Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-08-04| GIS, Mapy, Software

Nowy mobilny Geoportal: ładniej, ale czy lepiej?

Z Google Play można już pobrać nową wersję aplikacji Geoportal Mobile udostępniającej zasoby rządowego serwisu mapowego w telefonie lub tablecie. Program rozbudowano m.in. o funkcjonalności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa czy nowy interfejs.


Nowy mobilny Geoportal: ładniej, ale czy lepiej?

Przypomnijmy, że KMZB bazuje na rozwiązaniach informatycznych Geoportalu i umożliwia obywatelowi zgłaszanie policji niebezpiecznych miejsc. Dotychczas można było to zrobić jedynie przez stronę internetową policji. By wprowadzić zgłoszenie za pomocą Geoportal Mobile, wystarczy wybrać z menu ikonę KMZB – wyświetli się wówczas mapa prezentująca dotychczasowe zgłoszenia przesłane do tej bazy. Następnie należy nacisnąć przycisk „+” i wybrać jedną z 25 kategorii zdarzenia. Do wyboru mamy chociażby: dzikie wysypiska, kłusownictwo, nieprawidłowe parkowanie czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Zgłoszenie możemy wzbogacić o krótki opis oraz zdjęcia. Można je przesyłać także dla lokalizacji innych niż nasza aktualna. W tym celu trzeba przytrzymać dłużej palec na mapie i dolnego menu wybrać opcję Zgłoś.

To nie koniec nowości w Geoportalu Mobile. Zmienił się też interfejs użytkownika – w miejsce białego menu w formie listy wprowadzono większe niebieskie ikony. Na liście nowości twórcy aplikacji wpisali także usprawnione zarządzania warstwami. Można mieć jednak wątpliwości, czy zmiana jest na lepsze. W nowej wersji interfejsu trudno się bowiem zorientować, widoczność których danych jest aktualnie włączona – w tym celu trzeba wchodzić w ustawienia poszczególnych warstw, co jest bardzo niewygodne. Na ten mankament zwracają zresztą uwagę użytkownicy nowej wersji aplikacji w komentarzach na Google Play. Dodajmy, że w starej wersji widoczność poszczególnych warstw można było wygodnie sprawdzić na ich zbiorczej liście.

Kolejną nowością jest prezentacja informacji o obiektach. Po dłuższym przytrzymaniu przycisku na mapie w dolnym menu wyświetli się adres punktu. Po rozwinięciu menu można także sprawdzić sąsiednie adresy i numery działek katastralnych.

Na marginesie dodajmy, że testowanie nowej wersji mobilnego Geoportalu skutecznie utrudniało nam powolne ładowanie się map, a później zupełna utrata łączności z usługami. Mamy jednak nadzieję, że to tylko chwilowe problemy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS