W Turynie (Włochy) kilka dni temu zaprezentowano pierwszego satelitę Europejskiej Agencji Kosmicznej służącego do pomiaru ziemskiego pola grawitacyjnego. Urządzenie GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) przejdzie teraz testy w ośrodku naukowym ESTEC w Holandii.
Satelita dostarczy danych do badań związanych z oceanami, zmianami poziomu morza, zmianami klimatu, zjawiskami wulkanicznymi i trzęsieniami ziemi. W jego budowie od 2001 roku uczestniczyło ponad 40 firmy z 13 państw. Urządzenie będzie poruszało się po orbicie na wysokości 250 km, na której zostanie umieszczone wiosną 2008 roku.
