzeba "zmienić lokal". Geoforum przestaje być forum.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
durna jest ta grywalizacja. ale nie mam nic przeciwko temu, aby zmienić nazwę gugik na np. śledzie kodują albo głąby kodują.
 2 
odpowiedz zgłoś
a ewidencji w wielu powiatach jak nie było tak nie ma. Rozmawiajmy więc dalej o szklanych domach i planach urzędu marszałkowskiego na kolejne gisy...
 2 
odpowiedz zgłoś
słowo grywalizacja https://sjp.pl/grywalizacja
odpowiedz zgłoś
Cóż to za idiotyczne "polskie" słowo? Chodzi prawdopodobnie o gamification... To kolejny przykład, że tłumaczenie nowych angielskich pojęć prowadzi do powstawania potworków językowych, których znaczenie, analizując sam nowy wyraz, trudno odgadnąć, a do tego brzmią i wyglądają zupełnie obco.
 2 
odpowiedz zgłoś
czy można zobaczyć prezentacje? jaka jest strona tego wydarzenia?
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS