|2017-07-27|
Geodezja, Prawo, Kataster
Apel do MIB: z pilnymi zmianami nie czekajmy na Kub
Część członków Zespołu doradczego ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii zaapelowało do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o szybkie rozpoczęcie prac legislacyjnych nad najpilniejszymi zmianami w branży geodezyjnej.
W piśmie skierowanym do wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego autorzy listu przypominają o jego deklaracji złożonej na majowym posiedzeniu zespołu, która dotyczyła wprowadzenia w Kodeksie urbanistyczno-budowlanym (Kub) następujących zmian: 1. Likwidacja instytucji uwierzytelniania dokumentów opracowanych na podstawie wykonywanych prac geodezyjnych i kartograficznych dla opracowań wykonywanych na potrzeby procesu inwestycyjnego, tj.: map do celów projektowych, map z projektem podziału nieruchomości, wytyczeń obiektów budowlanych w terenie, inwentaryzacji powykonawczej. 2. Określenie terminów załatwiania poszczególnych spraw na linii organ – wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych dla prac wykonywanych na potrzeby procesu inwestycyjnego (udostępnianie materiałów, weryfikacja wyników prac). 3. Wprowadzenie możliwości zgłoszenia prac geodezyjnych w razie uzasadnionych okoliczności w terminie 3 dni roboczych od dnia rozpoczęcia prac. 4. Zniesienie obowiązku uzgadniania z wykonawcą zestawu materiałów potrzebnych do wykonania pracy – pozostawienie możliwości uzgadniania na wniosek. 5. Wprowadzenie opłaty ryczałtowej za udostępniane materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. 6. Likwidacja licencji dla wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. 7. Zmiana zasad dokonywania aktualizacji EGiB w trybie czynności materialno-technicznych. 8. Jednoznaczne określenie przedmiotu i zakresu jednego zgłoszenia oraz terminu wykonywania prac objętych jednym zgłoszeniem. 9. Zmiana zasad dotyczących tworzenia terenów zamkniętych.
Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że w związku z przesunięciem terminu procedowania Kub (wg ostatnich deklaracji MIB Sejm miałby zająć się nim dopiero w I kwartale przyszłego roku) należy podjąć działania, by najpilniejsze z punktu widzenia branży geodezyjnej zmiany wprowadzić w życie szybciej. W ich ocenie są to: 1. Likwidacja licencji dla wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. 2. Wprowadzenie opłaty ryczałtowej za udostępniane materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych. 3. Wprowadzenie zapisów umożliwiających zgłoszenia prac geodezyjnych w terminie 7 dni roboczych od dnia ich rozpoczęcia, a w przypadku tyczenia odstąpienie od obowiązku zgłaszania. 4. Zniesienie obowiązku uzgadniania z wykonawcą zestawu materiałów potrzebnych do wykonania pracy. 5. Likwidację instytucji uwierzytelniania dokumentów opracowanych na podstawie wykonywanych prac geodezyjnych i kartograficznych. 6. Określenie terminów załatwiania poszczególnych spraw na linii organ – wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych. 7. Zmianę zasad dokonywania aktualizacji EGiB w trybie czynności materialno-technicznych na podstawie dokumentacji przyjętej do PZGiK. 8. Uwolnienie danych osnowy geodezyjnej dla geodetów uprawnionych. Zdaniem sygnatariuszy każdy geodeta wykonujący prace na terenie danego powiatu powinien mieć dostęp do danych osnowy bezpłatnie i bez ograniczeń. 9. Zrównanie opłat dla wszystkich korzystających z rejestru RCiWN. Postulat członkowie zespołu tłumaczą tym, że aktualnie już nie ma obowiązku dostarczania przez rzeczoznawców wyciągów z operatów szacunkowych, więc stosowanie współczynnika K=0,5 też nie ma uzasadnienia. 10. Wprowadzenie nieodpłatnego i powszechnego dostępu do ortofotomapy znajdującej się w zasobach PZGiK. „Dochody z opłat są niskie, koszty udostępniania wysokie. Realizacja tego postulatu zbliży nas do ogólnych tendencji światowych zmierzających do szerokiego udostępniania danych przestrzennych” – czytamy w liście. 11. Wprowadzenie zasady, że ortofotomapa dystrybuowana przez usługi sieciowe WMS/WMTS również powinna być dostępna bezpłatnie i bez ograniczeń. Chodzi o to – tłumaczą sygnatariusze – aby nie dochodziło do sytuacji konfliktowych, jak miało to miejsce z serwisem targeo.pl wykorzystującym usługę WMS z ortofotomapą. Należy się cieszyć z jak najszerszego wykorzystywania zasobów, bo przekłada się to na rozwój technologiczny społeczeństwa. 12. Uproszczenie zasad i trybu weryfikacji zbiorów danych lub innych materiałów przekazywanych przez wykonawcę prac geodezyjnych do państwowego zasobu.
Pod listem podpisali się: Waldemar Izdebski i Alina Maciejewska (Politechnika Warszawska), Paweł Hanus i Józef Maślanka (Akademia Górniczo-Hutnicza), Krzysztof Mączewski (Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego), Michał Pellowski (Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne), Krzysztof Rogala i Rafał Piętka (Geodezyjna Izba Gospodarcza), Ludmiła Pietrzak (Stowarzyszenie Geodetów Polskich), Agnieszka Buczek i Robert Pajkert, (Stowarzyszenie Kartografów Polskich), Dariusz Dukaczewski i Robert Bauer (Instytut Geodezji i Kartografii), Wiesław Sikora (Nowosądeckie Stowarzyszenie Geodetów), Wojciech Dyakowski (łódzki WINGiK), Robert Szewczyk i Stanisław Bacior (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), Ryszard Źróbek i Bogdan Wolak (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Jerzy Kozłowski (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Joanna Bac-Bronowicz (Politechnika Wrocławska), Violetta Sokoła-Szewioła (Politechnika Śląska) oraz Wojciech Będkowski (Polska Geodezja Komercyjna).
Treść listu
JK
|