wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-04| GIS, Mapy, Software

Nowy mobilny Geoportal: ładniej, ale czy lepiej?

Z Google Play można już pobrać nową wersję aplikacji Geoportal Mobile udostępniającej zasoby rządowego serwisu mapowego w telefonie lub tablecie. Program rozbudowano m.in. o funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy nowy interfejs.


Nowy mobilny Geoportal: ładniej, ale czy lepiej?

Przypomnijmy, że KMZB bazuje na rozwiązaniach informatycznych Geoportalu i umożliwia obywatelowi zgłaszanie policji niebezpiecznych miejsc. Dotychczas można było to zrobić jedynie przez stronę internetową policji. By wprowadzić zgłoszenie za pomocą Geoportal Mobile, wystarczy wybrać z menu ikonę KMZB – wyświetli się wówczas mapa prezentująca dotychczasowe zgłoszenia przesłane do tej bazy. Następnie należy nacisnąć przycisk „+” i wybrać jedną z 25 kategorii zdarzenia. Do wyboru mamy chociażby: dzikie wysypiska, kłusownictwo, nieprawidłowe parkowanie czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Zgłoszenie możemy wzbogacić o krótki opis oraz zdjęcia. Można je przesyłać także dla lokalizacji innych niż nasza aktualna. W tym celu trzeba przytrzymać dłużej palec na mapie i dolnego menu wybrać opcję Zgłoś.

To nie koniec nowości w Geoportalu Mobile. Zmienił się też interfejs użytkownika – w miejsce białego menu w formie listy wprowadzono większe niebieskie ikony. Na liście nowości twórcy aplikacji wpisali także usprawnione zarządzania warstwami. Można mieć jednak wątpliwości, czy zmiana jest na lepsze. W nowej wersji interfejsu trudno się bowiem zorientować, widoczność których danych jest aktualnie włączona – w tym celu trzeba wchodzić w ustawienia poszczególnych warstw, co jest bardzo niewygodne. Na ten mankament zwracają zresztą uwagę użytkownicy nowej wersji aplikacji w komentarzach na Google Play. Dodajmy, że w starej wersji widoczność poszczególnych warstw można było wygodnie sprawdzić na ich zbiorczej liście.

Kolejną nowością jest prezentacja informacji o obiektach. Po dłuższym przytrzymaniu przycisku na mapie w dolnym menu wyświetli się adres punktu. Po rozwinięciu menu można także sprawdzić sąsiednie adresy i numery działek katastralnych.

Na marginesie dodajmy, że testowanie nowej wersji mobilnego Geoportalu skutecznie utrudniało nam powolne ładowanie się map, a później zupełna utrata łączności z usługami. Mamy jednak nadzieję, że to tylko chwilowe problemy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Warstwy Można już zaaktualizować opis ponieważ została poprawiona obsługa warstw i użytkownik już widzi które warstwy są włączone a które wyłączone.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
osnowa Jaka to osnowa jest prezentowana w tej aplikacji?
 1 
odpowiedz zgłoś
zaprawdę, należy się spodziewać, że użytkownicy będą wręcz tryskać entuzjazmem ;o)
 3 
odpowiedz zgłoś
Widoczoność warstw Uwaga zgłoszona przez użytkownika dot. sposobu włączania/wyłączania widoczności warstw została uznana za zasadną. Nowe wersje dla iOS i Android będą dostępne niebawem. Mamy nadzieje, że wprowadzona zmiana spotka się z entuzjazmem użytkowników.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Zgłoszenia Oczywiście ze można dodawać zgłoszenie w dowolnym miejscu. Wystarczy przytrzymać palcem na mapie i pojawi się panel od spodu gdzie jest przycisk "zgłoś". [Odpowiedź Administratora: Faktycznie, przegapiliśmy tę opcję. Już poprawiliśmy artykuł]
 2 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS