wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-04| GIS, Mapy, Software

Nowy mobilny Geoportal: ładniej, ale czy lepiej?

Z Google Play można już pobrać nową wersję aplikacji Geoportal Mobile udostępniającej zasoby rządowego serwisu mapowego w telefonie lub tablecie. Program rozbudowano m.in. o funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy nowy interfejs.


Nowy mobilny Geoportal: ładniej, ale czy lepiej?

Przypomnijmy, że KMZB bazuje na rozwiązaniach informatycznych Geoportalu i umożliwia obywatelowi zgłaszanie policji niebezpiecznych miejsc. Dotychczas można było to zrobić jedynie przez stronę internetową policji. By wprowadzić zgłoszenie za pomocą Geoportal Mobile, wystarczy wybrać z menu ikonę KMZB – wyświetli się wówczas mapa prezentująca dotychczasowe zgłoszenia przesłane do tej bazy. Następnie należy nacisnąć przycisk „+” i wybrać jedną z 25 kategorii zdarzenia. Do wyboru mamy chociażby: dzikie wysypiska, kłusownictwo, nieprawidłowe parkowanie czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Zgłoszenie możemy wzbogacić o krótki opis oraz zdjęcia. Można je przesyłać także dla lokalizacji innych niż nasza aktualna. W tym celu trzeba przytrzymać dłużej palec na mapie i dolnego menu wybrać opcję Zgłoś.

To nie koniec nowości w Geoportalu Mobile. Zmienił się też interfejs użytkownika – w miejsce białego menu w formie listy wprowadzono większe niebieskie ikony. Na liście nowości twórcy aplikacji wpisali także usprawnione zarządzania warstwami. Można mieć jednak wątpliwości, czy zmiana jest na lepsze. W nowej wersji interfejsu trudno się bowiem zorientować, widoczność których danych jest aktualnie włączona – w tym celu trzeba wchodzić w ustawienia poszczególnych warstw, co jest bardzo niewygodne. Na ten mankament zwracają zresztą uwagę użytkownicy nowej wersji aplikacji w komentarzach na Google Play. Dodajmy, że w starej wersji widoczność poszczególnych warstw można było wygodnie sprawdzić na ich zbiorczej liście.

Kolejną nowością jest prezentacja informacji o obiektach. Po dłuższym przytrzymaniu przycisku na mapie w dolnym menu wyświetli się adres punktu. Po rozwinięciu menu można także sprawdzić sąsiednie adresy i numery działek katastralnych.

Na marginesie dodajmy, że testowanie nowej wersji mobilnego Geoportalu skutecznie utrudniało nam powolne ładowanie się map, a później zupełna utrata łączności z usługami. Mamy jednak nadzieję, że to tylko chwilowe problemy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Warstwy Można już zaaktualizować opis ponieważ została poprawiona obsługa warstw i użytkownik już widzi które warstwy są włączone a które wyłączone.

osnowa Jaka to osnowa jest prezentowana w tej aplikacji?

zaprawdę, należy się spodziewać, że użytkownicy będą wręcz tryskać entuzjazmem ;o)

Widoczoność warstw Uwaga zgłoszona przez użytkownika dot. sposobu włączania/wyłączania widoczności warstw została uznana za zasadną. Nowe wersje dla iOS i Android będą dostępne niebawem. Mamy nadzieje, że wprowadzona zmiana spotka się z entuzjazmem użytkowników.

Zgłoszenia Oczywiście ze można dodawać zgłoszenie w dowolnym miejscu. Wystarczy przytrzymać palcem na mapie i pojawi się panel od spodu gdzie jest przycisk "zgłoś". [Odpowiedź Administratora: Faktycznie, przegapiliśmy tę opcję. Już poprawiliśmy artykuł]

5 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt